آرامگاه دانیال نبی کجاست؟

موضوع: جاذبه های گردشگری تاریخ: ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ 0 دیدگاه 590 مشاهده
وب سایت کارناوال – رویاافشار: دانیال نبی از نوادگان یهودا پسر حضرت یعقوب است که در قرن هفت پیش از میلاد در شهر بیت المقدس دیده به جهان گشود. دانیال نبی از قبیله یهودا و تبارش به پسر چهارم از همسر اول یعقوب بر می گردد.

دانیال بعد از فتح بابل به دست کورش، به شوش مهاجرت و در سن ۸۳ سالگی در شهر شوش از دنیا رفت. بعد از مومیایی کردن پیکرش، او را در شرق رودخانه شاوور (شاه هور، شاهپور)  به خاک سپردند.

امروز  زائران و گردشگران بی شماری برای بازدیداز مقبره ایشان به شهر شوش سفر می کنند.

با ما همسفر باشید …

خدا قاضی من است

دانیال در زبان عبری به معنای ” خدا قاضی من است”می باشد. او که پیامبر بنی اسرائیل است همانند پیامبران قبل و بعد از خود زندگی پر فراز و نشیبی را می گذراند.در سن ۱۲ سالگی وقتی لشکریان بابل به سرزمین بیت المقدس حمله می کنند، دانیال را به دربار بخت النصر پادشاه بابل به اسارت بردند.

دانیال به همراه سه تن از دوستانش برای خدمت رسانی به پادشاه بابل انتخاب می شوند. در آنجا دانیال خواب بخت النصر را به درستی تعبیر می کند و در بابل به مقام و درجه می رسد. پیشگویی ها و تعبیرات او به حقیقت میپیوندند. دانیال راجع به پیشامدهای آخرالزمان نیز تعبیراتی داشت که به وقوع خواهد پیوست.

نجات دانیال از لانه شیرها

بعد از غلبه پارسها بر بابل، امپراتور یعنی داریوش ماد، با دیدن درایت و توانمندی دانیال نبی، اداره امور مملکت را به دست او سپرد. با این تصمیم پادشاه ,دیگر درباریان به خاطر حسادتشان به وی، قصد ضربه زدن و برکناری دانیال را کردند و از اعتقادات او برای این نیت خود استفاده کردند.

 از پادشاه حکمی گرفتند که اگر کسی در مدت  ۳۰روز خواسته های خود را از کسی جز پادشاه طلب کند یعنی خدایی را عبادت کرد,در چاه شیران انداخته شود. اما دانیال مثل هرروز نمازهای روزانه یهودی را به سمت اورشلیم به جا می آورد.

به خاطر آوردن نام خدای یکتا و درخواست به درگاهش او را به چاه شیران انداختند. البته پادشاه با این حرکت بسیار مخالف بود و برای دانیال آرزوی نجات کرد. به امر خدا شیران کاری به نبی نداشتند و فردای آن روز دانیال سالم از لانه شیرها خارج شد و دشمنانش به چاه انداخته شدند و شیرها آنها را نابود کردند.

پایان زندگی دانیال نبی

زمان زندگی و فوت دانیال نبی دقیق مشخص نیست. اما حدس و گمان هایی که در این باره وجود دارند حکایت از این دارند که او تا سال سوم زندگی کوروش هخامنشی زنده بود اما با این تفاسیر او در آن زمان مردی ۱۰۰ ساله بوده چرا که او در زمان سقوط بابل یک نوجوان بوده.

اما روایتی که بیشتر به آن استناد میشود این است که او و گروهی از یهودیان به ایران می آیند و در شهر شوش ساکن می شوند.

دانیال در همین شهر در حدود ۸۵سالگی از دنیا رخت بر می بندد و در همانجا به خاک سپرده می شود.آرامگاه دانیال نبی، در شرق رودخانه شاپور قرار گرفت. و امروز زیارتگاهی معتبر برای مسافران است.

البته در مورد محل دفن او هم نظرات مختلفی وجود دارد,عده ای از تاریخ شناسان معتقدند که در مکانهای دیگری به جز شوش(ایران) یعنی در عراق، بابل، مصر و سمرقند به خاک سپرده شده است.

 بعضی نوشته‌ها ادعا می‌کنند که تیمورلنگ بقایای دانیال را از شوش به سمرقند آورد.
کتاب دانیال نبی

 “کتاب دانیال” در ۱۲ فصل شامل خاطرات، رویاها، خوابهای دانیال نبی و به زبان عبری است. نکته جالب توجه در این کتاب اشاره به ظهور منجی آخرالزمان است.

شناسایی پیکره دانیال نبی توسط امیرالمومنین(ع)

آخرین جنگ بین سپاه اسلام و ایرانیان درسال ۱۶ هجری قمری در گرفت. فرمانده سپاه اسلام بعد از بازگشت جسد مومیایی شده ای را می بیند و از مردم راجع به آن سوال می کند آنها پاسخ می دهند که هر وقت به باران احتیاج داشته باشیم، جسد را بیرون می آوریم و آسمان شروع به باریدن می کند تا زمانی که جسد را به داخل برگردانیم. او وجود این جسد مومیایی را به خلیفه زمان گزارش می دهد.

او نیز نزد امیرالمومنین(ع) می رود و برای ایشان توضیح میدهد. علی(ع) می فرمایند: این جسد برادرم حضرت دانیال می باشد و امر می فرماید که او را  غسل و کفن کنند و رو به قبله دفن نمایند.

دانیال نبی بعد از پیامبر اسلام تنها پیامبری است که  رو به قبله مسلمین یعنی مکه دفن شده اند.

جایگاه دانیال نبی در میان شیعیان

شیعیان معتقدند که دانیال یکی از چهار پیامبر همراه حضرت مهدی(عج)، در زمان ظهور ایشان است.نکته ای که در این مورد قابل توجه است این است که در قرآن نامی از دانیال نبی به عنوان پیامبر شیعیان ذکر نشده است اما بیشتر مسلمانان او را به عنوان یکی از پیامبران در اسلام قبول دارند چرا که نام او در احادیث و روایات مربوط به پیامبران آمده است.همچنین اینکه نام دانیال نبی به عنوان یکی از پیامبران در نسخه‌های کتاب قصص الانبیا ذکر شده است.

آرامگاه دانیال نبی

در مجاور تپه های تاریخی شوش ساختمان زیارتگاه دانیال پیامبر بنی اسرائیل واقع شده است. آرامگاهی با دو حیاط که دور تا دور آن، ایوان ها و حجره هایی قرار دارد. گنبدی مخروطی به سبک اورچین (گنبد مخروطی پله ای شکل) که در دوره سلجوقی ساخته شده است.

در جنوب ایران اغلب گنبدها به این شکل ساخته می شوند. ارتفاع گنبد این آرامگاه حدود۲۰  متر و قطر آن در حدود ۵ متر است. از تمام نقاط شهر گنبد به چشم می خورد.

 گنبد اُورچین دو پوسته که پوستهء بیرونی از قسمت داخل صاف و مخروطی است و برای بست آن از چوب درخت کُنار،استفاده شده است. این پوسته از بیرون بصورت پله ای و با رنگ سفید از جنس ساروج می باشد.

داخل بنا، در قسمت ضریح دیوارها مزین به آینه کاری و بقیه قسمتها کاشی کاری است.

در وسط حیاط اصلی حوض و اطراف آن اتاقهایی برای استراحت زائران قرار دارد. دو مناره به بلندی ۱۰ متر در دو طرف ورودی آرامگاه دیده می شود که بر روی آن تاریخ ۱۳۳۰ هجری قمری و نام حاج ملاحسین معمارباشی حک شده است.

در سمت چپ آرامگاه پلکانی وجود دارد که در نهایت وارد اتاقی با سقف ضربی و گچ اندود به طول و عرض ۷ متر و ارتفاع ۱/۸۰،شده. اتاقی که در وسط آن سنگ قبری است با نام  دانیال علیه السلام.

به امر روحانی شیعه شیخ جعفر شوشتری، ساختمان آرامگاه دانیال نبی در سال ۱۲۴۹ ه خورشیدی به دست حاج ملاحسن معمار،پس از سیل ویرانگر همان سال که باعث تخریب بنای قبلی شده بود، بنا شده است.علت دو پوسته ساختن گنبد دانیال نبی

معماری مقبرهء دانیال نبی به گونه ای است که گنبد آن به صورت دو پوسته ای ساخته شده است.این نوع معماری دلایلی دارد:

–    مردم واری و مقیاس انسانی بودن در پوسته داخلی یا آهیانه

–     تقسیم نیروها بوسیله آهیانه که در نهایت منجر به افزایش عمر گنبد می شد

–    پوسته خارجی یا خود کارکرد شهری و نمادین دارد که از دور از تمام نقاط شهر و حتی خارج از شهر به چشم می خورد و همچون آفتابی تمام منطقه را از نظر دید می پوشاند.

 پله ای بنا شدن گنبد آرامگاه دانیال نبی

اینکه گنبد آرامگاه دانیال نبی به صورت پله ساخته شده شاید دلیل  اعتقادی,زیباپسندانه و یا حتی بر اساس  نیازهای اقلیمی منطقه بوده باشد  اما با این حال این را هرگز از یاد نبرید که این آرامگاه از نظر معماری شباهت زیادی به زیگورات چغازنبیل دارد.

گمان میرود در مورد طرح گنبدها را از ساقهء درخت خرما الهام گرفته باشند که از فراوان ترین درختهای منطقهء جنوب کشور است.

نکتهء دیگری که در مورد این بنای تاریخی و با ارزش وجود دارد این است که گنبد دانیال نبی در دوره سلجوقی متولد می شود گر چه چغازنبیل در آن دوره زیرخاک بوده ولی در اندیشه مردم سبک معماری چغازنبیل قرار داشت. به هر حال این نوع سبک گنبد سازی بدون مقدمه آفریده نمی شود!!


آرامگاه دانیال نبی در سمرقند

مقبره ای به نام دانیال نبی در سمرقند وجود دارد که اهالی سمرقند براین باورند که بعد از بازگشت تیمور از شوش قسمتی از پیکره دانیال را برای حفظ مردمان سمرقند از بلاهای طبیعی و مصیبتها از شوش به این مکان آورده است.

مقبره ای به طول ۱۸ متر که، طویل بودن آن بسیار عجیب، و باعث ایجاد شایعات و خرافات در میان اهالی سمرقند شده است. به طور مثال آنها می گویند پایی که در این مقبره دفن شده، هرسال مقداری رشد می کند و خرافات دیگر…

تصویری از این مقبره در حالی که مردم در حال عبادت در اطراف آن هستند.

دسترسی به آرمگاه

برای رفتن به این آرامگاه مقدس باید به استان خوزستان و شهر شوش سفر کنید. این مکان در خیابان امام خمینی شوش واقع شده است. در بدو ورود به شهر شوش گنبد آن را مشاهده خواهید کرد. برای این سفر حداق به سه روز زمان نیاز دارید.

بهترین زمان سفر

به علت قرارگیری این مکان مقدس در جنوب کشور و آب وهوای گرم آن بهترین زمان سفر از اوایل فصل پاییز تا اوایل بهار می باشد.

برای اسکان نیز می توانید از هتل هایی که در شهر شوش قرار دارد استفاده کنید.

توصیه های دوستانه کارناوالی

آرامگاه دانیال نبی نیز مانند سایر آرامگاهها، دارای قوانین خاص خود می باشد. بانوان محترم باید حتما با چادر وارد صحن شوند البته چادر برای استفاده بانوان زائر در ورودی آرامگاه وجود دارد.

این مقبره مورد توجه و بازدید همه ادیان می باشد، احترام به اقلیت های مذهبی و برقراری ارتباط درست با یکدیگر را فراموش نکنیم. امکان دارد برخی از قسمتهای آن برای بازدید عموم باز نباشد.

نکته اخر اینکه بعضی از کشورها مثل ترکیه، مصر، سمرقند و عراق مکانهایی به این نام دارند وادعا دارند که دانبال نبی در آنجا دفن شده است.

 

آرامگاه دانیال نبی کجاست؟


ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

ادامه مطلب
روزنامه هفت صبح: دست خودتان است؛ یک شب اقامت در هتل آپارتمان 65 هزار تومانی را انتخاب می کنید یا با پرداخت سه میلیون و 550 هزار تومان به ...
زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

ادامه مطلب
وب‌سایت توریسم آنلاین: آنقدر زباله هاي شهري، تعدد خانه هاي مخروبه و كوه هايي كه در حال برش هستند تا به ساختمان هاي فلزي و بتني تبديل شوند در ...
آبشار منج،دنا

آبشار منج،دنا

ادامه مطلب
زهرا مرادی استان کهگیلویه و بویراحمد, طبیعی و تفریحی آبشار منج دنا در موقعیت جغرافیایی E510647 N310912 در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. منج یکی از شهرهای استان است. گویش، ...
زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

ادامه مطلب
وب‌سایت چیدانه - فاطمه افشاریان: در روزهای آغازین فصل پاییز با خنک‌تر شدن هوا آن دسته از عزیزانی که به خاطر گرمای تابستان عطای سفر تابستانی را به لقایش ...
گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت - زهرا محرابی: گردشگری غذا یا به قول ایرانی ها، شکم گردی یک سبک گردشگری است که سال هاست مورد توجه توریست ها بوده و ...
پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: ایرانگردی در همه فصل های سال به خصوص در پاییز،‌ حس و حال خاصی دارد. پاییز،‌ فصل هزار رنگ هزار نقش است و به ...
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

ادامه مطلب
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ مرمر یکی از نفیس‌ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است. این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره‌برداری رسید و تا انقلاب سال ...
راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

ادامه مطلب
خبرگزاری ایسنا - سمیه حسنلو: کنار ریل‌های آهنی منتهی به شهر کرمان، در دل کویر، عمارت سپیدرنگِ باشکوهی دیده می‌شود که تا همین یک سال پیش، مخروبه‌ای بیش نبود ...
ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت آفتاب نیوز: «تصور کنید که در دشتی سرسبز پر از شالیزارها، مزارع چای و باغ‌های زیتون هستید؛ جایی که به شما اجازه می‌دهد تا زردآلوهای طلایی را بچینید ...
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

ادامه مطلب
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر دست هایی که این روزها چنین لرزه به جانشان افتاده، همان دست های توانایی است که سالهای طولانی چراغ هنری اصیل را روشن نگه ...
دیدنی ترین دریاچه های ایران

دیدنی ترین دریاچه های ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها: دریاچه ها یکی از پرطرفدار ترین مکان های گردشگری ایران هستند. باید بدانید که دریاچه های زیبایی در کشورمان وجود دارد که ما از وجود آنها ...
پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

ادامه مطلب
این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در استان آذربایجان شرقی، شهرستان سراب و ...
بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها - اشکان خسروپور: ایران از نگاه غارنوردان حدود دو هزار «غار» دارد. می گوییم از نگاه غارنوردان، چون هر کدام از رشته هایی که کارشان با ...
«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو - سارا میرشجاعی: در دل پایتخت شلوغ و پر رفت و آمد، نبض خیابانی می زند که پرسر و صداست اما سنگینی تاریخی پرحکایت را به ...
پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: پاییز گردی در تهران نیز،‌ همیشه حال و هوای خاص خود را داشته است. پاییز، فصل گالری گردی و موزه گردی بوده، چرا که ...
گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو: سندهای تاریخی بی شماری هست که نشان می دهد «گمیشان» یکی از هسته های یک جانشینی اشکانیان بوده، آن هم درست زمانی که «گرگان رود» از ...
ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

ادامه مطلب
وب‌سایت عصر ایران: روستای سرزیارت جزو یکی از سرسبز‌ترین روستاهای استان البرز به شمار می‌رود، هرچند این روستا طبیعت زیبایی دارد اما وجود چشمه‌ای طبیعی به نام چشمه «قلقلک» ...
جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

ادامه مطلب
برترین ها: خلیج همیشه فارس در جنوب کشورمان قرار دارد و نام خلیج فارس تا ابد خلیج فارس باقی خواهد ماند. در این میان آنچه که ...
گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

ادامه مطلب
خبرگزاری مهر - رویا سادات هاشمی: خواندن سفرنامه گردشگرهای خارجی که به ایران سفر کرده اند همیشه فرصت هیجان انگیزی است برای محک زدن خودمان،برای اینکه بدانیم ما و ...
شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

ادامه مطلب
هفته نامه همشهری سرنخ - جلال الدین شمسایی: برای دیدن کلکسیونی از ماهی های عجیب و غریب باید زحمت یک مسافرت را به خودتان بدهید و به تونل آکواریوم ...
خانه موزه های گرانبهای ایران

خانه موزه های گرانبهای ایران

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت: بارها پیش آمده از کنار خانه های قدیمی عبور کرده ایم و رنگ و بوی زندگی از آن به مشام مان رسیده است. رنگ و ...
پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

ادامه مطلب
جام جم آنلاین: «برای آن ها که به دنبال تجربه های جدید هستند، ایران کشوری است مملو از جاذبه های کمتر شناخته شده که با زیبایی و قدمت تاریخی ...
به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو: بیابان گردی و کویر نوردی، یکی از ظرفیت های ممتاز گردشگری در ایران چهار فصل است و مخاطبان داخلی و بین المللی فراوانی دارد. یکی از جاهایی ...
عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

ادامه مطلب
وب‌سایت همگردی: تصور ذهنی بیشتر ما از دریاچه، حوضچه ای پر آب با طبیعت سرسبز هست که اطراف اون رو زیبا کرده و با شنیدن اسم تالاب هم، تالاب ...
تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

ادامه مطلب
zoomit.ir: موسسه اقتصاد و صلح فعالیت خود را بر مبنای توسعه شاخص‌هایی برای تحلیل صلح و سنجش ارزش اقتصادی آن انجام می‌دهد. این موسسه با محاسبه هزینه جرم و ...
نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

ادامه مطلب
وب سایت همشهری شش و هفت - محمد باریكانی: كیش مهم‌ترین جزیره گردشگری و تجاری ایران است كه سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج ایران را به ...
جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

ادامه مطلب
در پنجاه کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آمل منطقه میان بند در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا روستایی ییلاقی به نام گت کلا با طول و عرض جغرافیایی ۵۳″ ۲۹′ ...
گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

ادامه مطلب
شهرهای کوچک و ارزان اسپانیا که گردشگران باید ببینند در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگری اسپانیا بسیار پیشرفت کرده است به طوری که به دومین صنعت گردشگری ...

های گردی