ایران شناسی در اروپا و آمریکا

موضوع: جاذبه های گردشگری تاریخ: ۰۷ آبان ۱۳۹۴ 0 دیدگاه 544 مشاهده

ایران شناسی در اروپا و آمریکا

به نقل از های برگ: اگر کسانی در اروپا و آمریکا باشند که بخواهند فرهنگ و تمدن ایران را بشناسند اما فرصت یا امکان سفر به این سرزمین را نداشته باشند، باید سراغ شهرهایی چون لندن، پاریس و سن پترزبورگ را بگیرند. در موزه های این شهرها و شهرهای دیگری چون برلین، گنجینه های بزرگ و پراهمیتی از آثار تاریخی و هنری ایران نگهداری می شود. این آثار به قدری ارزش دارند که حتی ایرانیان نیز از دیدشان بی نیاز نیستند و پژوهشگران تاریخ و هنر ایران نمی توانند بدون دیدن شان تحقیقات خود را به سرانجام برسانند.

شاید در نگاه اول، وجود این آثار در موزه های اروپا و آمریکا موجب تاسف ایرانیان شود. اما به هر حال سالانه میلیون ها نفر از مردم سراسر جهان به این موزه ها سر می زنند و مجال پیدا می کنند که با تمدن کهن و هنر والای ایرانی از نزدیک آشناشوند و شاید آنها از خود بپرسند که چگونه میراث تمدنی یک کشور باستانی سر از موزه هایی در آورده که حداکثر ۵۰۰ سال از ورود تمدن به کشورشان می گذرد.

۱۳هزار اثر ایرانی در موزه بریتانیا

موزه بریتانیا یکی از کهن ترین و غنی ترین موزه های ملی جهان است که بیش از هشت میلیون اثر هنری و فرهنگی از سراسر جهان را در خود جای داده است. این موزه در نخستین روز بازگشایی، بیش از ۷۱ هزار اثر هنری و فرهنگی را از مجموعه سر «هانس سلوان» دانشمند زیست شناس بریتانیایی به نمایش گذاشت و بعدها با نمایش دست نوشته ها، کتاب های قدیمی و آثار باستانی گردآوری شده از برخی مستعمرات وقت بریتانیا تاسیس شد.

در مراجعه به وب سایت موزه بریتانیا، آثار تاریخی مرتبط با ایران به بخش های متعددی تقسیم می شوند که شامل آثار ایران باستان و دوران اسلامی است. پرتره ای از شاه عباس اول پادشاه صفوی، انواع آثار سرامیک چینی ساخت ایران، آثاری از فرهاد مشیری و برخی دیگر از نقاشان بنام ایرانی از جمله آثار ایرانی در موزه بریتانیاست. مجموعا بیش از ۱۳ هزار اثر باستانی ایران در موزه بریتانیا قرار دارد که برخی از آنها جزو نوادر آثار تاریخی جهان هستند؛ از آن جمله می توان به منشور کوروش و نقش برجسته سرباز هخامنشی اشاره کرد که در بخش خاورمیانه موزه بریتانیا به نمایش درآمده است.

در سال های اخیر، موزه بریتانیا در اقدامی ابتکاری با تهیه و فروش برخی آثار هنری با الهام از میراث باستانی موجود در این موزه، دست به معرفی آثار خود زده است. مثلا کراوات با طرح اسب سوارایرانی در مینیاتورهای ایرانی یا یک گردن بند با الهام از  گردن بند هخامنشی که در کشفیات باستانی شوش به دست آمده است. همچنین چترهایی نیز با الهام از نقش های سنتی در کاشی کاری مسجد شیخ لطف الله اصفهان تهیه و ارائه شده است.

موزه بریتانیا همچنین دومین موزه محبوب جهان از نظر تعداد بازدیدکننده است و سالانه ۶ میلیون بازدیدکننده دارد. این موزه در لندن نیز پربازدیدکننده ترین جاذبه گردشگری شهر است. هرچند بازدید از موزه بریتانیا و بخش های دائمی آن رایگان است اما ورود به برخی بخش ها از جمله نمایشگاه های موقتی بدون بلیت امکان پذیر نیست. این موزه با وجود بازدیدکنندگان زیاد، همانند موزه لوور یا موزه واتیکان شاهد صف های طویل و آزاردهنده بازدیدکنندگان نیست اما با توجه به بزرگی و وسعت موزه و تعداد گیج کننده گالری ها حتما باید از پیش بدانید که چه دوره و یا کشور یا آثار هنری خاصی در اولویت بازدیدتان قراردارد. برای این کار مراجعه به وب سایت موزه بسیار راهگشاست.

موزه بریتانیا هر روز از ساعت ۱۰ تا ۱۷:۳۰ باز است. همچنین در روزهای اول، ۲۴ و ۲۶ ژانویه هر سال تعطیل است.

کلکسیون مفرغ های لرستان در متروپلیتن نیویورک

متروپلیتن از مهم ترین موزه های جهان است که آثار پرشماری از تمدن ایران را در خود جای داده است. برای نمونه، این موزه دارای مجموعه گرانبهایی از مفرغ های لرستان است. با این وجود، فقط آثاری که فهرست آنها به صورت رسمی اعلام، یا به شکل آنلاین معرفی شده اند، در تالارهای موزه به نمایش در آمده اند. درباره این آثار تاکنون کتاب ها و مقالات بسیاری نوشته شده است که خود نشان دهنده اهمیت تاریخی، فرهنیگ و هنری آنهاست. در این موزه برخی از شاخص ترین آثار که هر ایرانی می تواند و باید آنها را مشاهده کند، به نمایش درآمده است.

از آن جمله می توان به آثاری چون جام های زرین هخامنشی متعلق به داریوش اول و دوم، ظرف پایه دار کشف شده در تپه حسنلو متعلق به دوره هخامنشی، جام هایی با سر شیر یا از جنس طلا متعلق به هزاره اول پیش از میلاد و تندیس نقره ای گاو نشسته با بدن انسان مربوط به تمدن عیلام اشاره کرد.

در بازدید از موزه متروپلیتن باید توجه داشته باشید که تمامی بسته ها، چمدان ها و کیف ها در ورودی موزه کنترل می شوند، پس بهتر است برای جلوگیری از اتلاف وقت، از آوردن وسایل غیرلازم به ویژه بسته های بزرگ، انواع غذا و کالسکه خودداری کنید. در این موزه عکس برداری با هدف های شخصی آزاد است اما انتشار عکس ها برای چاپ، فروش یا بازتولید و توزیع و دیگر هدف های تجاری به هر شکل ممنوع است. همچنین استفاده از هرگونه فلش عکاسی در محوطه داخلی موزه ممنوع است. در ضمن باید از آوردن هرگونه ابزار نگارشی به جز مداد به این موزه خودداری کنید.

موزه مولانا؛ پاره درخشان فرهنگ ایران در ترکیه

مولانا جلال الدین محمد، شاعر و عارف بزرگ سده هفتم هجری قمری در بلخ به دنیا آمد، در دامن فرهنگ ایران پرورش یافت و بیشتر دوران زندگی خود را در شهر قونیه آسیای صغیر گذراند. پس عجیب نیست که سه کشور ایران، افغانستان و ترکیه او را از آن خودبدانند. در این میان اما، بیشترین بهره مادی از مولانا نصیب ترک ها می شود که مزارمولانا در خاک کشورشان جا گرفته است.

موزه مولانا که بخشی از مجموعه فرهنگی مولانا در شهر قونیه است، سومین موزه پربیننده ترکیه به شمار می رود؛ به گونه ای که حتی از موزه باستان شناسی استانبول هم پیشی گرفته و این نشانگر اهمیت این موزه یا به عبارت بهتر، اهمیت مولانا برای گردشگران داخلی و خارجی است. موزه مولانا پیش از این به تکیه یا تالار درویشان شهرت داشت.

دیدار از این موزه از ساعت ۹ تا ۱۷:۳۰ امکان پذیر است ولی بهترین زمان برای دیدار از موزه ساعات اولیه بازشدن موزه یا زمان صرف ناهار است.

هنگام ورود به بخش های داخلی موزه یا مقبره از شما خواسته می شود که کفش های خود را با پلاستیک بپوشانید تا پاکیزگی محیط و فضای آرامگاه حفظ شود. آرامگاه مولانا، خانواده و برخی بزرگان و همراهان او نیز در همین مکان قرار دارد. آرامگاه مولانا در گوشه ای زیر گنبد با تزیینات طلا و پراچه زربافت قرار دارد. این قدیمی ترین بخش موزه است که به دوران سلجوقیان باز می گردد.

اتاق های بزرگی نیز برای سماع وجود دارد که در ویترین های آنها، انواع وسایل هنری مرتبط با مولانا یا متاثر از اندیشه او را به نمایش گذاشته اند.

سجاده نماز و کلاه مخروطی منتسب به مولانا، لباس پسر او سلطان ولد، کلاه دیگری منتسب به شمس تبریزی و اشیای قدیمی از جمله آلات موسیقی درویشان همانند نی و فلوت با ۷۰۰ سال قدمت از جمله این آثار است. از دیگر آثار موجود در این موزه می توان به فرش های بسیار قدیمی و سجاده های عتیقه اشاره کرد که برای نمونه، یکی از آنها از جنس ابریشم و دارای چهار میلیون گره است. انواع نسخه های خطی قرآن و کتب حدیث و انواع تسبیح یا دیگر ملزومات منتسب به بزرگان دین و عرفان، بخش دیگری از آثار موزه مولانا را تشکیل می دهد.

هزینه بلیت ورودی برای دیدار از مقبره و موزه مولانا ۵ لیره است و با پرداخت ۱۰ لیره بشتر، می توانید از تور یا راهنمای شنیداری ویژه نیز استفاده کیند. در این صورت انبوهی از اطلاعات و نکات مهم را درباره موزه و مولانا به دست می آورید. همچنین موزه مولانا دارای نمازخانه، کافی شاپ و فروشگاه محصولات فرهنگی است.

مسجد عزیزیه در کنار آرامگاه و موزه مولانا نیز از مسجدهای تاریخی و جالب توجه است. هر سال مراسم بزرگداشت مولانا در شب درگذشت او که شب عریس یا شب عروس نام دارد، برگزار می شود. این شب مصادف است با ۱۷ دسامبر یا ۲۶ آذرماه که بهترین زمان سفر به قونیه تلقی می شود. خلاصه این که در موزه مولانا همه چیز رنگ ایرانی دارد.

۷۳ سال نمایش آثار ایرانی در موزه آرمیتاژ

کاخ زمستانی یا موزه آرمیتاژ (هرمیتاژ) در سن پترزبورگ روسیه، پس از لوور، متروپولیتن و موزه بریتانیا، چهارمین موزه بزرگ و مهم جهان است. این موزه سالانه بیش از سه میلیون گردشگر را به سوی خود می کشاند. ساختمان اصلی موزه کاخی است سه طبقه به سبک معماری باروک به رنگ سفید و سبز. طبق نظر مسافران در سایت مشاور سفر، دیدار دقیق از این موزه، مستلزم صرف وقتی بیش از یک ماه و به گفته برخی حتی یک سال است. فراموش نکنید که این موزه عظیم دارای۱۷۸۶ در، ۱۹۴۵ پنجره و ۱۰۵۷ سالن یا اتاق مجلل است!

این کاخ، ابتدا کاخ زمستانی تزارها بوده و بعد از پیروزی انقلاب اکتبر سال ۱۹۱۷ با فرمان لنین به موزه تبدیل شد. همچنین از سال ۱۹۲۰ گنجینه بی نظیری از آثار و اشیای تاریخی و هنری ایران به آن افزوده شد. در سایت رسمی موزه آرمیتاژ آمده است که در این موزه آثار هنری جالب ایران در عصر اموی و عباسی، همچنین آثار هنری مهمی مربوط به قرن هفتم تا نهم میلادی و آثاری از دوره ساسانی نگهداری می شود.

توجه داشته باشید که تنها بخش هنر لاکی موزه آرمیتاژ دارای ۲۵۹ قلم آثار مانند قلمدان و دوات دان است. بخش منسوجات نیز دارای حدود ۱۵۰ اثر ایرانی شامل پارچه های ابریشمین یا زربافت با نقش نگارهای ایرانی است. همچنین در مجموعه فرش یک زیلو مربوط به قرن ۱۶ و یک فرش ابریمشی مربوط به قرن ۱۷ و فرش معروف پازیریک نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

از اینها که بگذریم، در بخش سکه نیز پنج هزار سکه طلا، نقره و مسی از دوره های مختلف تاریخ ایران نگهداری می شود. تعداد آثار و اشیای ایرانی در موزه آرمیتاژ قابل شمارش نیست و متاسفانه چنانکه در سایت این موزه آمده، عمده این آثار تاکنون مستندنگاری نشده اند.

ساعت کار موزه آرمیتاژ در ساختمان های مختلف و نمایشگاه های مختلف یکسان نیست اما ساعت کار ساختمان اصلی به جز دوشنبه که تعطیل است، از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۸ است و چهارشنبه نیز تا ساعت ۲۱ باز است. اول ژانویه و ۹ می هر سال تعطیل رسمی و عمومی است و اولین روز سه شنبه هر ماه دیدار از این موزه رایگان است.صف خرید بلیت موزه بسیار طولانی است. بنابراین پیشنهاد می شود که بلیت خود را به صورت آنلاین از قبل تهیه کنید.

قبل از هر کاری با مراجعه به وب سایت موزه تعین کنید دیدن کدام گالری یا مجموعه برای تان اولویت دارد و هرگز تلاش نکنید که همه موزه را ببینید چرا که این کار تقریبا غیرممکن است.

استخدام یک راهنما محلی نیز ارزش پرداخت پول اضافه را دارد. از آنجا که آرمیتاژ کاخ بسیار بزرگی است به سادگی ممکن است در آن گم شوید. در این صورت همواره به یاد داشته باشید که در مسیر حرکت خود پنجره ها در کدام سمت شما هستند و این مسیر را حفظ کنید.

شکوه محراب های کاشان و ورامین در موزه برلین

این موزه در شهر برلین، پایتخت آلمان شرقی سابق قرار دارد. بخش هنرهای اسلامی آن در سمت جنوبی موزه «پرگامون»، نمایشگاه دائمی آثار و هنرهای مردم و کشورهای اسلامی از قرن هشتم تا ۱۹ میلادی است.

این مجموعه تاریخی شامل انواع آثار دستباف همانند فرش و گلیم و نیز انواع آثار مکتوب و هنرهای تذهیب و نقاشی مینیاتور در کنار انواع آثار فلزی، شیشه و حجاری های زیبا با نقش های اسلیمی از ایران، عراق، سوریه و دیگر کشورهای خاورمیانه است.

در این موزه همچنین حکاکی ها و کاشی کاری های نفیس فراوانی از مسجدهای مختلف در سراسر ایران گردآوری شده است. از جمله این آثار ایرانی می توان به محرابی متعلق به مسجد «میدان» در شهر کاشان، اثر هنرمند «حسن بن عربشاه» اشاره کرد.

این محراب کاشی و سنگ کاری شده، همره با لعاب و رنگ های براق، است. اثری جالب دیگر یک کاشی است با اشعار فارسی حک شده روی آن. این کاشی متعلق به بخشی از دیوار یک کاخ در دامغان بوده است. همچنین کاشی کاری های همراه با طلا، لاجورد و مینا با نقش شکارگاه از کاشان، محراب مسجد نطنز متعلق به ۱۳۰۷ میلادی، قرآن به خط کوفی و کاشی کاری های نفیس متعلق به «امامزاده یحیی» ورامین تنها نمونه هایی از هنر ایرانی- اسلامی است که در این موزه می توان مشاهده کرد.

این موزه آثاری از کشورهای مختلف جهان از اسپانیا و هند گرفته تا خاورمیانه را در خود جای داده است. از جمله آثاری از تمدن های سومر، آشور و بابل که توسط باستان شناسان آلمانی حفاری و شناخته شده بودند. آثار این موزه عمدتا نقش برجسته هستند.

موزه برلین هر روز هفته به جز دوشنبه ها و نیز ۲۴ و ۲۵ و ۳۱ دسامبر که مراسم سال نو مسیحی است، تعطیل است. برای دسترسی آسان به بخش های مورد علاقه خود در این موزه از قبل اطلاعات لازم را در سایت موزه مطالعه کنید. قیمت بلیت ورودی این موزه برای هر فرد ۱۲ یورو است.

لوور، بزرگ ترین مجموعه آثار غارت شده ایران زمین

موزه لوور با ۲۲۰ سال قدمت، یکی از موزه های بزرگ و قدیمی و همچنین برای جذب سالانه بیش از ۸٫۸ میلیون بازدیدکننده، از پربیننده ترین موزه های جهان است. این موزه در قرن ۱۲ قلعه ای بیش نبود و بعدها به کاخی مجلل برای گردآمدن هنرمندان، شاعران و نقاشان تبدیل شد. بعد از انقلاب کبیر فرانسه با نمایش هزاران اثر هنری موجود در آن، موزه ملی فرانسه نام گرفت و درهای آن به سال ۱۷۹۳ با بیش از ۵۰۰ اثر هنری و تزیینی به روی عموم مردم گشوده شد.

چنان که در سایت ایرانیکا آنلاین می خوانیم در سال های نخست گشایش؛ موزه لوور تنها به آثار یونان و روم باستان اختصاص داشت و البته تعداد محدودی آثار طلا و نقره دوران ساسانی از جمله جام مشهور خسروپرویز در آن به نمایش درآمده بود. درواقع، بخش آثار باستانی مشرق زمین در سال ۱۸۸۱ به عنوان بخش جداگانه ای شکل گرفت و این رخداد پس از آن بود که کاوش هایی برای شناسایی تمدن سومر در کشور عراق صورت گرفت و یک زوج فرانسوی به نام مارسل دیولافوا و ژان دیولافوا با سفر به ایران و غارت گنجینه های شهر باستانی شوش، توجه جامعه فرانسه به تمدن های باستانی مشرق زمین به ویژه ایران را جلب کردند.

بنابراین عجیب نیست که در موزه لوور بخشی از مهم ترین آثار دوره هخامنشی و ماقبل آن را ببینیم. از معروف ترین آثار ایرانی که در لوور قابل مشاهده است، می توان به سرستون گاو دوسر کاخ آپادانا و کاشی های لعابدار هخامنشی با نقش سربازان جاویدان اشاره کرد. اما هیچ کدام از این آثار به اندازه آثار عیلامی به دست امده از شوش مانند تندیس ملکه ناییروسا و منشور حمورابی خیره کننده نباشد. بیشتر این آثار شاید در دروه قاجار و با عقد قراردادهای مصیبت بار توسط شاهان این سلسله از کشور خارج شدند اما در عین حالف نمایش آنها در موزه لوور باعث آشنایی گروه بی شماری از مردم جهان با تمدن باستانی ایران شده است.

موزه لوور از ۹ صبح تا ۹:۴۵ شب باز است اما بازدید از آن می تواند یکی از سخت ترین و خسته کننده ترین کارها باشد. اولا صف طولانی در ورودی این موزه درست به اندازه خود موزه شهرت دارد؛ زیرا روزانه بیش از ۱۵ هزار نفر به دیدار این موزه می روند. خوب است بدانید که موزه لوور غیر از در اصلی، چهار در ورودی دیگر هم دارد. بنابراین قبل از حرکت به سوی این موزه از مسیر درهای دیگر کسب اطلاع  کنید. راه مهم دیگر برای فرار از صف طولانی ورودی، خرید بلیت از پیش است که حدود ۹ یورو قیمت دارد وروزهای چهارشنبه و جمعه به ۶ یورو می رسد. همچنین بازدید از لوور در برخی روزها مانند روز باستیل یعنی ۱۴ جولای و نخستین یکشنبه هر ماه برای همه رایگان است و طبیعتا در این روزها به شدت شلوغ است.

موزه لوور بیش از ۳۵ هزار اثر هنری و ۳۸۰ هزار اثر تاریخی دارد. بنابراین هرگز سعی نکنید که همه آثار را مشاهده کنید که کاری غیرممکن است. همچنین حتما با یک متخصص آثار هنری همراه شوید و یا از راهنمای تان کمک بگیرید که تمام روز در محل ورودی زیر هرم موزه در انتظار بازدیدکنندگان هستند. از توصیه افراد غریبه در برابر ماشین دریافت بلیت، خودداری کنید. مراقب کیف و وسایل خود باشید. تورهای تخصصی به زبان های مختلف و در سطوح مختلف برای بازدیدکنندگان ساده تا متخصصان هنری ارایه می شود. اما حتما نگاه مختصری به وب سایت موزه لوور بیندازید تا دریابید دقیقا کدام بخش از موزه را نمی خواهید از دست بدهید و چگونه به آن برسید.


ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

ادامه مطلب
روزنامه هفت صبح: دست خودتان است؛ یک شب اقامت در هتل آپارتمان 65 هزار تومانی را انتخاب می کنید یا با پرداخت سه میلیون و 550 هزار تومان به ...
زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

ادامه مطلب
وب‌سایت توریسم آنلاین: آنقدر زباله هاي شهري، تعدد خانه هاي مخروبه و كوه هايي كه در حال برش هستند تا به ساختمان هاي فلزي و بتني تبديل شوند در ...
آبشار منج،دنا

آبشار منج،دنا

ادامه مطلب
زهرا مرادی استان کهگیلویه و بویراحمد, طبیعی و تفریحی آبشار منج دنا در موقعیت جغرافیایی E510647 N310912 در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. منج یکی از شهرهای استان است. گویش، ...
زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

ادامه مطلب
وب‌سایت چیدانه - فاطمه افشاریان: در روزهای آغازین فصل پاییز با خنک‌تر شدن هوا آن دسته از عزیزانی که به خاطر گرمای تابستان عطای سفر تابستانی را به لقایش ...
گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت - زهرا محرابی: گردشگری غذا یا به قول ایرانی ها، شکم گردی یک سبک گردشگری است که سال هاست مورد توجه توریست ها بوده و ...
پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: ایرانگردی در همه فصل های سال به خصوص در پاییز،‌ حس و حال خاصی دارد. پاییز،‌ فصل هزار رنگ هزار نقش است و به ...
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

ادامه مطلب
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ مرمر یکی از نفیس‌ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است. این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره‌برداری رسید و تا انقلاب سال ...
راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

ادامه مطلب
خبرگزاری ایسنا - سمیه حسنلو: کنار ریل‌های آهنی منتهی به شهر کرمان، در دل کویر، عمارت سپیدرنگِ باشکوهی دیده می‌شود که تا همین یک سال پیش، مخروبه‌ای بیش نبود ...
ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت آفتاب نیوز: «تصور کنید که در دشتی سرسبز پر از شالیزارها، مزارع چای و باغ‌های زیتون هستید؛ جایی که به شما اجازه می‌دهد تا زردآلوهای طلایی را بچینید ...
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

ادامه مطلب
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر دست هایی که این روزها چنین لرزه به جانشان افتاده، همان دست های توانایی است که سالهای طولانی چراغ هنری اصیل را روشن نگه ...
دیدنی ترین دریاچه های ایران

دیدنی ترین دریاچه های ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها: دریاچه ها یکی از پرطرفدار ترین مکان های گردشگری ایران هستند. باید بدانید که دریاچه های زیبایی در کشورمان وجود دارد که ما از وجود آنها ...
پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

ادامه مطلب
این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در استان آذربایجان شرقی، شهرستان سراب و ...
بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها - اشکان خسروپور: ایران از نگاه غارنوردان حدود دو هزار «غار» دارد. می گوییم از نگاه غارنوردان، چون هر کدام از رشته هایی که کارشان با ...
«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو - سارا میرشجاعی: در دل پایتخت شلوغ و پر رفت و آمد، نبض خیابانی می زند که پرسر و صداست اما سنگینی تاریخی پرحکایت را به ...
پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: پاییز گردی در تهران نیز،‌ همیشه حال و هوای خاص خود را داشته است. پاییز، فصل گالری گردی و موزه گردی بوده، چرا که ...
گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو: سندهای تاریخی بی شماری هست که نشان می دهد «گمیشان» یکی از هسته های یک جانشینی اشکانیان بوده، آن هم درست زمانی که «گرگان رود» از ...
ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

ادامه مطلب
وب‌سایت عصر ایران: روستای سرزیارت جزو یکی از سرسبز‌ترین روستاهای استان البرز به شمار می‌رود، هرچند این روستا طبیعت زیبایی دارد اما وجود چشمه‌ای طبیعی به نام چشمه «قلقلک» ...
جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

ادامه مطلب
برترین ها: خلیج همیشه فارس در جنوب کشورمان قرار دارد و نام خلیج فارس تا ابد خلیج فارس باقی خواهد ماند. در این میان آنچه که ...
گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

ادامه مطلب
خبرگزاری مهر - رویا سادات هاشمی: خواندن سفرنامه گردشگرهای خارجی که به ایران سفر کرده اند همیشه فرصت هیجان انگیزی است برای محک زدن خودمان،برای اینکه بدانیم ما و ...
شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

ادامه مطلب
هفته نامه همشهری سرنخ - جلال الدین شمسایی: برای دیدن کلکسیونی از ماهی های عجیب و غریب باید زحمت یک مسافرت را به خودتان بدهید و به تونل آکواریوم ...
خانه موزه های گرانبهای ایران

خانه موزه های گرانبهای ایران

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت: بارها پیش آمده از کنار خانه های قدیمی عبور کرده ایم و رنگ و بوی زندگی از آن به مشام مان رسیده است. رنگ و ...
پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

ادامه مطلب
جام جم آنلاین: «برای آن ها که به دنبال تجربه های جدید هستند، ایران کشوری است مملو از جاذبه های کمتر شناخته شده که با زیبایی و قدمت تاریخی ...
به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو: بیابان گردی و کویر نوردی، یکی از ظرفیت های ممتاز گردشگری در ایران چهار فصل است و مخاطبان داخلی و بین المللی فراوانی دارد. یکی از جاهایی ...
عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

ادامه مطلب
وب‌سایت همگردی: تصور ذهنی بیشتر ما از دریاچه، حوضچه ای پر آب با طبیعت سرسبز هست که اطراف اون رو زیبا کرده و با شنیدن اسم تالاب هم، تالاب ...
تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

ادامه مطلب
zoomit.ir: موسسه اقتصاد و صلح فعالیت خود را بر مبنای توسعه شاخص‌هایی برای تحلیل صلح و سنجش ارزش اقتصادی آن انجام می‌دهد. این موسسه با محاسبه هزینه جرم و ...
نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

ادامه مطلب
وب سایت همشهری شش و هفت - محمد باریكانی: كیش مهم‌ترین جزیره گردشگری و تجاری ایران است كه سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج ایران را به ...
جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

ادامه مطلب
در پنجاه کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آمل منطقه میان بند در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا روستایی ییلاقی به نام گت کلا با طول و عرض جغرافیایی ۵۳″ ۲۹′ ...
گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

ادامه مطلب
شهرهای کوچک و ارزان اسپانیا که گردشگران باید ببینند در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگری اسپانیا بسیار پیشرفت کرده است به طوری که به دومین صنعت گردشگری ...

های گردی