توصیه‌هایی برای پیشگیری از خطر در سفرهای نوروزی

موضوع: اخبار گردشگری تاریخ: ۱۱ فروردین ۱۳۹۵ 0 دیدگاه 535 مشاهده

توصیه‌هایی برای پیشگیری از خطر در سفرهای نوروزی

مجله سیب سبز: نوروز فصل مسافرت است دیگر، وقتی ۱۳ ‌روز تعطیلی باشد اکثر ما به سفر می‌رویم. سفر خوش می‌گذرد، بله، اما حادثه که خبر نمی‌کند. اصلا حادثه متوجه نمی‌شود که الان وقت خوشحالی است و نباید به ما نزدیک شود.

ممکن است هر لحظه حادثه‌ای پیش آید، اتفاقا احتمال اتفاقات پیش‌بینی نشده در سفر و در دل طبیعت بیشتر هم می‌شود. پس لازم است برای آن آماده باشید. نمی‌خواهیم نگران شوید اما بسیاری از ما برخورد با حوادث را بلد نیستیم و همین موضوع گاهی اوقات باعث بروز عوارض جبران‌ناپذیری می‌شود. این مطلب را بخوانید تا اگر حادثه‌ای پیش‌آمد به جای جیغ کشیدن و این طرف و آن طرف دویدن، یک کار مفید انجام دهید.

هرگز دست و پایتان را گم نکنید

در تمام اتفاقات و حوادث‌ ناگهانی چند اصل کلی نباید فراموش شوند. حفظ خونسردی و جلوگیری از انتقال اضطراب اضافی به مصدومان از‌جمله مهم‌ترین این اصول است. هیچ‌گاه از جملاتی که معانی نا‌امید‌کننده دارند و وخامت اوضاع را به مصدوم می‌رسانند، استفاده نکنید. فرد مصدوم اگر هیچ حرکتی نکند هم، ممکن است به‌خوبی بشنود و در انتظار کوچک‌ترین بارقه امید برای بازگشت به سلامت خویش باشد، بنابراین در درجه اول خودتان آرامش داشته و آن را به مصدوم هم منتقل کنید.

باید بدانید محیط شلوغ و سروصدای زیاد هیچ کمکی نمی‌کند. این را هم فراموش نکنید که به محض مواجهه با یک اتفاقی که جان یک نفر در معرض خطر باشد در اسرع وقت باید با اورژانس تماس گرفته شود. پس ‌‌این را هم بدانیم تا زمانی که اطلاع دقیق و علمی از انجام کاری نداریم، دست به آن کار نزنیم. چه‌بسا به‌منظور کمک اقدامی انجام دهیم که عواقب جبران‌ناپذیری به مصدوم تحمیل کند. در ادامه به چند حادثه شایع و اقدامات مقتضی اشاره می‌شود.

حشرات را دست کم نگیرید

از جمله خطراتی که ممکن است در طبیعت به حد زیادی وجود داشته باشد گزیدگی به‌وسیله انواع حشرات یا گونه‌های مختلف مارها باشد. توجه داشته باشید حتی در اندک فاصله‌ای از شهرها خصوصا در نواحی گرمسیر، تنوع زیستی مارهای سمی در ایران بسیار زیاد است. این در‌حالی است که شاهدیم مردم نسبت به اقداماتی که در این‌گونه مواقع باید انجام دهند اطلاعات چندانی ندارند. متاسفانه اکثر گردشگران بدون اطلاع از منطقه یا حتی یک بررسی ساده محلی که برای اتراق در‌نظر گرفته‌اند، چادر یا وسایل اتراق خود را پهن می‌کنند که این موضوع احتمال انواع خطر را بسیار بالاتر می‌برد.

لازم است افراد حتما مکانی که می‌خواهند در آنجا تفریح کنند را حداقل یک بررسی ساده و ابتدایی کنند؛ خصوصا در مواردی که کودکان همراه خانواده هستند و ممکن است برای بازی یا کنجکاوی، به اطراف محل اتراق هم سرک بکشند. حتما باید به خانواده‌ها بگویم که خطر در همین نزدیکی است و کمی بیشتر مراقب باشید. هر نوع گزشی عموما با واکنش بدن همراه است. از تورم، گرمی و خارش محل گزش تا مرگ. لازم است درباره گزش حشرات نکاتی را بلد باشید.

با نیش زنبور چه کنیم؟

نیش زنبور معمولا در بدن باقی می‌ماند. اگر از گزیدن زنبور مطمئن هستید، می‌توانید آن را از بدن خارج کنید. به محض گزیده شدن باید محل گزش را با آب تمیز و صابون شسته و عضو آسیب‌دیده را کمی بالاتر از سطح بدن نگهدارید. در صورت امکان برای کم‌کردن سرعت واکنش بدن روی محل گزش یخ بگذارید. البته تمام این اقدامات تا زمان رسیدن نیروهای امداد است؛ وگرنه که حتما باید از نیروهای متخصص کمک بخواهید.

خطر گزیدگی عقرب

در‌مورد نیش عقرب باید به مصدوم این آگاهی را داد که از چند صد نوع عقرب نیش تعداد انگشت‌شماری ممکن است بسیار خطرناک باشد. ‌اما به هر حال معمولا نیش عقرب همراه درد زیادی است. در این موقع حتما با نیروی اورژانس تماس بگیرید.

راه‌های اورژانسی مقابله با سم مار

باید بدانید برش محل گزیدگی و انجام عمل ساکشن با استفاده از مکیدن توسط دهان در علم امروز دنیا منسوخ شده و دیگر برای اقدام اولیه در مواقع گزیدگی از این روش استفاده نمی‌کنند. در زمان گزیدگی اصلی‌ترین کاری که افراد حاضر در محل برای فرد قربانی گزیدگی می‌توانند انجام دهند، این است که اندام آسیب دیده را کمی پایین‌تر از سطح بدن قرار دهند و با یک بانداژ نه‌چندان محکم ببندند؛ در حدی که نبض رگ پایین‌تر از اندام گزیده شده را احساس کنید.

برای مثال اگر ساعد فرد دچار آسیب گزیدگی شده، باید با بانداژ‌کشی طوری ببندید که نبض قسمت پایین دست را احساس کرده و شریان بسته نشود. به یاد داشته باشید رساندن فرد قربانی به مرکز درمان باید در اولویت قرار گیرد و هرچه سریع‌تر فرد را به بیمارستان یا مرکز درمانی برسانید.

دردسرهای سوختگی پوست

سوختگی‌ها بر‌اساس عمق پوست سوخته به سه درجه تقسیم می‌شوند:

۱- فقط قرمزی دارد و کمی هم سوزش

۲- تاول می‌زند و درد دارد.

۳- محل سوختگی سیاه می‌شود و هیچ دردی ندارد.

در هر سه نوع سوختگی لازم است بلافاصله محل آسیب‌دیده خنک و وسیله سوزاننده از بدن دور شود. بهترین اقدام اولیه شست‌وشوی محل سوختگی با آب تمیز، ‌سالم و خنک است.

از مالیدن موادی مثل خمیردندان و… روی محل سوختگی جدا خودداری شود. به‌علاوه هیچ‌گاه سر‌خود اقدام به پاره کردن تاول نکنید. پوست بدن یک سد دفاعی در برابر ورود عفونت است که نباید این سد شکسته شود مگر ‌‌بنا به نظر پزشک.

امان از شکست استخوان

به‌طور کلی در آسیب‌های استخوانی و مفاصل همیشه باید احتمال شکستگی داده شود تا حد امکان از حرکت‌های اضافی جلوگیری شود. هر حرکت نا‌بجایی می‌تواند یک عمر ناتوانی درپی داشته باشد، بنابراین تا زمانی که شکستگی یا دررفتگی صددرصد رد نشده است از هر حرکتی امتناع شود.

علائم شکستگی شامل درد زیاد، قرمزی، تورم، عدم توانایی حرکت عضو و انحنای غیر‌طبیعی است که البته ممکن است در هر قسمت بدن علامتی خاص برای شکستگی یا دررفتگی وجود داشته باشد.

اگر در تعطیلات و مسافرت دچار شکستگی عضو شدید باید توجه کنید که عضو آسیب‌دیده را کاملا از مفصل بالاتر بی‌حرکت و ثابت کنید. یعنی اگر به شکستگی ساق پا یا دررفتگی مچ پا مشکوکید باید پا را از زانو ثابت نگه دارید. به‌علاوه عضو آسیب‌دیده را کمی بالاتر از بدن نگه دارید.

تصادفات رانندگی در کمین است

وقتی تصادفی رخ می‌دهد؛ جدای از شدت حادثه، در این حالت همواره احتمال آسیب به نخاع را باید مد‌نظر داشت و تا پزشک احتمال آسیب نخاع را رد نکرده به‌هیچ‌وجه نباید مصدوم را حرکت داد.  حتی اگر لابه‌لای آهن پاره‌های ماشین گیر افتاده باشد. در این حالت کوچک‌ترین حرکت دادن مصدوم می‌تواند به قیمت فلج شدنش در باقی عمر باشد. بهترین، اقدام حفظ خونسردی خود، دلگرمی، اطمینان دادن به مصدوم و اطلاع دادن سریع به اورژانس و خلوت‌کردن اطراف محل حادثه است.

روش‌های مهار خونریزی

در بسیاری از حوادث امکان خونریزی وجود دارد. خونریزی هم از‌جمله مواردی است که اکثر افراد از آن هراس دارند و با دیدن خون دست و پای خود را گم می‌کنند. برای جلوگیری از خونریزی بهترین اقدام وارد کردن فشار مستقیم روی محل پارگی به وسیله دست و دستمال تمیز است. بالا گرفتن محل زخم نیز بسیار کمک‌کننده است. از مکیدن زخم، بستن بالای زخم با طناب‌ یا ریختن هر چیزی روی زخم خودداری شود.

‌فرو‌رفتن جسم خارجی در پوست

در این حالت ‌جسم فرورفته زیر پوست دیده می‌شود كه می‌توان با احتیاط و حفظ پاکیزگی آن را خارج کرد. اگر جسم در لایه‌های زیرین پوست است یا ‌نمی‌توان آن را دید، اما توسط مصدوم حس می‌شود حتما باید توسط پزشک معاینه شده و تمهیدات لازم برای جلوگیری از عفونت مخصوصا کزاز اندیشیده شود.

غذاهای بین راه مسمومت نکند

باوجود تمام توصیه‌هایی که برای پرهیز از مصرف غذاهای بین راهی انجام می‌شود اما باز هم تعدادی از مسافران ما از غذاهای بین‌راهی برای وعده‌های خود استفاده کنند، به‌همین دلیل اسهال و استفراغ در سفرها بسیار شایع است. در اکثر موارد عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی خود به خود حداکثر ۷۲‌ساعت بهبود می‌یابند. در این مدت با هیچ دارو‌یی نباید مانع اسهال شد تا میکروب از بدن خارج شود؛ اما باید برای جایگزینی مواد از دست‌رفته بدن از پودر اوآراس استفاده کرد.

در مواردی که استفراغ بیش از یک‌بار و شدید باشد؛ در‌ کودکان، افراد مسن، آنهایی که بیماری زمینه‌ای دارند، اسهال بیش از يك‌روز یا شدید یا خونی باید برای اقدامات مفصل‌تر و معاینات هر‌چه سریع‌تر به پزشک مراجعه شود.

 جعبه کمک‌های اولیه را فراموش نکنیدآنچه به‌عنوان یک اصل باید بدانیم این است که در مواقعی که به تفریح می‌روید حتما یک جعبه کمک‌های اولیه کوچک همراه خود داشته باشید؛ لازم نیست که این جعبه شامل وسایل تخصصی باشد و همان وسایل ساده پانسمان هم می‌تواند کارآمد باشد.

کمک‌رسانی غیرحرفه‌ای ممنوع!

به محض مواجهه با یک اتفاقی که جان یک نفر در معرض خطر باشد در اسرع وقت باید با اورژانس تماس گرفته شود. پس ‌‌این را هم بدانیم تا زمانی که اطلاع دقیق و علمی از انجام کاری نداریم، دست به آن کار نزنیم. چه‌بسا به‌منظور کمک اقدامی انجام دهیم که عواقب جبران‌ناپذیری به مصدوم تحمیل کند.

در جعبه کمک‌های اولیه چه وسایلی بگذاریم؟

برای تفریح و گردش لازم است که یک جعبه کوچک کمک‌های اولیه هم برای سفر در‌نظر بگیرید. این جزء ابتدایی‌ترین اقداماتی است که باید برای پیشگیری یا مواجهه با انواع خطرات در‌نظر گرفته شود. از آنجا که مهم‌ترین کاری که برای افراد آسیب‌دیده می‌توان انجام داد کنترل خونریزی و تنفس او است؛ بنابراین وسایل مربوط به این کارها را باید همراه داشته باشید. وسایلی که بتواند یک خونریزی حاد را کنترل کند از ضروری‌ترین وسایل است که شامل چندین پارچه سفید تمیز و بلند برای بستن محل آسیب‌دیده، گاز استریل، مواد ضدعفونی‌کننده مثل بتادین، چسب زخم و این دست وسایل ساده و اولیه است.

یکی دیگر از وسایلی که خوب است همراه داشته باشید وسیله‌ای به‌نام «آمبوبگ» است که یک ماسک تنفس مصنوعی است به این دلیل که شاید تنفس دهان به دهان را بسیاری از افراد بلد نباشند یا تمایلی به این کار نداشته باشند، با استفاده از این وسیله به‌راحتی می‌توان عملیات احیا را انجام داد. گردنبندهای طبی هم در صورت امکان همراه داشته باشید زیرا در صورت بروز تصادفاتی که ممکن است به ناحیه گردن آسیبی برسد، این گردنبند می‌تواند تا رسیدن نیروهای امداد از فرد آسیب‌دیده حفاظت کند.

توصیه‌هایی برای پیشگیری از خطر در سفرهای نوروزی


ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

آمستردام را با قایق درنوردید!

آمستردام را با قایق درنوردید!

ادامه مطلب
آمستردام را با قایق درنوردید! برنامه «قایق رانی در آمستردام» یکی از بزرگترین جاذبه ها و بهترین مراسم دریایی در جهان است که در آن کشتی های بزرگ و صدها کشتی ...
طولانی ترین دیوار دنیا | گینس های گردشگری

طولانی ترین دیوار دنیا | گینس های گردشگری

ادامه مطلب
طولانی ترین دیوار دنیا | گینس های گردشگری در این قسمت از گینس های گردشگری نگاهی داریم به دیوار چین ( GREAT WALL OF CHINA )، طولانی ترین دیوار دنیا. شاید مشهورترین نشانه ...
۵ دلیل مهم برای داشتن بیمه ی مسافرتی

۵ دلیل مهم برای داشتن بیمه ی مسافرتی

ادامه مطلب
5 دلیل مهم برای داشتن بیمه ی مسافرتی زمانی که شما برای تعطیلات خود و مسافرت برنامه ریزی می کنید چه قصد سفر به کشورهای همسایه یا کشورهای دورتر را داشته ...
مراسم گرامیداشت روز دانشجو

مراسم گرامیداشت روز دانشجو

ادامه مطلب
http://dsfr.ir/615jxd مراسم گرامیداشت روز دانشجو ...
فیلیپین، جایی شبیه بهشت

فیلیپین، جایی شبیه بهشت

ادامه مطلب
فیلیپین، جایی شبیه بهشت فیلیپین کشوری آسیایی است که در جنوب شرقی آسیا و در غرب اقیانوس آرام و بین دریای جنوبی چین و دریای فیلیپین و در ‏شرق کشور ویتنام، ...
نظر مسافران درباره کشورهایی که بدترین غذاها را دارند

نظر مسافران درباره کشورهایی که بدترین غذاها را دارند

ادامه مطلب
نظر مسافران درباره کشورهایی که بدترین غذاها را دارند کشور بریتانیا مدتها بین مسافران لقب کشوری با بیمزه ترین غذاها را به خود اختصاص داده است. اما این کشور در این ...
ویدیو راهنمای گردشگری ایتالیا

ویدیو راهنمای گردشگری ایتالیا

ادامه مطلب
راهنمای گردشگری ایتالیا ایتالیا – رم برای گرفتن وقت سفارت ایتالیا در کمترین زمان و بهترین نرخ با شماره 09124434559  مهدی و 09120714715 مهدیلو تماس حاصل نمایید نوشته ویدیو راهنمای گردشگری ...
چطور در زمستان و هوای سرد کمپ بزنیم؟

چطور در زمستان و هوای سرد کمپ بزنیم؟

ادامه مطلب
وب‌سایت گردالی: تابستان معمولا شلوغترین فصل کمپینگ است. ولی افرادی هستند که ترجیح میدهند زمستان ها اینکار را انجام دهند. کمپینگ در زمستان چالش برانگیزتر است و صحنه های ...
مناسب ترین چمدان برای یک سفر

مناسب ترین چمدان برای یک سفر

ادامه مطلب
مجله ایده آل: برای رفتن به مسافرت یکی از اصلی‌ترین وسایلی که حتما به آن احتیاج پیدا خواهید کرد انواع چمدان، ساک‌های مسافرتی و کیف‌های بزرگ است. دنیای چمدان‌ها ...
دهکده گردشگری عباس برزگر

دهکده گردشگری عباس برزگر

ادامه مطلب
http://dsfr.ir/i781hz دهکده گردشگری عباس برزگر ...
مسجد الازهر هرم بزرگ جیزه

مسجد الازهر هرم بزرگ جیزه

ادامه مطلب
از قدیمی ترین مساجد و دانشگاه های جهان اسلام محسوب می شود که در سال 361 هجری (975 میلادی) توسط جوهر صقلّی فرمانده فاطمی ساخته شده و منقول است که ...
مسجد سلطان حسن

مسجد سلطان حسن

ادامه مطلب
در سال 757 هجری (1356 میلادی) توسط سلطان حسن بن محمد بن قلادون به عنوان مسجد و مدرسه ای برای چهار مذهب اسلامی شناخته شده تأسیس گردیده و از زیباترین ...
فانوس اسکندریه

فانوس اسکندریه

ادامه مطلب
فانوس دریایی اسکندریه هفتمین مورد عجایب هفتگانه جهان است که در مصر قرار داشت. برجی که بر فراز آن آتشی بود تا شبها راهنمای ملوانان برای رسیدن به بندر اسکندریه ...
مسجد عمروبن عاص

مسجد عمروبن عاص

ادامه مطلب
اولین مسجدی است که در سال 21 هجری در مصر ساخته شده و گفته می شود چهاردهمین مسجدی است که در اسلام ساخته شده است. از آن جا که قدیمی ...
اهرام سه گانه مصر

اهرام سه گانه مصر

ادامه مطلب
مجموعه اهرام جیزه نام مجموعه اهرام سه گانه و تاریخی ساخته شده در دوران مصر باستان است که در حاشیه شمالی شهر قاهره کنونی واقع شده است. هرم بزرگ جیزه ...
قلعه صلاح الدین

قلعه صلاح الدین

ادامه مطلب
قلعه صلاح الدین قاهره یکی از محبوبترین جاذبه های گردشگری در مصر است و بخاطر نسیم خنکی که در آن منطقه می وزد به آن لقب گنبد مملو از باد ...
مسجد ابن طولون رود نیل

مسجد ابن طولون رود نیل

ادامه مطلب
در سال 265 هجری (886 میلادی) توسط احمد ابن طولون ساخته شده و سومین مسجد ساخته شده در تاریخ اسلامی مصر و از بزرگ ترین مساجد این کشور با 26 ...
مسجد محمدعلی پاشا

مسجد محمدعلی پاشا

ادامه مطلب
مسجد محمد علی پاشا واقع در قلعه صلاح الدین قاهره در مصر است که از سوی محمد علی پاشا بین سالهای 1830 تا 1848 به سبک معماری عثمانی و الگو ...
کتابخانه اسکندریه

کتابخانه اسکندریه

ادامه مطلب
یكی از شگفتیهای دنیای قدیم، كتابخانه اسكندریه در كشور مصر بود. این كتابخانه 228 سال قبل از میلاد مسیح، توسط بطلمیوس اول در شهر بندری اسكندریه بنا شد و به ...
مجسمه ابوالهل

مجسمه ابوالهل

ادامه مطلب
یکی از آثار بسیار زیبایی که در رو به روی هرم بزرگ قرار دارد مجسمه ابولهل است این مجسمه از لحاظ معماری بسیار زیبا می باشد و طبق مدارک به ...
پل ریالتو ( Rialto Bridge )

پل ریالتو ( Rialto Bridge )

ادامه مطلب
پل ریالتو ( Rialto Bridge ) یکی از چهار پلی است که بر روی کانال گراند ( Grand Canal ) در ونیز ایتالیا قرار دارد. پل ریالتو قدیمی ترین پل ...
استونی

استونی

ادامه مطلب
جمهوری استونی ( Estonia ) کوچکترین و شمالی ‌ترین کشور منطقه بالتیک است و از تعداد زیادی جزیره در ساحل جنوبی خلیج فنلاند تشکیل شده است. استونی از جنوب با ...
میانمار

میانمار

ادامه مطلب
میانمار ( Myanmar ) یا برمه موسوم به سرزمین طلایی کشوری است که اکثر ساکنان آن را بودایی‌ ها تشکیل داده‌ اند. میانمار در قرن نوزدهم به تصرف بریتانیایی ‌ها ...
میکرونزی

میکرونزی

ادامه مطلب
ایالات فدرال میکرونزی ( Micronesia ) کشوری در میان آب ‌های اقیانوس آرام است که از مجموعه 600 جزیره بزرگ و کوچک تشکیل شده است. کشور میکرونزی در شمال ...
آلمان

آلمان

ادامه مطلب
جمهوری فدراتیو آلمان ( Germany ) یکی از کشورهای اروپای غربی است که از سال 1989، پس از فروپاشی دیوار برلین، در تلاش است با توسعه اقتصادی روز افزون، ...
برای پیاده روی اربعین چطور آماده شویم؟

برای پیاده روی اربعین چطور آماده شویم؟

ادامه مطلب
خبرگزاری مهر: «پیاده روی اربعین» و دغدغه های مربوط به آن، این روزها موضوع گپ و گفت خیلی از هموطنان ماست.برای آمادگی بیشتر زائران حسینی در این سفر معنوی، ...
۱۳ دلیل بیماری و استرس در سفر

۱۳ دلیل بیماری و استرس در سفر

ادامه مطلب
وب‌سایت گردالی: بعضی وقتها در طول سفر استرس همراهتان است یا سرما میخورید و بیمار میشوید. در ادامه دلایل این اتفاق ها و راه حل هایی ساده برای برطرف ...
اطلاعات کلی در مورد تونس – راهنمای گردشگری و توریستی تونس

اطلاعات کلی در مورد تونس – راهنمای گردشگری و توریستی تونس

ادامه مطلب
پایتخت : تونس وسعت : حدود 164 هزار کیلومتر مربع جمیعت : حدود 10 میلیون نفر زبان رسمی : عربی پول رایج : دینار تونس کد تلفن : 00216 شهرهای مهم : تونس، حمامت موقعیت : تونس نام ...
دریم ورلد بانکوک – راهنمای گردشگری و توریستی تایلند

دریم ورلد بانکوک – راهنمای گردشگری و توریستی تایلند

ادامه مطلب
شهربازی بانکوک با انواع بازی ها و سرگرمی های متعدد، ساعت های شادی را برای کودکان فراهم می کند. شهر برفی، تنگه باریک، اتومبیل عتیقه، گردباد، فرش پرنده، پیست اتومبیل رانی ...
آلمان – آشنایی با کشور آلمان ( Germany )

آلمان – آشنایی با کشور آلمان ( Germany )

ادامه مطلب
جمهوری فدراتیو آلمان ( Germany ) یکی از کشورهای اروپای غربی است که از سال 1989، پس از فروپاشی دیوار برلین، در تلاش است با توسعه اقتصادی روز افزون، گذشته ...

های گردی