در این سفر «یانگوم» از شما استقبال می‌کند!

موضوع: جاذبه های گردشگری تاریخ: ۲۱ تیر ۱۳۹۵ 0 دیدگاه 366 مشاهده
مجله همشهری دانستنیها: در پایتخت کره با شگفتی های زیادی روبرو می شوی؛ از نبود زباله در خیابان ها تا ساختمان های مدرن سر به فلک کشیده.

اینجا فرودگاه اینچئون است. فرودگاه بین المللی اصلی سئول، یکی از بزرگترین فرودگاه های دنیا که برای رفتن از بخشی به بخش دیگر آن، گاهی اوقات مجبوری از «متروی داخل فرودگاهی» استفاده کنی. مهم تر از بزرگ بودن اما لقب دیگر این فرودگاه است. تمیزترین فرودگاه دنیا (به انتخاب سایت Skytarx). تمیزی عجیبی که در ادامه این سفر در بیرون این فرودگاه و در نقاط مختلف سئول هم تو را شگفت زده می کند. دریغ از دیدن یک زباله کوچک در گوشه و کنار خیابان ها.

در این فرودگاه مدرن بزرگ و بدون زباله چه چیزی انتظار تو را می کشد؟ یک عدد «یانگوم» با شاخه گل؛ یکی از اعضای گروه استقبال ال جی که لباس سنتی کره ای را پوشیده تا در همین فرودگاه پیشرفته، پیوند سنت های کره ای با دنیای مدرن را گوشزد کند؛ تا یادآوری کند کره ای ها آنقدر به این فرهنگ سنتی افتخار می کنند که حتی شرکت های تجاری شان هم در استقبال ویژه از مهمانان خارجی از نمادهای آن استفاده می کنند؛ اتفاقی که در کشور ما معمولا غیرقابل تصور است و لباس رسمی استقبال از مهمانان خارجی معمولا کت و شلوار (بی یا با کراوات) است، بی هیچ نشانه ای از فرهنگ ایرانی.

حالا بعد از این استقبال سنتی، پرتاب می شوی به دنیای مدرن؛ دنیای آسمان خراش های سئول و هتل پیشرفته «کنراد» (Conrad). خستگی سفر را امشب باید در اتاقی از تن به در کنی که توالت فرنگی با سیستم شستشوی اتوماتیک دارد؛ آخرین مدل اپل تی وی به تلویزیون آن متصل است و داخل آینه حمام هم نمایشگر تلویزیون دارد با کنترل ضد آب که داخل وان هم بتوانی آخرین خبرهای اقتصادی دنیا را دنبال کنی یا بی خیال دنیا، فیلم تماشا کنی.


از جنگ تا پیشرفت

جنگ کره نقطه سرنوشت سازی در تاریخ کره است. همه چیز به تقسیم شبه جزیره کره در سال ۱۹۴۵/۱۳۲۴ (بعد از پایان جنگ جهانی دوم) بر می گردد که به حکمرانی ۲۵ ساله این کشور زیر نظر ژاپن پایان داد. طی توافقی قرار شد آمریکا و شوروی به طور موقت بخش های جنوبی و شمالی جزیره را اشغال کنند. در این دوران کره جنوبی، ستون های پیشرفت را داشت. جمعیت تحصیل کرده و موسسات سرمایه داری مدرن اما اوضاع به خوبی پیش نرفت و اختلافات بلوک غرب و شرق، بالاخره باعث شروع جنگ شد؛ جنگی که یک طرف آن شوروی و چین و بلوک شرق بود و طرف دیگر آمریکا و بلوک غرب؛ جنگی که کشور را ویران کرد و میلیون ها کشته و زخمی بر جای گذاشت و باعث توقف سرمایه گذاری تا دهه ۱۹۶۰ (۱۳۴۰) شد.

واقعا بعد از این همه سال و دیدن شرایط فعلی کره باور کردنش برایت سخت است اما بعد از جنگ کره، این کشور با درآمد سرانه فقط ۶۴ دلار، یکی از فقیرترین کشورهای جهان بود و در دهه ۱۹۶۰ (۱۳۴۰ شمسی) از لحاظ اقتصادی پشت سر کشوری مثل جمهوری دموکراتیک کنگو بود اما حالا در سال ۲۰۱۵ در فهرست شاخص توسعه انسانی سازمان ملل (Human Development Index، شاخصی ترکیبی برای سنجیدن پیشرفت در هر کشور بر اساس سه معیار اصلی؛ زندگی طولانی و سالم، دسترسی به دانش و سطح زندگی مناسب)، کره جنوبی در رتبه هفدهم قرار دارد و جمهوری دموکراتیک کنگو در رتبه ۱۷۶٫ (ایران در این فهرست در رتبه ۶۹ قرار دارد.)

کره فقیرتر از بولیوی و موزامبیک بود و حالا با درآمد سرانه حدود ۲۳ هزار دلار از نیوزیلند و اسپانیا هم ثروتمندتر است. اقتصاد کره در این ۵۰ سال به طور متوسط هفت درصد سالانه رشد داشته است، عددی باورنکردنی در مقایسه با دو درصد آن سال ها. کره در سال ۱۹۹۶ (۱۳۷۵) به نقطه ای از پیشرفت اقتصادی رسید که به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (Organization for Economic Cooperation and Development) پیوست؛ سازمانی که به باشگاه کشورهای ثروتمند دنیا معروف است. در سال ۲۰۱۱ (۱۳۸۰) هم تولید ناخالص ملی کره ۳۱۷۵۰ دلار به ازای هر فرد رسید که از متوسط ۳۱۵۵۰ دلار اتحادیه اروپا بیشتر بود. این آمارها جلوی چشمت در صفحات مختلف جستجوی گوگل رژه می روند و تو دوباره به فکر می افتی که این اتفاق چگونه ممکن است؟

درخشش رودخانه هان

اصلی ترین رودخانه کره جنوبی و چهارمین رود بلند در شبه جزیره کره و یکی از نمادهای اصلی سئول، چیزی شبیه زاینده رود اصفهان اما در ابعادی خیلی بزرگتر. البته قدیم ترها این رود یکی از شاهراه های اصلی تجارت در کره بوده (چون به دریای زرد چین می رسیده) و سر تصاحبش هم جنگ و دعوا زیاد اتفاق افتاده است اما بعد از جدایی دو کره، این رود عملا فقط به مکانی تفریحی برای شهروندان سئول تبدیل شده و جایی برای پیاده روی و دوچرخه سواری و رستوران گردی؛ چرا که دهانه رودخانه در مرز دو کره قرار دارد و ورود به آن ممنوع است.

این رودخانه منبع اصلی تامین آب برای ۱۲ میلیون کره ای هم به حساب می آید اما نقش این رودخانه در توسعه کره، نمادین تر از تامین آب شرب و تفریح و … است.

«معجزه رودخانه هان» (Mirade on the Han River) اصطلاحی است که به دوره رشد سریع اقتصادی کره (بعد از جنگ کره) اشاره دارد که کره از کشوری در حال توسعه به کشوری پیشرفته تبدیل شد و در همین دوران توانست رویدادهای مهمی مثل المپیک تابستانی ۱۹۹۸ (۱۳۷۷) و جام جهانی ۲۰۰۲ (۱۳۸۱) را هم به شکل موفقی میزبانی کند.

اصطلاح «معجزه رودخانه هان» شبیه سازی اصطلاح «معجزه رودخانه راین» است که به تولد دوباره آلمان غربی بعد از جنگ جهانی دوم اشاره دارد. این اصطلاح را اولین بار «چانگ میون» نخست وزیر کره جنوبی در سخنرانی سال نو ۱۹۶۱ (۱۳۴۰) استفاده کرد تا کره ای ها را تشویق کند برای یک دوره کار و زندگی سخت برای رسیدن به معجزه ای شبیه معجزه توسعه آلمان غربی آماده شوند.

همان طور که نویسنده ای غربی به نام «دانیل تودور» در کتاب «کره؛ کشور غیرممکن ها» نوشته: «اگر شما به دهه ۹۵۰ و اوایل دهه ۶۰ میلادی (دهه ۳۰ و ۴۰ شمسی) برگردید، کره واقعا یکی از فقیرترین کشورهای جهان بود. مردم امیدی به تجارت نداشتند و خیلی از مردم انتظار داشتند کره شمالی سرزمین شان را در دست بگیرد. من با کسی صحبت می کردم که مشاور پارک چونگ هی (رییس جمهور کره در آن زمان) بود. او می گفت ما فقیرترین بودیم، غیرممکن ترین کشور برای پیشرفت در جهان. تصور رفتن از این اوضاع آشفته و بی نظم و ورشکسته به سمت یک کشور ثروتمند هم غیرممکن بود اما مردم کره این کار را کردند.»

بله مردم کره این کار را کردند تا رودخانه هان همچنان زیر آفتاب سئول پشت پنجره یکی از شرکت های خوشه ای بزرگ بدرخشد.

لباس های کره ای

کره ای ها آن قدر برای لباس های شان در سریال های کره ای تبلیغ کرده اند که پوشیدن این لباس های رنگارنگ به یکی از علاقمندی های توریست های خارجی تبدیل شده است.

خیابان میونگ دونگ

یکی از توریستی ترین مناطق سئول و یکی از گران ترین خیابان های دنیا برای خرید. وسط این خیابان شلوغ تا چشم کار می کند، دکه های غذافروشی رنگارنگ صف کشیده اند؛ از غذاهای دریایی جورواجور که خیلی شاید به مذاق ما ایرانی ها خوش نیاید تا آب هندوانه و آب لیمو و شیرینی های مختلف. دکه هایی که بدون تولید هیچ زباله ای، زیبایی این خیابان را چند برابر کرده اند.

کاخ پادشاهی

اینجا محدوده یکی از کاخ های پادشاهی کره است که قدمتی چند صد ساله دارد. هر طرف را که نگاه می کنی، چشم بادامی کوچک و بزرگ می بینی که به دیدار این ساختمان قدیمی آمده اند. دانش آموزهای زیادی هم برای اردو به این مکان آمده اند تا فرهنگ گذشته شان را از نزدیک لمس کنند. بعضی از آنها به خصوص جوان ترها لباس سنتی کره ای هم پوشیده اند تا حال و هوای قدیمی این کاخ را کامل تر کنند.

مراسم چای کره ای

مراسم پرجزییات سرو چای به سبک کره ای در یکی از خانه های قدیمی، یکی از جاذبه های توریستی این روزهای سئول است، به همراه پوشیدن لباس کره ای.

برج های دوقلوی ال جی

ایجاد ساختمان مرکزی این شرکت در کنار رودخانه هان در سئول است. مرکز هدایت و رهبری تجارتی که فروش سالانه آن به حدود ۵۰ میلیارد دلار می رسد. در کل دنیا ۱۲۵ شرکت و دفتر و مرکز طراحی در کشورهای مختلف زیر نظر ال جی فعالیت دارند. ۷۷ هزار نیروی کار هم در سراسر دنیا در شرکت ها و کارخانه های ال جی مشغول کار هستند.

دروازه قدیمی سئول

در کره باید عادت کنی به دیدن نشانه های سنتی و قدیمی فرهنگ کره در کنار نشانه های زندگی مدرن، مثل این سازه معروف سئول. این سازه یکی از هشت دروازه قدیمی شهر سئول بوده است که قدمت آن به قرن ۱۴ میلادی بر می گردد. این سازه به همان شکل قدیمی حفظ و بازآرایی شده است تا به عنوان نشانه ای از گذشته قدیم کره در میان شهر مدرن سئول باقی بماند.

Dongdaemun Design Plaza

یکی دیگر از نمادهای سئول، این ساختمان با طراحی های صنعتی و آینده نگرانه است. حدس نام معمار این ساختمان چندان سخت نیست؛ زاها حدید معمار معروف که چند وقت پیش فوت کرد. ساخت این ساختمان – که بخشی از مرکز مُد کره به حساب می آید – از سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) شروع شد و سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) هم افتتاح شد.

ما کره ای هستیم

در خیابان های کره که قدم می زنی، یکی از چیزهایی که سریع چشمت را می گیرد، غلبه خط و الفبای کره ای بر زبان انگلیسی است. با این که سئول یکی از پیشرفته ترین و بین المللی ترین شهرهای جهان است اما سردر فروشگاه ها و خیابان ها و … همچنان بیشتر کلمات کره ای به چشم می خورد؛ ویژگی که البته باعث سردرگمی توریست هایی می شود که فکر می کنند با اتکا به زبان انگلیسی می توانند گلیم شان را در شهر سئول از آب بیرون بکشند.

خیابان تهران

یکی از معدود نشانه های ایران و زبان فارسی در سئول همین خیابان تهران است. این خیابان در منطقه معروف گنگنام (همان گنگنامی که با آن ترانه معروف به شهرتی جهانی رسید) قرار دارد. پیش از انقلاب به دنبال مسافرت شهردار وقت تهران به سئول در سال ۱۳۵۴ به نشانه همکاری دو کشور سنگ بنای دو خیابان بزرگ در پایتخت دو کشور گذاشته شد. خیابانی در تهران به نام خیابان «سئول» و خیابانی در سئول به نام خیابان «تهران».

در این سفر «یانگوم» از شما استقبال می‌کند!


ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

ادامه مطلب
روزنامه هفت صبح: دست خودتان است؛ یک شب اقامت در هتل آپارتمان 65 هزار تومانی را انتخاب می کنید یا با پرداخت سه میلیون و 550 هزار تومان به ...
زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

ادامه مطلب
وب‌سایت توریسم آنلاین: آنقدر زباله هاي شهري، تعدد خانه هاي مخروبه و كوه هايي كه در حال برش هستند تا به ساختمان هاي فلزي و بتني تبديل شوند در ...
آبشار منج،دنا

آبشار منج،دنا

ادامه مطلب
زهرا مرادی استان کهگیلویه و بویراحمد, طبیعی و تفریحی آبشار منج دنا در موقعیت جغرافیایی E510647 N310912 در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. منج یکی از شهرهای استان است. گویش، ...
زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

ادامه مطلب
وب‌سایت چیدانه - فاطمه افشاریان: در روزهای آغازین فصل پاییز با خنک‌تر شدن هوا آن دسته از عزیزانی که به خاطر گرمای تابستان عطای سفر تابستانی را به لقایش ...
گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت - زهرا محرابی: گردشگری غذا یا به قول ایرانی ها، شکم گردی یک سبک گردشگری است که سال هاست مورد توجه توریست ها بوده و ...
پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: ایرانگردی در همه فصل های سال به خصوص در پاییز،‌ حس و حال خاصی دارد. پاییز،‌ فصل هزار رنگ هزار نقش است و به ...
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

ادامه مطلب
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ مرمر یکی از نفیس‌ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است. این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره‌برداری رسید و تا انقلاب سال ...
راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

ادامه مطلب
خبرگزاری ایسنا - سمیه حسنلو: کنار ریل‌های آهنی منتهی به شهر کرمان، در دل کویر، عمارت سپیدرنگِ باشکوهی دیده می‌شود که تا همین یک سال پیش، مخروبه‌ای بیش نبود ...
ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت آفتاب نیوز: «تصور کنید که در دشتی سرسبز پر از شالیزارها، مزارع چای و باغ‌های زیتون هستید؛ جایی که به شما اجازه می‌دهد تا زردآلوهای طلایی را بچینید ...
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

ادامه مطلب
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر دست هایی که این روزها چنین لرزه به جانشان افتاده، همان دست های توانایی است که سالهای طولانی چراغ هنری اصیل را روشن نگه ...
دیدنی ترین دریاچه های ایران

دیدنی ترین دریاچه های ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها: دریاچه ها یکی از پرطرفدار ترین مکان های گردشگری ایران هستند. باید بدانید که دریاچه های زیبایی در کشورمان وجود دارد که ما از وجود آنها ...
پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

ادامه مطلب
این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در استان آذربایجان شرقی، شهرستان سراب و ...
بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها - اشکان خسروپور: ایران از نگاه غارنوردان حدود دو هزار «غار» دارد. می گوییم از نگاه غارنوردان، چون هر کدام از رشته هایی که کارشان با ...
«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو - سارا میرشجاعی: در دل پایتخت شلوغ و پر رفت و آمد، نبض خیابانی می زند که پرسر و صداست اما سنگینی تاریخی پرحکایت را به ...
پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: پاییز گردی در تهران نیز،‌ همیشه حال و هوای خاص خود را داشته است. پاییز، فصل گالری گردی و موزه گردی بوده، چرا که ...
گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو: سندهای تاریخی بی شماری هست که نشان می دهد «گمیشان» یکی از هسته های یک جانشینی اشکانیان بوده، آن هم درست زمانی که «گرگان رود» از ...
ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

ادامه مطلب
وب‌سایت عصر ایران: روستای سرزیارت جزو یکی از سرسبز‌ترین روستاهای استان البرز به شمار می‌رود، هرچند این روستا طبیعت زیبایی دارد اما وجود چشمه‌ای طبیعی به نام چشمه «قلقلک» ...
جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

ادامه مطلب
برترین ها: خلیج همیشه فارس در جنوب کشورمان قرار دارد و نام خلیج فارس تا ابد خلیج فارس باقی خواهد ماند. در این میان آنچه که ...
گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

ادامه مطلب
خبرگزاری مهر - رویا سادات هاشمی: خواندن سفرنامه گردشگرهای خارجی که به ایران سفر کرده اند همیشه فرصت هیجان انگیزی است برای محک زدن خودمان،برای اینکه بدانیم ما و ...
شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

ادامه مطلب
هفته نامه همشهری سرنخ - جلال الدین شمسایی: برای دیدن کلکسیونی از ماهی های عجیب و غریب باید زحمت یک مسافرت را به خودتان بدهید و به تونل آکواریوم ...
خانه موزه های گرانبهای ایران

خانه موزه های گرانبهای ایران

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت: بارها پیش آمده از کنار خانه های قدیمی عبور کرده ایم و رنگ و بوی زندگی از آن به مشام مان رسیده است. رنگ و ...
پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

ادامه مطلب
جام جم آنلاین: «برای آن ها که به دنبال تجربه های جدید هستند، ایران کشوری است مملو از جاذبه های کمتر شناخته شده که با زیبایی و قدمت تاریخی ...
به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو: بیابان گردی و کویر نوردی، یکی از ظرفیت های ممتاز گردشگری در ایران چهار فصل است و مخاطبان داخلی و بین المللی فراوانی دارد. یکی از جاهایی ...
عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

ادامه مطلب
وب‌سایت همگردی: تصور ذهنی بیشتر ما از دریاچه، حوضچه ای پر آب با طبیعت سرسبز هست که اطراف اون رو زیبا کرده و با شنیدن اسم تالاب هم، تالاب ...
تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

ادامه مطلب
zoomit.ir: موسسه اقتصاد و صلح فعالیت خود را بر مبنای توسعه شاخص‌هایی برای تحلیل صلح و سنجش ارزش اقتصادی آن انجام می‌دهد. این موسسه با محاسبه هزینه جرم و ...
نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

ادامه مطلب
وب سایت همشهری شش و هفت - محمد باریكانی: كیش مهم‌ترین جزیره گردشگری و تجاری ایران است كه سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج ایران را به ...
جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

ادامه مطلب
در پنجاه کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آمل منطقه میان بند در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا روستایی ییلاقی به نام گت کلا با طول و عرض جغرافیایی ۵۳″ ۲۹′ ...
گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

ادامه مطلب
شهرهای کوچک و ارزان اسپانیا که گردشگران باید ببینند در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگری اسپانیا بسیار پیشرفت کرده است به طوری که به دومین صنعت گردشگری ...

های گردی