به پایتخت ایرلند، شهر ادبیات خوش آمدید

موضوع: جاذبه های گردشگری تاریخ: ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ 0 دیدگاه 434 مشاهده

وب سایت همشهری ۶ و ۷ – فاطمه عسگری‌آزاد: دوبلین شما را به گذشته می‌برد؛ دهه‌ای که «ببر دریای سلتیک» قدرت فوق‌العاده‌ای یافته بود اما ناگهان دچار یک رکود بزرگ شد.

برای گردشگران تاریخ هزار ساله دوبلین در کنار شکوه مدرن امروزه آن جذاب است و به همین دلیل پایتخت کشور ایرلند، یکی از مقصدهای محبوب گردشگری در قاره اروپاست.

مهم نیست که شما در دوبلین به دنبال تاریخ هستید یا جذابیت‌های یک شهر جدید را دنبال می‌کنید؛ زیرا در هر صورت جادوی این شهر شما را غافلگیر خواهد کرد…

دوبلین شما را به گذشته می‌برد؛ دهه‌ای که «ببر دریای سلتیک» قدرت فوق‌العاده‌ای یافته بود اما ناگهان دچار یک رکود بزرگ شد. برای گردشگران تاریخ هزار ساله دوبلین در کنار شکوه مدرن امروزه آن جذاب است و به همین دلیل پایتخت کشور ایرلند، یکی از مقصدهای محبوب گردشگری در قاره اروپاست.

مهم نیست که شما در دوبلین به دنبال تاریخ هستید یا جذابیت‌های یک شهر جدید را دنبال می‌کنید؛ زیرا در هر صورت جادوی این شهر شما را غافلگیر خواهد کرد.

جیمز جویس نویسنده ایرلندی که رمان اولیس او بزرگ‌ترین رمان قرن ۲۰ نامیده شده، در اثرش «دوبلینی‌ها» این شهر را «مرکز سکون» نامید؛ شهری که زمان در آن تغییری ایجاد نمی‌کند. البته اگر او امروز وارد دوبلین می‌شد قطعا این گفته خود را پس می‌گرفت زیرا در طول نیم قرن گذشته چهره دوبلین کاملا دگرگون شده است.

گرچه تحولات اقتصادی دوبلین را بار دیگر زنده کرد اما بعضی از مردم اعتقاد دارند بخشی از روح و شخصیت این شهر را نیز بر باد داد. به هر حال هنوز ظرافت میدان مریون، درام کلیسای جامع و بانوی ژنده پوش میدان لیفی، نمایانگر تاریخ این سرزمین است.

از این گذشته مردم دوبلین هنوز همان مردم دوست داشتنی گذشته‌اند؛ کافی است انگاه‌تان با نگاه‌شان تلاقی پیدا کند تا برق لبخند را در صورت مهربان‌شان ببینید. اگر دوست دارید از گذشته آنها چیزی بدانید باید اول تمام داستان زندگی خود را بازگو کنید.

مردم این شهر به شکل متناقضی داستان‌های‌اندوهبار را با طنز همراه می‌کنند و این شیوه زندگی را قطعا از تاریخ پر فراز و نشیب سرزمین‌شان آموخته‌اند. سال ۲۰۱۶ برای دوبلین یک سال سرنوشت ساز است؛ زیرا مردم این شهر ۱۰۰‌سالگی استقلال ایرلند را در روز عید پاک جشن می‌گیرند.

 بهتر است شما هم این مناسبت را برای سفر به دوبلین غنیمت بشمارید. سفر به دوبلین به معنای سفر به دوران‌های مختلف تاریخ اروپاست؛ وایکینگ‌ها، نروژی‌ها، نورمان‌ها و انگلیسی‌ها هر کدام ردپایی در این شهر به جای گذاشته‌اند که دیدنی است.

چگونه برویم؟

برای سفر به ایرلند باید ابتدا فرم درخواست ویزا را در سایت سفارت ایرلند در آنکارا پر کنید. این فرم طولانی و حاوی تمام اطلاعات شخصی، مالی و تحصیلی شماست. شما پس از پر کردن فرم امکان اصلاح اطلاعات خود را دارید.

پس از پایان این مراحل باید به همراه سایر مدارک از جمله اصل گذرنامه، دو قطعه عکس، هزینه ویزا و سایر مدارک تحصیلی و اطلاعات مzzالی به سفارت ایرلند در آنکارا یا کنسول افتخاری ایرلند در تهران مراجعه کنید.

زمان مورد نیاز برای صدور ویزا حدود ۳۰ تا ۴۰ روز است. شما می‌توانید برای رسیدن به دوبلین از خطوط هوایی اطلس جت، امارات، ترکیش، ایرفلوت و لوفت هانزا استفاده کنید.


نوابغ دوبلینی

در دوبلین شاعران، موسیقی دانان، بازیگران و حتی ورزشکاران بسیاری پرورش یافته‌اند که نامشان در تمام دنیا مشهور است. در حقیقت طبیعت بکر و تاریخ و فرهنگ غنی این سرزمین باعث شده که نوابغ بسیاری در این شهر رشد کنند و در عرصه هنر جهانی بدرخشند. اگر به دوبلین سفر کردید بهتر است نام‌ این نوابغ را در ذهن داشته باشید.

اسکار وایلد

شاعر و نمایش نامه نویس کلاسیک در سال ۱۸۵۴ در دوبلین به دنیا آمد. پدر او چشم پزشک مخصوص ملکه و یکی از عتیقه شناسان مشهور ایرلند بود و مادرش یک شاعر و مترجم. وایلد در دانشگاه معروف دوبلین یعنی ترینیتی تحصیل کرد اما متاسفانه در زمان حیاتش مورد بی مهری‌های شدیدی واقع شد و تنها پس از مرگش بود که آثار او در جهان شناخته و به زبان‌های گوناگون ترجمه شد. اهمیت ارنست بودن و تصویر دوریان گری از مشهورترین آثار اوست که به زبان فارسی نیز ترجمه شده است.

ساموئل بکت

ساموئل بکت نمایش نامه نویس و شاعر مشهور ایرلندی در سال ۱۹۰۶ در دوبلین به دنیا آمد و در سال ۱۹۶۹ جایزه نوبل ادبی را دریافت کرد. بکت زبان‌های فرانسوی، ایتالیایی و انگلیسی را در کالج ترینیتی آموخت و بعد از آن هم مدتی در پاریس زندگی کرد.

 اکثر آثار این نویسنده بزرگ به زبان انگلیسی و فرانسوی است. مشهورترین اثر این نویسنده نمایشنامه «در انتظار گودو» است که تاکنون در کشورهای بسیاری روی صحنه رفته است. برای بزرگداشت نام او، در دانشگاه ترینیتی مرکز تئاتری به نام ساموئل بکت بنا نهاده شده است.

فرانسیس بیکن

فرانسیس بیکن هنرمند و نقاش مشهور ایرلندی در سال ۱۹۰۹ در دوبلین به دنیا آمد. بیکن که یکی از مشهورترین هنرمندان قرن ۲۰ است به دلیل سبک جدیدی از طراحی بدن و چهره‌های شخصیت‌هایش، او را  نقاش بحران انسان مدرن پس از جنگ جهانی دوم می‌نامند. گالری هیو لین سال‌هاست که درصدد جمع آوری آثار این هنرمند بزرگ است و شما می‌توانید بیش از هفت هزار نقاشی از بیکن را در این گالری بیابید.


تحول صنعت آشپزی

از همه تحولاتی که در دهه‌های اخیر در دوبلین اتفاق افتاده اگر بگذریم نمی‌توان از تحولات صنعت آشپزی و مواد غذایی آن گذشت! در گذشته این شهر بستر اتفاقات ناخوشایندی مثل طاعون و قحطی بود و همین باعث می‌شد غذا چیزی جز یک ضرورت زیستی نباشد اما امروز مواد غذایی‌ و اینکه چگونه و کجا بهترین‌ها را بیابیم پای ثابت صحبت‌های مردم دوبلین است. امروز در پایتخت ایرلند اینکه شما غذایتان را کجا می‌خورید به‌اندازه اینکه چه می‌خورید اهمیت دارد.

تقریبا در تمام شهر می‌توان رستوران‌های متعددی با طعم و مزه‌های گوناگون و البته قیمت‌های مختلف پیدا کرد. بستنی ایرلندی یک ترکیب متناقض و بی نهایت خوشمزه است که تنها با تست کردن می‌توانید طعم فوق العاده‌اش را درک کنید.

در بین انواع بستنی‌های دوبلین باید حتما بستنی نمک دریایی را امتحان کنید؛ بستنی بسیار لذیذ که در هوای گرم و آفتابی حسابی می‌چسبد. بستنی فروشی‌های زنجیره‌ای مورفی گزینه خوبی برای امتحان کردن این بستنی است.

سفر شما به دوبلین بدون امتحان کردن فیش‌اند چیپس( ماهی و چیپس) ناقص خواهد بود؛ طعم لذیذ ماهی سرخ شده که گاهی باعث می‌شود شما انگشتان‌تان را هم با غذا بخورید.

اگر دنبال یک ماهی لذیذ و خوشمزه هستید بهتر است سری به رستوران بوردوکس(Burdocks) بزنید. ناچو که از لایه‌های چیپس به همراه فلفل قرمز، پنیر و خامه تشکیل می‌شود یکی دیگر از غذاهای محبوب دوبلین است که بهتر است در رستوران دیلینجرز(Dillingers) امتحانش کنید.


پیاده روی+ دوچرخه سواری

زمانی که در دوبلین هستید بهترین گزینه برای گردش در شهر راه رفتن است. دوبلین شهر کوچکی است و بسیاری از جاذبه‌های گردشگری، هتل‌ها و رستوران‌ها در نزدیکی هم قرار دارند به همین دلیل پیاده روی کمک می‌کند شما زمان بیشتری برای تحسین معماری و تاریخ پایتخت ایرلند داشته باشید.

اگر به زندگی در شهرهای بزرگ عادت دارید دوبلین برای شما حکم یک دهکده جذاب و زیبا را دارد که باید کشفش کنید. بهتر است در این شهر فکر کرایه اتومبیل را از سرتان بیرون کنید؛ جاده‌های دوبلین شلوغ و گیج کننده است و علائم بد راهنمایی و رانندگی و ترافیک وحشتناک سفرتان را خراب خواهد کرد.

 از سوی دیگر وسایل نقلیه عمومی فراوان و قیمت آنها مناسب است و تاکسی‌ها هم قیمت معقولی دارند. اما همان طور که اشاره کردیم در این شهر پاهای شما کارا‌تر از چرخ‌های ماشین است. طرح دوچرخه سواری در شهر هم یکی از طرح‌های موفق شهرداری دوبلین بوده است.

 ۴۰ ایستگاه دوچرخه با ۵۰۰ دوچرخه آبی رنگ در شهر وجود دارد که برای گردشگران و مردم محلی قابل استفاده است. این طرح با الگو برداری از برنامه دوچرخه سواری پاریس و کپنهاگ تهیه شده و ۳۰ دقیقه اول استفاده از دوچرخه برای کمک به محیط زیست رایگان است.


تقویم سفر

درست است که بهترین زمان برای بازدید دوبلین فصل تابستان است اما زیبایی‌های کریسمس این شهر و ماه‌های بعد از آن را نباید دست کم گرفت.

 فصل تابستان هوای شهر گرم است و جشنواره‌های خیابانی بسیاری هم برپاست اما در حقیقت این فصل هتل‌ها و پروازها گران‌ترین قیمت خود را به مسافران ارائه می‌دهند و علاوه بر آن ازدحام توریست‌ها در شهر کلافه‌کننده خواهد بود. هوا در بهار و پاییز دوبلین بسیار دلچسب است.

 اگر زمستان را برای سفر به دوبلین انتخاب می‌کنید باید گرم‌ترین پالتویتان را همراه داشته باشید. البته قیمت‌ها در این فصل بسیار ارزان‌تر خواهد بود و جاذبه‌های جشن کریسمس و خیابان‌های پوشیده از برف را هم نباید دست کم گرفت.بهترین مکان اقامت

مانند بسیاری از شهرهای دنیا، هتل‌های دوبلین هم هر چقدر که به مرکز شهر نزدیک باشند گران قیمت‌تر هستند.

 از سوی دیگر برای کسانی که بودجه زیادی به محل اقامت‌شان اختصاص نمی‌دهند دوبلین شهرمناسبی است چون مسافرخانه‌ و هتل ارزان و مجهز فراوان دارد.  اکثر هتل‌ها و مسافرخانه‌ها در قسمت جنوب رودخانه قرار دارند و البته گزینه‌های اقامتی مناسبی هم در قسمت حومه جنوبی دوبلین وجود دارد.

نگین هتل‌های شهر

این هتل پنج ستاره پر زرق و برق از بازسازی یک خانه گرجستانی در سال ۱۹۸۸ ساخته شد و به زودی در میان هتل‌های شهر مشهور شد. اگر اتاق‌تان در قسمت قدیمی هتل مریون باشد می‌توانید از مجموعه‌های هنری جذاب لذت ببرید و البته قسمت مدرن اقدامات رفاهی بیشتری در اختیارتان قرار خواهد داد.

راهروهای سنگ مرمر این هتل سیاستمداران و مقامات برجسته‌ بسیاری از کشورهای دنیا را مبهوت خود کرده است. اتاق‌های این هتل مجهز به حمام سنگ مرمر ایتالیایی و مشرف به باغ زیبای هتل اند. برای اقامت یک شب در این هتل مجلل باید شبی ۲۵۰ دلار بپردازید.

رویایی

ساختمانی که زمانی یک بانک فانتزی بوده امروز به یک هتل رویایی تبدیل شده است‌. شما در تخت‌های هتل وستین روی ۱۰ لایه لحاف از بهترین جنس سرتان را روی بالش می‌گذارید. این هتل لوکس در قلب تاریخی شهر و مشرف به کالج ترینیتی قرار دارد.

اتاق‌های این هتل مجلل و وسیع اند و بخشی از اتاق‌های آن بالکن اختصاصی با نمای زیبایی از شهر دوبلین را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. رستوران‌ها و سالن ورزشی هتل به طور ۲۴ ساعته فعال است و اینترنت پر سرعت رایگان در دسترس مهمانان قرار دارد. برای اقامت در این هتل باید شبی ۱۵۰ دلار بپردازید.

نورپردازی مدرن

هتل گیبسون برای تجار و گردشگرانی که دوست دارند در حومه شهر اقامت کنند یک گزینه عالی است. ۲۵۰ اتاق این هتل مجهز به تمام امکانات رفاهی است و رستوران هتل با آشپزهای ماهر خود شگفت زده‌تان خواهد کرد.

این هتل مجهز به سالن بدنسازی است که به صورت ۲۴ ساعته باز است. دکوراسیون اتاق‌های هتل به سبک مدرن طراحی شده و نورپردازی آن به شکل منحصر به فردی صورت گرفته است. برای اقامت یک شب در این هتل چهار ستاره باید شبی ۹۰ دلار بپردازید.

ارزان و مجهز

هتل گرفتون با ۷۵ اتاق مدرن یکی از گزینه‌های مناسب برای کسانی است که بودجه کمتری برای مکان اقامت در نظر گرفته‌اند. از هتل تا مرکز تئاتر گیتی و خیابان گریفتون که جزو مراکز برتر شهر محسوب می‌شوند، تنها دو دقیقه راه است.

اتاق‌های این هتل مجهز به تلویزیون و دستگاه چای ساز هستند و اینترنت رایگان در تمام هتل در دسترس مهمانان است. برای اقامت در این هتل سه ستاره باید شبی ۴۶ دلار بپردازید.


۷۲ ساعت در پایتخت ایرلند

دوبلین سرزمینی با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوان است. آب و هوای معتدل و مه آلود فضای این شهر را تا حدود زیادی عرفانی و معنوی جلوه می‌دهد. سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از صدها اثر باستانی و بناهای تاریخی رهسپار پایتخت ایرلند می‌شوند و این نشانگر اهمیت تاریخی این شهر برای مردم اروپاست.

از آنجایی که بازدید از تمام جاذبه‌های این شهر در طول یک سفر غیر ممکن است ما برایتان لیستی از بهترین‌های شهر را تهیه كرده‌ایم.روز اول:قلعه گردی

دوبلین بیش از هزار سال تاریخ در دل خود دارد و در این میان قلعه‌ها بیش از سایر آثار، بیانگر دوران تاریخی مختلف این شهر هستند؛ قلعه‌هایی که زمانی محل اقامت اشراف زادگان بوده اند و امروز تردد در آنها برای عموم آزاد است.

قلعه دوبلین

ساخت و ساز قلعه دوبلین در سال ۱۲۰۴ به پایان رسید و از آن زمان تاکنون این قلعه شاهد رویدادهای مهم شهر دوبلین بوده است.با اینكه امروزاز  این قلعه برای رویدادهای مهم شهری، کنفرانس‌ها و قرار ملاقات‌های مقامات استفاده می‌شود اما جایگاه آن در تاریخ ایرلند فراموش نشدنی است.

 اگر دیوارهای قلعه می‌توانستند سخن بگویند قطعا اسرار زیادی از تهاجم‌ها، جاسوسی‌ها، زندگی اشراف‌زادگان و بلایای طبیعی را بازگو می‌کردند اما بدون کمک دیوارها و بر اساس شواهد تاریخی هم می‌توان از بازدید آن لذت برد.

 اتاق دولت که به شکل استادانه‌ای تزئین شده برای بازدید عموم آزاد است. در این اتاق با نیم نگاهی به گذشته درخواهید یافت که خاندان سلطنتی چگونه زندگی روزانه خود را سپری می‌کردند.

قلعه آرجیلن

حدود ۳۲ کیلومتری شهر دوبلین قلعه زیبای آردجیلان(Ardgillan) قرار دارد؛ قلعه‌ای که بازدید از آن برای هر گردشگری واجب است. عملیات ساخت عمارت در سال ۱۷۳۸ توسط خانواده رابرت تیلور آغاز شد و به زودی منطقه وسیعی را درگیر کرد.

این منطقه در طول چند نسل قلمرو اختصاصی خانواده تیلور بود و امروز یکی از پارک‌های محبوب شهر محسوب می‌شود. نمای زیبای کوه‌های مورن و دریای ایرلند این منطقه را برای دوستداران عکاسی منحصر به فرد کرده است.

قلعه مالاهاید

برای حفظ تاریخ طبیعی و معماری، مدتی است که قلعه مالاهاید در حال ترمیم و بازسازی است. این قلعه در امتداد ساحل شمالی دوبلین قرار دارد. این قلعه برای قرن‌ها عمارت خانوادگی تالبوت بود تا اینکه زمین آن برای استفاده عمومی به کشور اهدا شد.

 ساختار سنگ‌های سنتی و معماری داخلی این قلعه از یک سو و باغ زیبای آن از سوی دیگر این قلعه را به یکی از زیباترین مکان‌های شهر تبدیل کرده است.

بیش از پنج هزار گونه گیاهی و گل در این باغ گردهم آمده و بازدید کنندگان می‌توانند ضمن صرف چای در کافه روباز مجموعه از زیبایی‌های این فضا لذت ببرند.


روزدوم:آشنایی با فرهنگ

فرهنگ دوبلین تا حدود زیادی به مذهب مسیحیت گره خورده است. برای آشنایی با فرهنگ مذهبی این شهر، سری به کتابخانه و کلیساهای معروف شهر بزنید.

کتابخانه کالج ترینیتی

در سال ۱۵۹۲ بر اساس منشور سلطنتی کالج ترینیتی دوبلین برای آموزش حرفه‌ای و اصولی‌تر روحانیون تاسیس شد. اما خانواده سلطنتی دوبلین اعتقاد داشتند که جمع آوری منابع آموزشی خود نوعی ثروت است.

 بخشی از محوطه دانشگاه و کتابخانه در حال حاضر در اختیار دانشگاه دوبلین است. بازدید از کتابخانه برای عموم مردم آزاد است اما در مواقع امتحان ساعات بازدید محدود می‌شود.

کلیسای جامع

کلیسای جامع سنت پاتریک در سال ۱۱۹۱ به عنوان کلیسای ملی و دانشگاه سنت پاتریک تاسیس شد. در حقیقت دوبلین به واسطه همین کلیسای جامع پایگاه مذهبی ایرلند به شمار می‌رود.

عده‌ای اعتقاد دارند که سنت پاتریک یکی از مبلغان اصلی دین مسیحیت بوده و در این کلیسا اولین فرد مسیحی ایرلندی غسل تعمید داده شده است.

گذشته از این موارد این کلیسا نقش مهمی در تاریخ ایرلند بازی کرده و امروز هم به عنوان بزرگ‌ترین کلیسای ایرلند مشهور است. تورهای روزانه، بازدید کنندگان را در کشف تاریخ ساختمان و دوران مختلف آن یاری می‌کنند.

کلیسای مسیح

کلیسای مقدس ترینیتی که در سال ۱۰۲۸ ساخته شده یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های بریتانیاست. این کلیسا سرداب‌های معروف زیرزمینی جذابی دارد که تماشای آنها از زمان قرون وسطی برای مردم جالب بوده است.

راهروهای تاریخی مرموز و مکان‌های استراحت خاص این کلیسا جزو جاذبه‌های گردشگری محبوب دوبلین هستند. اگر به تاریخ، فرهنگ و مذهب ایرلند علاقه‌مند ید حتما سری به این كلیسا بزنید.


روزسوم:ماجراجویی

دوبلین مانند یک راز است که نیاز به کشف شدن دارد. برای ماجراجویی در این شهر، سری به دنیای هنر و سیاست بزنید.  

میدان هنر

توقف در میدان مریون و کشف تلفیق هنر و فرهنگ دوبلین برای هنردوستان واجب است به خصوص بازدید از گالری ملی هنر. این موزه با ساختار معماری مدرن در سال ۱۸۵۴ تاسیس شد و درهای آن از سال ۱۸۶۴ به‌روی عموم مردم گشوده شدند.

این گالری برای مجموعه آثار و نقاشی‌های بی نظیر هنرمندان ایرلندی و اروپایی خود در جهان مشهور است. بازدید ازآن رایگان است و می‌توانید در زمان‌های مختلفی از سال شاهد برگزاری جشنواره‌های بین‌المللی معتبری در این گالری باشید.

زندان

زندان بدنام کیلمینهام (Kilmainham) در سال ۱۷۹۶ ساخته شده و نشانگر دوران ناخوشایند اما انکار ناپذیری از تاریخ ایرلند است. بسیاری از زندانیانی که در این زندان نگهداری می‌شدند به جرم شرکت در جنبش‌های مختلف دستگیر شده بودند و حاکمان انگلیسی و ایرلندی آزادی‌خواهان بسیاری را برای سرکوب کردن شورش‌های استقلال طلبانه در این زندان اعدام کردند.

 امروز بخشی از این زندان سازمان دولتی و بخش دیگر آن موزه‌ است. بازدید کنندگان می‌توانند جزئیات دقیق و وهم آوری را  از تاریخ زندانیان اسیر در این مکان به دست آورند.

موزه ملی ایرلند

موزه ملی ایرلند به چهار بخش تقسیم می‌شود که سه بخش باستان شناسی، هنرهای تزئینی و تاریخ آن در دوبلین واقع شده اند. ساختمان‌های این موزه درست در وسط جاذبه‌های شهر قرار دارند. مجموعه‌هایی که در این سه موزه نگهداری می‌شوند برای علاقه‌مندان به تاریخ و هنر الهام بخش و جذاب اند.

 اگر می‌خواهید به طور کامل از تاریخ، آداب و رسوم و جلوه‌های فرهنگی ایرلند مطلع شوید بهتر است زمان بیشتری را به بازدید از این موزه‌ها اختصاص دهید.

سال ۲۰۱۶ برای دوبلین یک سال سرنوشت‌ساز است؛ مردم این شهر ۱۰۰‌سالگی استقلال ایرلند را در روز عید پاک جشن می‌گیرند. بهتر است شما هم این مناسبت را برای سفر به دوبلین غنیمت بشمارید.

به پایتخت ایرلند، شهر ادبیات خوش آمدید


ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

ادامه مطلب
روزنامه هفت صبح: دست خودتان است؛ یک شب اقامت در هتل آپارتمان 65 هزار تومانی را انتخاب می کنید یا با پرداخت سه میلیون و 550 هزار تومان به ...
زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

ادامه مطلب
وب‌سایت توریسم آنلاین: آنقدر زباله هاي شهري، تعدد خانه هاي مخروبه و كوه هايي كه در حال برش هستند تا به ساختمان هاي فلزي و بتني تبديل شوند در ...
آبشار منج،دنا

آبشار منج،دنا

ادامه مطلب
زهرا مرادی استان کهگیلویه و بویراحمد, طبیعی و تفریحی آبشار منج دنا در موقعیت جغرافیایی E510647 N310912 در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. منج یکی از شهرهای استان است. گویش، ...
زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

ادامه مطلب
وب‌سایت چیدانه - فاطمه افشاریان: در روزهای آغازین فصل پاییز با خنک‌تر شدن هوا آن دسته از عزیزانی که به خاطر گرمای تابستان عطای سفر تابستانی را به لقایش ...
گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت - زهرا محرابی: گردشگری غذا یا به قول ایرانی ها، شکم گردی یک سبک گردشگری است که سال هاست مورد توجه توریست ها بوده و ...
پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: ایرانگردی در همه فصل های سال به خصوص در پاییز،‌ حس و حال خاصی دارد. پاییز،‌ فصل هزار رنگ هزار نقش است و به ...
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

ادامه مطلب
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ مرمر یکی از نفیس‌ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است. این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره‌برداری رسید و تا انقلاب سال ...
راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

ادامه مطلب
خبرگزاری ایسنا - سمیه حسنلو: کنار ریل‌های آهنی منتهی به شهر کرمان، در دل کویر، عمارت سپیدرنگِ باشکوهی دیده می‌شود که تا همین یک سال پیش، مخروبه‌ای بیش نبود ...
ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت آفتاب نیوز: «تصور کنید که در دشتی سرسبز پر از شالیزارها، مزارع چای و باغ‌های زیتون هستید؛ جایی که به شما اجازه می‌دهد تا زردآلوهای طلایی را بچینید ...
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

ادامه مطلب
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر دست هایی که این روزها چنین لرزه به جانشان افتاده، همان دست های توانایی است که سالهای طولانی چراغ هنری اصیل را روشن نگه ...
دیدنی ترین دریاچه های ایران

دیدنی ترین دریاچه های ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها: دریاچه ها یکی از پرطرفدار ترین مکان های گردشگری ایران هستند. باید بدانید که دریاچه های زیبایی در کشورمان وجود دارد که ما از وجود آنها ...
پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

ادامه مطلب
این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در استان آذربایجان شرقی، شهرستان سراب و ...
بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها - اشکان خسروپور: ایران از نگاه غارنوردان حدود دو هزار «غار» دارد. می گوییم از نگاه غارنوردان، چون هر کدام از رشته هایی که کارشان با ...
«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو - سارا میرشجاعی: در دل پایتخت شلوغ و پر رفت و آمد، نبض خیابانی می زند که پرسر و صداست اما سنگینی تاریخی پرحکایت را به ...
پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: پاییز گردی در تهران نیز،‌ همیشه حال و هوای خاص خود را داشته است. پاییز، فصل گالری گردی و موزه گردی بوده، چرا که ...
گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو: سندهای تاریخی بی شماری هست که نشان می دهد «گمیشان» یکی از هسته های یک جانشینی اشکانیان بوده، آن هم درست زمانی که «گرگان رود» از ...
ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

ادامه مطلب
وب‌سایت عصر ایران: روستای سرزیارت جزو یکی از سرسبز‌ترین روستاهای استان البرز به شمار می‌رود، هرچند این روستا طبیعت زیبایی دارد اما وجود چشمه‌ای طبیعی به نام چشمه «قلقلک» ...
جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

ادامه مطلب
برترین ها: خلیج همیشه فارس در جنوب کشورمان قرار دارد و نام خلیج فارس تا ابد خلیج فارس باقی خواهد ماند. در این میان آنچه که ...
گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

ادامه مطلب
خبرگزاری مهر - رویا سادات هاشمی: خواندن سفرنامه گردشگرهای خارجی که به ایران سفر کرده اند همیشه فرصت هیجان انگیزی است برای محک زدن خودمان،برای اینکه بدانیم ما و ...
شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

ادامه مطلب
هفته نامه همشهری سرنخ - جلال الدین شمسایی: برای دیدن کلکسیونی از ماهی های عجیب و غریب باید زحمت یک مسافرت را به خودتان بدهید و به تونل آکواریوم ...
خانه موزه های گرانبهای ایران

خانه موزه های گرانبهای ایران

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت: بارها پیش آمده از کنار خانه های قدیمی عبور کرده ایم و رنگ و بوی زندگی از آن به مشام مان رسیده است. رنگ و ...
پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

ادامه مطلب
جام جم آنلاین: «برای آن ها که به دنبال تجربه های جدید هستند، ایران کشوری است مملو از جاذبه های کمتر شناخته شده که با زیبایی و قدمت تاریخی ...
به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو: بیابان گردی و کویر نوردی، یکی از ظرفیت های ممتاز گردشگری در ایران چهار فصل است و مخاطبان داخلی و بین المللی فراوانی دارد. یکی از جاهایی ...
عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

ادامه مطلب
وب‌سایت همگردی: تصور ذهنی بیشتر ما از دریاچه، حوضچه ای پر آب با طبیعت سرسبز هست که اطراف اون رو زیبا کرده و با شنیدن اسم تالاب هم، تالاب ...
تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

ادامه مطلب
zoomit.ir: موسسه اقتصاد و صلح فعالیت خود را بر مبنای توسعه شاخص‌هایی برای تحلیل صلح و سنجش ارزش اقتصادی آن انجام می‌دهد. این موسسه با محاسبه هزینه جرم و ...
نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

ادامه مطلب
وب سایت همشهری شش و هفت - محمد باریكانی: كیش مهم‌ترین جزیره گردشگری و تجاری ایران است كه سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج ایران را به ...
جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

ادامه مطلب
در پنجاه کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آمل منطقه میان بند در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا روستایی ییلاقی به نام گت کلا با طول و عرض جغرافیایی ۵۳″ ۲۹′ ...
گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

ادامه مطلب
شهرهای کوچک و ارزان اسپانیا که گردشگران باید ببینند در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگری اسپانیا بسیار پیشرفت کرده است به طوری که به دومین صنعت گردشگری ...

های گردی