اخطار زیست محیطی به یکی از بیمارستان های جنوب تهران

موضوع: اخبار گردشگری تاریخ: ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ 0 دیدگاه 301 مشاهده

سلامت نیوز: چندی پیش در پی شکایت شهروندان منطقه ۱۷ شهرتهران ازبوی آزار دهنده ناشی از تصفیه خانه بیمارستان ضیائیان اقدام به تهیه گزارش از این مرکز کرد که مسئولان بیمارستان اعلام داشتند این مشکل فورا حل می شود اما با گذشت چند ماه ساکنان همجوار این مرکز به دلیل رفع نشدن مشکل فعلی همچنان گله مند هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، دکتر سیامند انوری مدیر بیمارستان ضیائیان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران در گزارشی که پیش از این ایرنا تهیه و انتشار داده بود، اعلام کرد: مشکل انتشار بوی مشمئز کننده تصفیه خانه این بیمارستان، فورا، قطعا و حتما رفع می شود و پیگیری این مساله خواهم بود.
وی در پاسخ به این سووال که آیا این بیمارستان اخطار محیط زیستی داشته است، افزود: این بیمارستان چنین اخطاری نداشته و مجهز به سیستم اگوی شهری(جمع آوری فاضلاب) است.

انوری اضافه کرد: باید ضمن مکاتبه با دانشگاه علوم پزشکی تهران که نیازمند تامین منابع نیز هستیم، این مشکل برطرف شود.
مدیر این بیمارستان ادامه داد: در شرایطی که به اگوی شهری متصل باشیم، نیازی به وجود تصفیه خانه نیست.
انوری در پاسخ به این سووال که با وجود وصل بودن به اگوی شهری چرا این تصفیه خانه برداشته نمی شود، گفت: این موضوع از اختیارات ما نیست و این بار دومی است که به دانشگاه علوم پزشکی تهران در این زمینه مکاتبه می کنیم.

اکنون سه ماه از تهیه این گزارش می گذرد که ساکنان ساختمان های همجوار این بیمارستان بار دیگر ضمن تماس با خبرگزاری اعلام داشتند که این مشکل نه تنها حل نشده بلکه بوی تعفن ناشی از تصقیه خانه بیمارستان شدت یافته و به کرات این بوی مشمئز کننده به مشام می رسد.
همچنین این شهروندان اذعان داشتند که با وجود پیگیریهای بی نتیجه و مستمر از شهرداری منطقه ۱۷شهر تهران و مدیریت این بیمارستان، از این وضعیت به اداره کل محیط زیست شهر تهران شکایت کردند که در نهایت به اخطار زیست محیطی از این بیمارستان انجامید.

علی. ن یکی از اهالی ساختمان های مجاور این مرکز درمانی می گوید: برای حل این مشکل بار دیگر نزد مدیر بیمارستان رفته و مشکلات خود را مطرح کرده ایم اما فایده ای نداشته و در نهایت از این بیمارستان به اداره محیط زیست شهر تهران شکایت کردیم تا بررسی های لازم در این زمینه صورت گیرد که کارشناسی از سوی محیط زیست به محل مورد نظر اعزام و بررسی های لازم صورت گرفت.
رضا.م از دیگر شهروندان همسایه بیمارستان ضیائیان می گوید: علاوه بر قطع درختان و ساخت و سازهایی که دراین بیمارستان انجام می شود به نوعی که نور و روشنایی را از خانه های ما می گیرد، بوی تعفن بیمارستان از همه این مسائل آزاردهنده تر است.
وی ادامه می دهد: انتشار این بو زمان خاصی ندارد و در هر ساعت از شب یا روز به مشام می رسد، حتی در نیمه های شب سبب می شود تا از خواب بیدار شده و درب واحد ها را کمی باز کنیم تا شاید از شدت بو کاسته شود.
وی در حالی که او نیز از این وضعیت بسیار ناراحت است، از بروز ناراحتی های ریوی، سردردهای مزمن و همچنین ناراحتی های عصبی ناشی از این وضعیت برای ساکنان، ابراز نگرانی می کند و می گوید: ادامه این روند سلامت ساکنان را به خطر می اندازد.

**بیمارستان های فاقد تصفیه خانه استاندارد تعطیل می شوند
سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست نیز چندی پیش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، گفت: بیمارستان هایی که سیستم تصفیه فاضلاب آنها مطابق با استانداردهای سازمان محیط زیست نباشد اخطار خواهند گرفت و تا تعطیلی آنها پیش خواهیم می رویم.
وی افزود: مدیریت و امحای فاضلاب و پسماند هر بیمارستان بر عهده همان واحد درمانی و موظف است این روند را مدیریت کند.
متصدی تاکید کرد: در صورتی که بیمارستان ها نتوانند تصفیه خانه ها و روش امحای پسماندهای خود را مدیریت کنند قطعا به آنها اخطار و زمان برایشان در نظر گرفته می شود و در صورت اصلاح نکردن روند کار خود در مهلت تعیین شده تعطیل خواهند شد.
متصدی اظهار داشت: به طوری کلی ادارات کل استانی مباحث اجرایی مربوط به فعالیت های شهری را در دستور کار خود دارند که یکی از آنها مباحث مربوط به پسماند های بیمارستانی، پساب ها و فاضلاب های بیمارستانی است که باید کنترل شوند.
وی ادامه داد: بدون شک در جاهایی که تخلیه پساب ها و فاضلاب ها خارج از استاندارد باشد تذکر داده می شود و در برخی موارد نیز اخطار تعطیلی به آنها داده شده است که این کار در تهران به صورت ویژه پیگیری می شود.

**اعلام اخطار زیست محیطی به بیمارستان ضیائیان
محمدحسین بازگیر رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران در مورد شکایت های ساکنان ساختمان های همجوار بیمارستان ضیائیان، گفت: یکی از شکایت هایی که از این بیمارستان شده بود، صدای ناشی از برج های خنک کننده ای که در پشت بام بیمارستان قرار داشت، بود که این اشکال برطرف شد.
بازگیر ادامه داد: این برج ها خارج از استاندارد، صدا تولید می کرد که با اعلام اخطاریه به مدیریت این بیمارستان، مشکل حل شد.
وی با اشاره به شکایت اخیر ساکنین ساختمان های اطراف این بیمارستان مبنی بر بوی نامطبوع ناشی از تصفیه خانه این واحد درمانی، گفت: یک کارشناس برای بررسی این مشکل به بیمارستان اعزام و نمونه برداری برای آنالیز و بررسی موضوع انجام شد، بر اساس نتایج آنالیز ، اقدامات لازم و قانونی انجام می شود.
بازگیر با بیان اینکه عملکرد مدیریت پسماند این واحد درمانی استاندارد است، تصریح کرد: براساس گزارش کارشناس ناظر، آنالیز نمونه خروجی تصفیه خانه این بیمارستان در یکی دو پارامتر دارای عملکرد ناقص است.

وی ادامه داد: با انجام نمونه برداری مهلت یک هفته تا ۱۰ روزه به این بیمارستان داده شده تا نواقص تصفیه خانه را اصلاح کند چنانچه این نواقص برطرف نشود و برخی از فاکتورها به استاندارد نرسد، از نظر حقوقی این موضوع پیگیری می شود.
بازگیر در پاسخ به این سووال که آیا اقدامات محیط زیست در این زمینه بازدارنده است؟ گفت: دستگاه قصائی در این زمینه حمایت های خوبی داشته به گونه ای که دادسرای تخصصی در این به پرونده های زیست محیطی رسیدگی می کند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران ادامه داد: یکی از مشکلات اصلی در مورد این بیمارستان که وضعیت فعلی را تشدید کرده، نزدیک بودن تصفیه خانه با خانه های مسکونی همجوار بیمارستان است.
بازگیر افزود: در هر صورت خروجی تصفیه خانه باید استانداردهای لازم را داشته باشد و بار میکروبی آن به حد استاندارد برسد. این بیمارستان قانون مدیریت پسماند را رعایت کرده که باید قوانین پساب نیز رعایت شود.

وی یکی دیگر از نمونه برداریهای لازم را خروجی هوای مجموعه ها از جمله کارخانه ها یا بیمارستان ها عنوان کرد و گفت: خروجی هوای نیز نمونه برداری و در آزمایشگاه آنالیز می شود که باید استانداردهای لازم را داشته باشد. چنانچه مجموعه ای هر یک از این فاکتورها را نداشته باشد، اخطار و مهلت قانونی برای رفع نواقص می گیرد و در صورتی که نواقص برطرف نشد، از طریق مرجع قضایی اقدام می شود.

بازگیر تاکید کرد: سازمان محیط زیست در برخورد با تخلف، هیچ مرز مکانی و جغرافیای ندارد و با هر گونه آلودگی برخورد خواهد کرد.
وی با بیان اینکه مدیریت پسماند و پساب بیمارستان ها در اولویت پایش مستمر قرار دارد، گفت: این پایش یا از طریق مراجعه مستقیم کارشناسان محیط زیست انجام می شود که در این پایش عکس، فیلم و نمونه برداری از واحد ها انجام و به آزمایشگاه های محیط زیست برای آنالیز ارسال می شود.
وی ادامه داد: در این فرآیند چنانچه مدیریت پسماند بیمارستان مطلوب نباشد ، اخطاریه صادر می شود و متناسب با مشکل موجود، مهلت قانونی به واحد داده می شود تا مشکل را برطرف کند ، چنانچه مشکل رفع نشود واحد مربوطه به مراجع قضائی معرفی می شود.

بازگیر شیوه دیگر نظارت بر مدیریت پسماند و پساب بیمارستان ها را خود اظهاری و گزارش عملکرد این واحدها عنوان کرد و گفت: گزارش عملکرد این واحدها به آزمایشگاه های معتمد ارسال می شود.

وی با اشاره به اینکه ۸۲ آزمایشگاه معتمد در سطح شهر تهران فعال است، افزود: صلاحیت آن ها از نظر تخصصی و تجهیزاتی تایید شده و به آن ها گواهی صلاحیت عطاء شده است و این آزمایشگاه ها تعهد کرده اند بعد از پایش، گزارش و نتایج آنالیز خود را به محیط زیست ارسال کنند.
بازگیری با بیان اینکه راستای آزمایی از نتایج ارسال شده ، انجام می شود، افزود: در صورتی که در گزارش این آزمایشگاه ها مشکلی دیده شود، صلاحیت آزمایشگاه زیر سووال می رود.

وی با اشاره به فعالیت ۷۰ هزار واحد درمانی در شهر تهران که از این تعداد ۱۶۰ واحد، بیمارستان دولتی، خصوصی، نظامی و تامین اجتماعی است، گفت: در بررسی های به عمل آمده حدود ۹ بیمارستان مشکل تصفیه خانه استاندارد داشتند که برخی به مراجع قضائی معرفی شدند، مشکل برخی حل و برخی دیگر در حال برطرف شدن، است.

بازگیر اضافه کرد: در صورتی که به اخطاریه هایی که به بیمارستان ها اعلام می شود، توجهی نشود، ضمن معرفی به مراجع قضائی اقدامات جدی تر علیه این واحد ها انجام می شود و گاه فعالیت برخی واحدها تعطیل می شود.
وی با بیان اینکه دادسرای ناحیه ۱۹ ویژه رسیدگی به جرائم زیست محیطی است، گفت: در دادگاه حدود ۲۰ پرونده علیه بیمارستان ها موجود است که مشکل پسماند یا پساب داشته اند.

بازگیر در مورد نحوه مدیریت پسماند واحدهای بیمارستانی ، گفت: باید زبابه های عفونی در کیسه های پلاستیکی زرد، تیز و برنده در سافتی باکس های سفید رنگ، داروهای شیمیایی در کیسه یا سافتی باکس های قهوه ای، پسماندهای شبه خانگی یا عادی در کیسه های پلاستیکی مشکی نگهداری، لیبل گذاری و در دستگاه اتوکلاو یا شیمیایی‬‎، بی خطرسازی و بار میکروبی آن ها صفر شوند و در نهایت در اتاقی موقت که مجهز به سیستم خنک کننده و قابل شستشو است، نگهداری شوند.

وی با بیان اینکه در شهر تهران ۱۵ کارشناسان برای پایش از این واحد ها، فعالیت دارند، گفت: پایش از این مراکز به صورت رندومی و بدون اطلاع قبلی انجام می شود و به صورت میانگین یک تیم از کارشناسان محیط زیست، سه بیمارستان را پایش می کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران گفت: براساس قانون مدیریت پسماند پزشکی مصوب ۲۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳ مجلس شورای اسلامی ، پسماندهای پزشکی و بیمارستانی از گروه های پنج گانه پسماندها هستند که مدیریت آن به عهده تولید کننده یا واحد بیمارستانی است.

بازگیر با اشاره به آیین نامه شیوه مدیریت پسماند، افزود: براساس ماده ۳ این قانون، وزارت بهداشت، مسئول نظارت بر اجرای ضوابط هستند و براساس ماده ۲۳ قانون مدیریت پسماند پزشکی، نظارت بر حسن اجرای این قانون به عهده سازمان حفاظت از محیط زیست است براین اساس در این حوزه این سازمان باید مطالبه گر باشد.
وی اضافه کرد: براساس مواد ۴۶ و ۴۷ قانون توزیع عادلانه آب و ماده ۱۴۰ قانون برنامه پنجم توسعه افرادی که از آب استفاده می کنند باید فاضلاب را تصفیه کرده و به تصفیه خانه فاضلاب مجهز باشند چرا که به موجب همین قانون هر گونه اقدامی که سبب آلوده شدن آب شود، ممنوع است و باید با متخلف برخورد شود.

بازگیر به ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و گفت: هر گونه اقدامی علیه بهداشت عمومی مثل آلوده کردن آب و غیره ممنوع است و متخلفان طبق قانون به حبس تا یک سال محکوم می شوند چرا که تهدید علیه بهداشت عمومی جرم تلقی می شود و مسئولیت تشخیص آن به عهده وزارت بهداشت، سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمان دامپزشکی است.

وی افزود: همه قوانین برای رعایت موارد لازم در بهداشت عمومی موجود است و در اجرا همه مسئولیت دارند و تنها محیط زیست متولی نیست چرا که مشارکت در تمام حوزه ها لازمه توسعه پایدار است.
بیمارستان ضیائیان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران در میدان ابوذر- خیابان ابوذر- روبه روی شهرداری منطقه ۱۷ شهر تهران واقع شده است.

اخطار زیست محیطی به یکی از بیمارستان های جنوب تهران


ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

آمستردام را با قایق درنوردید!

آمستردام را با قایق درنوردید!

ادامه مطلب
آمستردام را با قایق درنوردید! برنامه «قایق رانی در آمستردام» یکی از بزرگترین جاذبه ها و بهترین مراسم دریایی در جهان است که در آن کشتی های بزرگ و صدها کشتی ...
طولانی ترین دیوار دنیا | گینس های گردشگری

طولانی ترین دیوار دنیا | گینس های گردشگری

ادامه مطلب
طولانی ترین دیوار دنیا | گینس های گردشگری در این قسمت از گینس های گردشگری نگاهی داریم به دیوار چین ( GREAT WALL OF CHINA )، طولانی ترین دیوار دنیا. شاید مشهورترین نشانه ...
۵ دلیل مهم برای داشتن بیمه ی مسافرتی

۵ دلیل مهم برای داشتن بیمه ی مسافرتی

ادامه مطلب
5 دلیل مهم برای داشتن بیمه ی مسافرتی زمانی که شما برای تعطیلات خود و مسافرت برنامه ریزی می کنید چه قصد سفر به کشورهای همسایه یا کشورهای دورتر را داشته ...
مراسم گرامیداشت روز دانشجو

مراسم گرامیداشت روز دانشجو

ادامه مطلب
http://dsfr.ir/615jxd مراسم گرامیداشت روز دانشجو ...
فیلیپین، جایی شبیه بهشت

فیلیپین، جایی شبیه بهشت

ادامه مطلب
فیلیپین، جایی شبیه بهشت فیلیپین کشوری آسیایی است که در جنوب شرقی آسیا و در غرب اقیانوس آرام و بین دریای جنوبی چین و دریای فیلیپین و در ‏شرق کشور ویتنام، ...
نظر مسافران درباره کشورهایی که بدترین غذاها را دارند

نظر مسافران درباره کشورهایی که بدترین غذاها را دارند

ادامه مطلب
نظر مسافران درباره کشورهایی که بدترین غذاها را دارند کشور بریتانیا مدتها بین مسافران لقب کشوری با بیمزه ترین غذاها را به خود اختصاص داده است. اما این کشور در این ...
ویدیو راهنمای گردشگری ایتالیا

ویدیو راهنمای گردشگری ایتالیا

ادامه مطلب
راهنمای گردشگری ایتالیا ایتالیا – رم برای گرفتن وقت سفارت ایتالیا در کمترین زمان و بهترین نرخ با شماره 09124434559  مهدی و 09120714715 مهدیلو تماس حاصل نمایید نوشته ویدیو راهنمای گردشگری ...
چطور در زمستان و هوای سرد کمپ بزنیم؟

چطور در زمستان و هوای سرد کمپ بزنیم؟

ادامه مطلب
وب‌سایت گردالی: تابستان معمولا شلوغترین فصل کمپینگ است. ولی افرادی هستند که ترجیح میدهند زمستان ها اینکار را انجام دهند. کمپینگ در زمستان چالش برانگیزتر است و صحنه های ...
مناسب ترین چمدان برای یک سفر

مناسب ترین چمدان برای یک سفر

ادامه مطلب
مجله ایده آل: برای رفتن به مسافرت یکی از اصلی‌ترین وسایلی که حتما به آن احتیاج پیدا خواهید کرد انواع چمدان، ساک‌های مسافرتی و کیف‌های بزرگ است. دنیای چمدان‌ها ...
دهکده گردشگری عباس برزگر

دهکده گردشگری عباس برزگر

ادامه مطلب
http://dsfr.ir/i781hz دهکده گردشگری عباس برزگر ...
مسجد الازهر هرم بزرگ جیزه

مسجد الازهر هرم بزرگ جیزه

ادامه مطلب
از قدیمی ترین مساجد و دانشگاه های جهان اسلام محسوب می شود که در سال 361 هجری (975 میلادی) توسط جوهر صقلّی فرمانده فاطمی ساخته شده و منقول است که ...
مسجد سلطان حسن

مسجد سلطان حسن

ادامه مطلب
در سال 757 هجری (1356 میلادی) توسط سلطان حسن بن محمد بن قلادون به عنوان مسجد و مدرسه ای برای چهار مذهب اسلامی شناخته شده تأسیس گردیده و از زیباترین ...
فانوس اسکندریه

فانوس اسکندریه

ادامه مطلب
فانوس دریایی اسکندریه هفتمین مورد عجایب هفتگانه جهان است که در مصر قرار داشت. برجی که بر فراز آن آتشی بود تا شبها راهنمای ملوانان برای رسیدن به بندر اسکندریه ...
مسجد عمروبن عاص

مسجد عمروبن عاص

ادامه مطلب
اولین مسجدی است که در سال 21 هجری در مصر ساخته شده و گفته می شود چهاردهمین مسجدی است که در اسلام ساخته شده است. از آن جا که قدیمی ...
اهرام سه گانه مصر

اهرام سه گانه مصر

ادامه مطلب
مجموعه اهرام جیزه نام مجموعه اهرام سه گانه و تاریخی ساخته شده در دوران مصر باستان است که در حاشیه شمالی شهر قاهره کنونی واقع شده است. هرم بزرگ جیزه ...
قلعه صلاح الدین

قلعه صلاح الدین

ادامه مطلب
قلعه صلاح الدین قاهره یکی از محبوبترین جاذبه های گردشگری در مصر است و بخاطر نسیم خنکی که در آن منطقه می وزد به آن لقب گنبد مملو از باد ...
مسجد ابن طولون رود نیل

مسجد ابن طولون رود نیل

ادامه مطلب
در سال 265 هجری (886 میلادی) توسط احمد ابن طولون ساخته شده و سومین مسجد ساخته شده در تاریخ اسلامی مصر و از بزرگ ترین مساجد این کشور با 26 ...
مسجد محمدعلی پاشا

مسجد محمدعلی پاشا

ادامه مطلب
مسجد محمد علی پاشا واقع در قلعه صلاح الدین قاهره در مصر است که از سوی محمد علی پاشا بین سالهای 1830 تا 1848 به سبک معماری عثمانی و الگو ...
کتابخانه اسکندریه

کتابخانه اسکندریه

ادامه مطلب
یكی از شگفتیهای دنیای قدیم، كتابخانه اسكندریه در كشور مصر بود. این كتابخانه 228 سال قبل از میلاد مسیح، توسط بطلمیوس اول در شهر بندری اسكندریه بنا شد و به ...
مجسمه ابوالهل

مجسمه ابوالهل

ادامه مطلب
یکی از آثار بسیار زیبایی که در رو به روی هرم بزرگ قرار دارد مجسمه ابولهل است این مجسمه از لحاظ معماری بسیار زیبا می باشد و طبق مدارک به ...
پل ریالتو ( Rialto Bridge )

پل ریالتو ( Rialto Bridge )

ادامه مطلب
پل ریالتو ( Rialto Bridge ) یکی از چهار پلی است که بر روی کانال گراند ( Grand Canal ) در ونیز ایتالیا قرار دارد. پل ریالتو قدیمی ترین پل ...
استونی

استونی

ادامه مطلب
جمهوری استونی ( Estonia ) کوچکترین و شمالی ‌ترین کشور منطقه بالتیک است و از تعداد زیادی جزیره در ساحل جنوبی خلیج فنلاند تشکیل شده است. استونی از جنوب با ...
میانمار

میانمار

ادامه مطلب
میانمار ( Myanmar ) یا برمه موسوم به سرزمین طلایی کشوری است که اکثر ساکنان آن را بودایی‌ ها تشکیل داده‌ اند. میانمار در قرن نوزدهم به تصرف بریتانیایی ‌ها ...
میکرونزی

میکرونزی

ادامه مطلب
ایالات فدرال میکرونزی ( Micronesia ) کشوری در میان آب ‌های اقیانوس آرام است که از مجموعه 600 جزیره بزرگ و کوچک تشکیل شده است. کشور میکرونزی در شمال ...
آلمان

آلمان

ادامه مطلب
جمهوری فدراتیو آلمان ( Germany ) یکی از کشورهای اروپای غربی است که از سال 1989، پس از فروپاشی دیوار برلین، در تلاش است با توسعه اقتصادی روز افزون، ...
برای پیاده روی اربعین چطور آماده شویم؟

برای پیاده روی اربعین چطور آماده شویم؟

ادامه مطلب
خبرگزاری مهر: «پیاده روی اربعین» و دغدغه های مربوط به آن، این روزها موضوع گپ و گفت خیلی از هموطنان ماست.برای آمادگی بیشتر زائران حسینی در این سفر معنوی، ...
۱۳ دلیل بیماری و استرس در سفر

۱۳ دلیل بیماری و استرس در سفر

ادامه مطلب
وب‌سایت گردالی: بعضی وقتها در طول سفر استرس همراهتان است یا سرما میخورید و بیمار میشوید. در ادامه دلایل این اتفاق ها و راه حل هایی ساده برای برطرف ...
اطلاعات کلی در مورد تونس – راهنمای گردشگری و توریستی تونس

اطلاعات کلی در مورد تونس – راهنمای گردشگری و توریستی تونس

ادامه مطلب
پایتخت : تونس وسعت : حدود 164 هزار کیلومتر مربع جمیعت : حدود 10 میلیون نفر زبان رسمی : عربی پول رایج : دینار تونس کد تلفن : 00216 شهرهای مهم : تونس، حمامت موقعیت : تونس نام ...
دریم ورلد بانکوک – راهنمای گردشگری و توریستی تایلند

دریم ورلد بانکوک – راهنمای گردشگری و توریستی تایلند

ادامه مطلب
شهربازی بانکوک با انواع بازی ها و سرگرمی های متعدد، ساعت های شادی را برای کودکان فراهم می کند. شهر برفی، تنگه باریک، اتومبیل عتیقه، گردباد، فرش پرنده، پیست اتومبیل رانی ...
آلمان – آشنایی با کشور آلمان ( Germany )

آلمان – آشنایی با کشور آلمان ( Germany )

ادامه مطلب
جمهوری فدراتیو آلمان ( Germany ) یکی از کشورهای اروپای غربی است که از سال 1989، پس از فروپاشی دیوار برلین، در تلاش است با توسعه اقتصادی روز افزون، گذشته ...

های گردی