تبــــــــــــت

موضوع: اخبار گردشگری تاریخ: ۰۹ تیر ۱۳۹۵ 0 دیدگاه 489 مشاهده

تبت سرزمین مقدس بودائیان در آسیای مرکزی است که ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود ۴۹۰۰ متر می‌باشد. رشته کوههای هیمالیا نیز در این سرزمین قرار دارد. پایتخت سنتی تبت، شهر لهاسا است که اکنون مرکز استان تبت چین است. گفتنی است که هم اکنون این سرزمین تحت اشغال کشور چین است.

تبــــــــــــت

با آن که رودهای عظیمی از این منطقه سرچشمه می گیرند، اما در داخل این منطقه رودها و برکه‌های قابل توجه و مورد استفاده کمتر وجود دارد و مخصوصا بر اثر یخبندان بودن، کمتر به کار کشاورزی می آیند. رودهای مهم آن عبارتند از اندوس و تسانگ پو كه چون وارد مرز هند و برمه مي شود، براهماپوترا نام دارد.
هوای این سرزمین بسیار سرد و درجه حرارت متوسط این منطقه ۱۰ درجه سانتیگراد زیر صفر است و بر اثر این سرما زراعت و درخت کاری در آن جا بسیار نادر و ناچیز است و تنها منبع ثروت عمده این منطقه پرورش حیوانات است و علاوه بر فقر مواد غذایی که در این سرزمین حکمفرما است، بر اثر فقدان جنگل موضوع سوخت هم در آن جا یکی از مسائل مشکل را به وجود آورده است.

معادن طلا در این خطه فراوان است و به طرز بدوی استخراج می گردد و بیشتر رودهایی که به طرف مشرق این سرزمین جریان دارند، دارای ذرات طلا می‌باشد که در جریان های آرام رودها به دست می آید.

تبت تنها کشوری است که در آن زنان، در شرایط خاص، مجاز به داشتن چند شوهر می‌باشند. به این صورت که اگر مردی چند پسر داشته باشد و استطاعت مالی کافی برای ازدواج همهٔ آنها را نداشته باشد، برای همهٔ آنها یک زن می‌گیرد.

مردم تبت مردم فقیری هستند و کشاورزی در آب و هوای آن جوابگوی جمعیت زیاد نیست. منطقه تبت با وجود وسعت زیادش دارای جمعیت کمی می‌باشد. و یکی از رسوم مردم تبت این است که جسد مردگان در آن خوراک پرندگان و حیوانات می شود.

تبت، پايتخت بوديسم است. مردم آن معتقدترين و خرافي‌ترين بوديست‌ها هستند. «دالاي لاما» هم رهبر مذهبي و هم سياسي است (چيزي مثل ولي‌فقيه) و معتقدند كه بعد از مرگ، روحش در عرض ۴۰-۳۰ روز در بچه‌اي حلول كرده و دوباره متولد مي‌شود. لذا وقتي دالاي لاما مي‌ميرد، موبدهاي بودائي به راه افتاده و به دنبال آن بچه مي‌گردند. اين امر مي‌تواند سال‌ها طول بكشد و هر وقت بچه‌اي با نشانه‌ها و امتحان‌هاي آنها وفق دهد، او را با سلام و صلوات به كاخ پاتلا آورده و دالاي لاماي جديد ناميده و به حد پرستش وي را تقديس مي‌كنند. تبت در طول تاريخ سرزميني كم و بيش مستقل بوده است ولي پادشاهان آن هميشه خراج‌گزاران دولت چين بوده‌اند. به همين دليل از اواخر قرن نوزدهم كم و بيش جزو‌ قلمرو چين محسوب مي‌شد.

خرافه‌پرستي و اعتقادات بوديسم كه بيشتر به داستان‌هاي شاه و پريان شباهت دارد تا مذهب، دل از كف غربيان ربوده و چند فيلم سينمائي نيز اخيراً به اين امر دامن زده است. فعال‌ترين و پر و پا قرص‌ترين طرفداران دالاي لاماي نه احزاب سياسي دنيا كه هنرپيشه‌هاي هاليوود و گروه‌هاي موسيقي و جوانان غربي هستند. ظاهر تبتي‌ها هم كه بيشتر به هيپي‌ها شبيه هستند تا دهاتي‌هاي پشت كوه، به اين امر كمك كرده است. هر ساله چندين كنسرت در حمايت و جمع‌آوري اعانه براي دالاي لاما ترتيب داده مي‌شود و جمعي از هنرپيشگان مشهور هاليوود، صندوق خيريه‌اي به اين منظور ايجاد كرده‌اند. جوانان غربي هم اگر به وضعيت زندگي و حقوق بشر كشورهاي ديگر كاري نداشته باشند با پوشيدن پيراهن‌هاي TIBET FREE حمـــايت خود را از دالاي لامــاي ابراز مي‌كنند. از آنجا كـه عرصة سينما و تلويزيون و رسانه‌هاي گروهي، بزرگترين سنگر مبارزه در اين روزهاست، آشكار است كه اين فعاليت‌ها و درك هشيارانة دالاي لاماي در جهت سودجويي از آن بي‌تأثير نبوده و يك همدردي جهاني با مردم تبت ايجاد كرده و مشكل سياسي براي چين بوجود آورده است. كمتر مقام عاليرتبة چيني است كه در سفرهاي خارجي خود به غرب با تظاهرات وسيع و يا محدود جوانان طرفدار تبت مواجه نشود.

ظاهر قديمي شهر هر روز تغيير مي‌كند و ساختمان‌هاي جديد و مدرن در آن بسيار ديده مي‌شود. تلاش چين اين است كه تبت و مخصوصاً پايتخت آن لاسا را به يك مركز بزرگ توريستي تبديل كند و ظاهراً در اين امر به موفقيت‌هايي دست يافته است.

فصول بهار و تابستان، بهترین زمان برای سفر به منطقه تبت است که همواره یکی از مقاصد برتر گردشگری چین بوده و بخش اعظم نیروی کار آن نیز در این صنعت و یا صنایع مرتبط به کار اشتغال دارند.
تبت در سال ۲۰۱۰ با میزبانی از هفت میلیون گردشگر، نزدیک به هشت میلیارد دلار از محل صنعت گردشگری درآمد داشت و مقامات صنعت گردشگری این منطقه قصد دارند تا در قالب برنامه ای چهار ساله، تبت را به میزبان ۱۵ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۵ تبدیل کنند.
تبت در سال ۲۰۱۰ همچنین به طور متوسط در هر ماه، ۱۷۵ میلیون یوآن سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای توسعه زیرساخت‌های صنعت گردشگریش جذب کرده که این امر می‌تواند نوید‌بخش آینده ای درخشان برای صنعت گردشگری این منطقه باشد.
بخش اعظم گردشگران منطقه تبت که از آن به عنوان سقف جهان نیز نام برده می‌شود، از چین، آمریکا و دیگر کشور‌های اروپایی هستند که حاصل آن درآمد شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای اقتصاد این منطقه بوده است.
نخستین هتل لوکس منطقه تبت که هتلی سازگار با محیط زیست است، در شهر لهاسا مرکز این منطقه گشایش یافت. این هتل در زمینی به مساحت ۳۲ هزار متر مربع، بر اساس آخرین فناوری‌ها در زمینه ساخت هتل‌های سازگار با محیط ‌زیست ساخته شده و برای گرمایش آن از انرژی خورشیدی و دیگر انرژی‌های پاک استفاده می‌شود.

جاذبه های گردشگری تبت

قصر پوتالا

قصر پوتالا نام صومعه مقدس بودائیان و اقامت‌گاه سابق دالایی لاما است که در شهر لهاسا در تبت قرار دارد. قبر هشت دالایی لاما در عمارت قصر سرخ قرار دارد. قصر پوتالا دارای بیش از یک‌هزار اتاق است. در قصر پوتالا بیش از بیست هزار مجسمه و آثار ارزشمند و بی‌نظیر هنری قرار دارد. با وجود این که قصر پوتالا دارای یک‌هزار اتاق است، اما اتاق خواب شخصی دالایی لاما، تنها دارای مساحتی به اندازه ۴۶۵۰ متر مربع بوده است.
قصر پوتالا شامل قصر سفید و قصر سرخ و ساختمان‌های الحاقی آن‌ها است. قصر پوتالا همچنین در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. قصر پوتالا محل و اقامتگاه دائمی دالایی لاما بود، تا این که تنزین گیاتسو، چهاردهمین دالایی لاما و دالایی لامای کنونی، در پی اشغال نظامی تبت توسط جمهوری خلق چین و قیام ناموفق ۱۹۵۹ میلادی به هندوستان گریخت. هم اکنون قصر پوتالا به موزه دولتی چین تبدیل شده است. قصر پوتالا نامش را از کوه پوتالا که کوهی مقدس در آئین بودایی است، گرفته است.
قصر پوتالا مظهر بودائیسم تبتی و نقش مهم آن در اداره سنتی کشور تبت بوده است. اين مجموعه بر فراز کوهستان سرخ در مركز دره لهاسا و در ارتفاع ۳۷۰۰ متری از سطح زمین واقع شده است. قصر پوتالا از شاه‌کارهای مهم معماری تبتی است.

معبد جوخانگ و بازار بارخور (jokhang & bhar khor)

معبدجوخانگ مقدس ترین و پر رفت و امد ترین معبد بودایی در تبت است. این معبد حدود ۲ کیلو متری قسمت شرق پوتالا واقع شده و در ۶۴۷ بعد از میلاد توسط  بزرگترین پادشاه تبتی، شرانگ تسونگ گومپو ساخته شده است. دور تا دور معبد، بازار بارخور قرار دارد. فضای قرون وسطایی بازار با مغازه های متعدد  با فروش اشیائ آئینی، مکانی جذاب برای زائران میباشد.

کاخ نوربولینکا (norbulinka)

کاخ تابستانی دالایی لاما نهفته در یک باغ زیبا و آرام، در غرب لهاسا واقع شده است. نقاشی های دیواری به خوبی حفظ شده و توصیه میشود مناظر جذاب را از دست ندهید. یک نقاشی دیواری مخصوص هست که تاریخ تبت و دالایی لاما را به  تصویر می کشد. دالایی لاما آخرین روزهای عمر خود را در تبت زندگی می کرد. همچنین در اینجا می توانید اتومبیلی را ببینید که سیزدهمین دالایی لاما را وارد تبت کرد.

صومعه دری پونگ (drepung)

این صومعه در ۸ کیلو متری غرب تهاسای مرکزی واقع شده است. این صومعه زمانی بزرگترین صومعه تبت بود که حدود ده هزار راهب داشت. این صومعه در سال ۱۴۱۶ ساخته شده و شامل کالج های مختلف برای مطالعه فلسفه بودایی است. کاخ گاندن (ganden)  نیز در این مجموعه قرار دارد. قبل از این که potala پوتالا ساخته شود، دالایی لاما دراینجا زندگی میکرده است.

شهر شیگاتسه (shigatse)

این شهر حدود ۲۵۰ کیلومتری جنوب غرب لهاسا واقع شده و دومین شهر بزرگ لهاساست. این شهر به مدت طولانی یک شهر مهم تجاری ومرکز اداری و پایتخت سنتی استان شانگ برای گردشگران بوده است. صومعه تاشیل هونپو tashilhunpo و بازار سنتی برای گردشگران از همه بیشتر جذابیت دارد. در این صومعه بزرگترین مجسمه برنجی جهان از مایتر یا بودا قرار دارد که بیش از ۸۰ فوت  ارتفاع دارد.

کمپ اصلی اورست

کمپ اورست شمالی یکی از جالبترین ماجراجویی ها در تبت است. یخچال های طبیعی و مناظر زیبای پاناروما را می توانید از چادر خود ببینید.

صومعه رانگ بوک rangbuk درسال ۱۹۲۰ تاسیس شد. دارای یک سری از غارها برای مدیتییشین است که برای بیش از ۴۰۰ سال در حال استفاده بوده است.

کوه کایلاش (KAILASH) و دریاچه ماناساروار (MANASAROVAR)

این دو محل دور افتاده ترین و در عین حال محبوب ترین مقصد توریستی تبت است. ارتفاع این کوه ۶۷۱۴ متر است. برای هندوها مقدس ترین مکان سرزمین لرد شیوا است. این شهر همچنین دارای اهمیت جغرافیاییست که ۴۰ رودخانه بزرگ در آنجا جریان دارد که از فلات تبت سرچشمه می گیرد و به رود گنگ در هند می ریزد. این کوه مکانی مقدس برای زائران بودایی است.

دریاچه ماناساروار که حدود۳۰ کیلومتری کوه قرار گرفته، یکی از مرتفع ترین دریاچه های آب شیرین در جهان است. این دریاچه مقدس و زیبا یک مکان زیارتی مهم برای بودایی ها وهندوهاست. اعتقاد بر این است که استحمام در آب مقدس باعث پاکی می شود. یک مکان آرام و بی سر و صدا! در ساحل شمال غربی دریاچه، صومعه زیبای چیو قرار دارد.

دریاچه  نامتسو

این دریاچه در ارتفاع ۴۷۲۰ متری قرار گرفته و یک مقصد توریستی محبوب در تبت است. این دریاچه آسمانی به رنگ آبی و شفاف است. این کوه در امتداد کوههای سفید و زیبا واقع شده. دشت اطراف آن با گله گاوهای کوهان دار، کمپهای خانه به دوشان و مناظر شادی آور پر شده است. این دریاچه مرتفع ترین دریاچه آب شور جهان است. تابستان بهترین زمان برای دیدن دریاچه است.

ویزای شینگن تضمینی

نوشته تبــــــــــــت اولین بار در پدیدار شد.

تبــــــــــــت


ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

آمستردام را با قایق درنوردید!

آمستردام را با قایق درنوردید!

ادامه مطلب
آمستردام را با قایق درنوردید! برنامه «قایق رانی در آمستردام» یکی از بزرگترین جاذبه ها و بهترین مراسم دریایی در جهان است که در آن کشتی های بزرگ و صدها کشتی ...
طولانی ترین دیوار دنیا | گینس های گردشگری

طولانی ترین دیوار دنیا | گینس های گردشگری

ادامه مطلب
طولانی ترین دیوار دنیا | گینس های گردشگری در این قسمت از گینس های گردشگری نگاهی داریم به دیوار چین ( GREAT WALL OF CHINA )، طولانی ترین دیوار دنیا. شاید مشهورترین نشانه ...
۵ دلیل مهم برای داشتن بیمه ی مسافرتی

۵ دلیل مهم برای داشتن بیمه ی مسافرتی

ادامه مطلب
5 دلیل مهم برای داشتن بیمه ی مسافرتی زمانی که شما برای تعطیلات خود و مسافرت برنامه ریزی می کنید چه قصد سفر به کشورهای همسایه یا کشورهای دورتر را داشته ...
مراسم گرامیداشت روز دانشجو

مراسم گرامیداشت روز دانشجو

ادامه مطلب
http://dsfr.ir/615jxd مراسم گرامیداشت روز دانشجو ...
فیلیپین، جایی شبیه بهشت

فیلیپین، جایی شبیه بهشت

ادامه مطلب
فیلیپین، جایی شبیه بهشت فیلیپین کشوری آسیایی است که در جنوب شرقی آسیا و در غرب اقیانوس آرام و بین دریای جنوبی چین و دریای فیلیپین و در ‏شرق کشور ویتنام، ...
نظر مسافران درباره کشورهایی که بدترین غذاها را دارند

نظر مسافران درباره کشورهایی که بدترین غذاها را دارند

ادامه مطلب
نظر مسافران درباره کشورهایی که بدترین غذاها را دارند کشور بریتانیا مدتها بین مسافران لقب کشوری با بیمزه ترین غذاها را به خود اختصاص داده است. اما این کشور در این ...
ویدیو راهنمای گردشگری ایتالیا

ویدیو راهنمای گردشگری ایتالیا

ادامه مطلب
راهنمای گردشگری ایتالیا ایتالیا – رم برای گرفتن وقت سفارت ایتالیا در کمترین زمان و بهترین نرخ با شماره 09124434559  مهدی و 09120714715 مهدیلو تماس حاصل نمایید نوشته ویدیو راهنمای گردشگری ...
چطور در زمستان و هوای سرد کمپ بزنیم؟

چطور در زمستان و هوای سرد کمپ بزنیم؟

ادامه مطلب
وب‌سایت گردالی: تابستان معمولا شلوغترین فصل کمپینگ است. ولی افرادی هستند که ترجیح میدهند زمستان ها اینکار را انجام دهند. کمپینگ در زمستان چالش برانگیزتر است و صحنه های ...
مناسب ترین چمدان برای یک سفر

مناسب ترین چمدان برای یک سفر

ادامه مطلب
مجله ایده آل: برای رفتن به مسافرت یکی از اصلی‌ترین وسایلی که حتما به آن احتیاج پیدا خواهید کرد انواع چمدان، ساک‌های مسافرتی و کیف‌های بزرگ است. دنیای چمدان‌ها ...
دهکده گردشگری عباس برزگر

دهکده گردشگری عباس برزگر

ادامه مطلب
http://dsfr.ir/i781hz دهکده گردشگری عباس برزگر ...
مسجد الازهر هرم بزرگ جیزه

مسجد الازهر هرم بزرگ جیزه

ادامه مطلب
از قدیمی ترین مساجد و دانشگاه های جهان اسلام محسوب می شود که در سال 361 هجری (975 میلادی) توسط جوهر صقلّی فرمانده فاطمی ساخته شده و منقول است که ...
مسجد سلطان حسن

مسجد سلطان حسن

ادامه مطلب
در سال 757 هجری (1356 میلادی) توسط سلطان حسن بن محمد بن قلادون به عنوان مسجد و مدرسه ای برای چهار مذهب اسلامی شناخته شده تأسیس گردیده و از زیباترین ...
فانوس اسکندریه

فانوس اسکندریه

ادامه مطلب
فانوس دریایی اسکندریه هفتمین مورد عجایب هفتگانه جهان است که در مصر قرار داشت. برجی که بر فراز آن آتشی بود تا شبها راهنمای ملوانان برای رسیدن به بندر اسکندریه ...
مسجد عمروبن عاص

مسجد عمروبن عاص

ادامه مطلب
اولین مسجدی است که در سال 21 هجری در مصر ساخته شده و گفته می شود چهاردهمین مسجدی است که در اسلام ساخته شده است. از آن جا که قدیمی ...
اهرام سه گانه مصر

اهرام سه گانه مصر

ادامه مطلب
مجموعه اهرام جیزه نام مجموعه اهرام سه گانه و تاریخی ساخته شده در دوران مصر باستان است که در حاشیه شمالی شهر قاهره کنونی واقع شده است. هرم بزرگ جیزه ...
قلعه صلاح الدین

قلعه صلاح الدین

ادامه مطلب
قلعه صلاح الدین قاهره یکی از محبوبترین جاذبه های گردشگری در مصر است و بخاطر نسیم خنکی که در آن منطقه می وزد به آن لقب گنبد مملو از باد ...
مسجد ابن طولون رود نیل

مسجد ابن طولون رود نیل

ادامه مطلب
در سال 265 هجری (886 میلادی) توسط احمد ابن طولون ساخته شده و سومین مسجد ساخته شده در تاریخ اسلامی مصر و از بزرگ ترین مساجد این کشور با 26 ...
مسجد محمدعلی پاشا

مسجد محمدعلی پاشا

ادامه مطلب
مسجد محمد علی پاشا واقع در قلعه صلاح الدین قاهره در مصر است که از سوی محمد علی پاشا بین سالهای 1830 تا 1848 به سبک معماری عثمانی و الگو ...
کتابخانه اسکندریه

کتابخانه اسکندریه

ادامه مطلب
یكی از شگفتیهای دنیای قدیم، كتابخانه اسكندریه در كشور مصر بود. این كتابخانه 228 سال قبل از میلاد مسیح، توسط بطلمیوس اول در شهر بندری اسكندریه بنا شد و به ...
مجسمه ابوالهل

مجسمه ابوالهل

ادامه مطلب
یکی از آثار بسیار زیبایی که در رو به روی هرم بزرگ قرار دارد مجسمه ابولهل است این مجسمه از لحاظ معماری بسیار زیبا می باشد و طبق مدارک به ...
پل ریالتو ( Rialto Bridge )

پل ریالتو ( Rialto Bridge )

ادامه مطلب
پل ریالتو ( Rialto Bridge ) یکی از چهار پلی است که بر روی کانال گراند ( Grand Canal ) در ونیز ایتالیا قرار دارد. پل ریالتو قدیمی ترین پل ...
استونی

استونی

ادامه مطلب
جمهوری استونی ( Estonia ) کوچکترین و شمالی ‌ترین کشور منطقه بالتیک است و از تعداد زیادی جزیره در ساحل جنوبی خلیج فنلاند تشکیل شده است. استونی از جنوب با ...
میانمار

میانمار

ادامه مطلب
میانمار ( Myanmar ) یا برمه موسوم به سرزمین طلایی کشوری است که اکثر ساکنان آن را بودایی‌ ها تشکیل داده‌ اند. میانمار در قرن نوزدهم به تصرف بریتانیایی ‌ها ...
میکرونزی

میکرونزی

ادامه مطلب
ایالات فدرال میکرونزی ( Micronesia ) کشوری در میان آب ‌های اقیانوس آرام است که از مجموعه 600 جزیره بزرگ و کوچک تشکیل شده است. کشور میکرونزی در شمال ...
آلمان

آلمان

ادامه مطلب
جمهوری فدراتیو آلمان ( Germany ) یکی از کشورهای اروپای غربی است که از سال 1989، پس از فروپاشی دیوار برلین، در تلاش است با توسعه اقتصادی روز افزون، ...
برای پیاده روی اربعین چطور آماده شویم؟

برای پیاده روی اربعین چطور آماده شویم؟

ادامه مطلب
خبرگزاری مهر: «پیاده روی اربعین» و دغدغه های مربوط به آن، این روزها موضوع گپ و گفت خیلی از هموطنان ماست.برای آمادگی بیشتر زائران حسینی در این سفر معنوی، ...
۱۳ دلیل بیماری و استرس در سفر

۱۳ دلیل بیماری و استرس در سفر

ادامه مطلب
وب‌سایت گردالی: بعضی وقتها در طول سفر استرس همراهتان است یا سرما میخورید و بیمار میشوید. در ادامه دلایل این اتفاق ها و راه حل هایی ساده برای برطرف ...
اطلاعات کلی در مورد تونس – راهنمای گردشگری و توریستی تونس

اطلاعات کلی در مورد تونس – راهنمای گردشگری و توریستی تونس

ادامه مطلب
پایتخت : تونس وسعت : حدود 164 هزار کیلومتر مربع جمیعت : حدود 10 میلیون نفر زبان رسمی : عربی پول رایج : دینار تونس کد تلفن : 00216 شهرهای مهم : تونس، حمامت موقعیت : تونس نام ...
دریم ورلد بانکوک – راهنمای گردشگری و توریستی تایلند

دریم ورلد بانکوک – راهنمای گردشگری و توریستی تایلند

ادامه مطلب
شهربازی بانکوک با انواع بازی ها و سرگرمی های متعدد، ساعت های شادی را برای کودکان فراهم می کند. شهر برفی، تنگه باریک، اتومبیل عتیقه، گردباد، فرش پرنده، پیست اتومبیل رانی ...
آلمان – آشنایی با کشور آلمان ( Germany )

آلمان – آشنایی با کشور آلمان ( Germany )

ادامه مطلب
جمهوری فدراتیو آلمان ( Germany ) یکی از کشورهای اروپای غربی است که از سال 1989، پس از فروپاشی دیوار برلین، در تلاش است با توسعه اقتصادی روز افزون، گذشته ...

های گردی