تور آنکارا ترکیه و مسافران آنکارا

موضوع: جاذبه های گردشگری تاریخ: ۱۹ آبان ۱۳۹۴ 0 دیدگاه 573 مشاهده

تور آنکارا ترکیه و مسافران تور آنکارا

به نقل از های برگ: در هفته، نزدیک به ۱۶۰۰ مسافر ایرانی به سمت آنکارا پرواز می کنند تا برای تهیه ویزا به سفارتخانه های آمریکا، کانادا و انگلیس بروند …

سوار هواپیماهای تهران – آنکارا که می شوید صحبت ها فقط درباره یک چیز است؛ ویزا. سه کشور کانادا، انگلیس و آمریکا هم در سه ضلع این مثلث قرار گرفته اند. از آنجا که یک سالی می شود سفارت کانادا به آنکارا منتقل شده، سفارت آمریکا هم چند وقتی است اکثر ویزاهای صادر شده (مخصوصا برندگان لاتاری) را از طریق دفتر خود در شهر آنکارا ارائه می دهد و با محدود شدن فعالیت سفارت انگلیس در تهران و انتقال بخشی از فعالیت های آن به آنکارا به ویژه بخش صدور ویزای مهاجرت این کشور؛ سبب شده تا برای شهر آنکارا و کشور ترکیه یک درآمدزایی جدید پیدا شود.

آژانس های مسافرتی هم از این موقعیت استفاده کرده و با تبلیغات گسترده درباره تور آنکارا، دریافت ویزا و انجام کارهای سفارت رونقی به این بازار داده اند، کشور ترکیه هم از کنار افرادی که برای دریافت ویزای خود به این کور سفر می کنند، هتل های خود را پر از مسافران می کند و ارزهای ایرانی ها را در جیب های خود می بیند. به طوری که اطلاعات پروازی فرودگاه امام خمینی با اعلام ۱۱ پرواز در هفته به سمت آنکارا یعنی چیزی حدود ۱۱۰۰ تا ۱۶۰۰ نفر، سندی می شود برای صحه گذاشتن روی پدیده ای نوظهور به نام «تورهای ویزا».

مسافران تور آنکارا

معمولا مسافرهای این نوع تورها کسانی هستند که اطلاعات چندانی از گرفتن ویزا و مراحل اداری آن ندارند یا پدر و مادرهایی که از نظر سنی، کمی سنشان بالا رفته و توانایی این قبیل کارها را ندارند. انجام مراحل اداری سفارتخانه ها اصولا کار سخت و پیچیده ای نیست و بدون استفاده از تورها نیز می توان به راحتی آنها را پیش برد. برای این منظور می توان شخصا یک بلیت سفر به آنکارا تهیه کرد و به سفارتخانه ها مراجعه کرد یا به فردی وکالت داد که به عنوان نماینده شخص در آنجا حضور پیدا کند.

با این وجود یکی از دلایلی که باعث می شود در هفته چندین سفر به سمت آنکارا وجود داشته باشد این است که تبلیغات خوش آب و رنگ موسسات مختلف با مضمون پرواز به آنکارا و چند روز اقامت در هتل های چند ستاره، حمل و نقل به سفارت و انجام کارهای اداری با سرعت بالا، بسیاری از افراد را متقاعد می کند که از طریق تورها اقدام به سفر به آنکارا کنند. بسیاری از این افراد با خود می گویند چه چیزی از این بهتر و شال و کلاه می کنند و سری به آنکارا می زنند تا هم گردشی کرده باشند و هم کارهای سفارتی شان را انجام بدهند.


پرواز ۱۶۰۰ مسافر به آنکارا

طبق اعلام فرودگاه امام خمینیدر تیرماه سال جاری، ۱۱ پرواز در هفته از طریق ایرلاین های داخلی و خارجی به سمت آنکارا صورت می گیرد. ایرلاین ترکیش ایر با پنج پرواز در هفته پیشتاز جابجا کردن مسافران به آنکارا است. هواپیمایی ماهان چهار پرواز و ایران ایر هم دو پرواز در هفته به سمت آنکارا دارند. محاسبات نشان می دهد هر پرواز حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر ظرفیت دارد بنابراین در طول هفته حدود ۱۱۰۰ تا ۱۶۰۰ نفر از طریق فرودگاه امام به آنکارا می روند.


امکانات تورهای ویزا

قیمت تورهای ویزا که یکی از مهمترین تبلیغ های آنها نزدیکی به سفارتخانه مربوطه است که به هفته استفاده کنندگان این تورها وقتی به هتل می روند. تازه متوجه فاصله و دوری راه نسبت به سفارتخانه مدنظرلشان می شوند که دیگر کاری از دستشان برنمی آید هم بسته به نوع هتل و چند شب و روزی اقامت از ۹۰۰ هزار تومان می شود و چهار ستاره با همین میزان اقامت یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می شود. همچنین اقامت دوشبه نیز از ۸۵۰ هعزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و سه شب اقامت هم از ۹۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از سویآژانس های مسافرتی تخمین زده شده است.

امکاناتی که این قبیل آژانس ها در اختیار مسافران در طول سفر در اختیارشان قرار می دهند از قرار اقامت در هتل های از سه تا پنج ستاره، به علاوه ترانسفر، صبحانه (برخی به صورت معدود ناهار)، گشت شهری به همراه لیدر فارسی زبان و مهمتر از همه وظیفه بردن شما به سفارتخانه و بازگرداندنتان که البته چند وعده توخالی دهان پرکن که خیلی از این تورها با آنچه می گویند مقداری فاصله دارند. برخی آژانس های مسافرتی هم روزهای رفت و برگشت پروازهای تور خود را دقیقا با برنامه های سفارتخانه ها منطبق کرده اند. به عنوان مثال از آنجایی که سفارت کانادا گذرنامه ها را در روز سه شنبه تحویل می گیرد و ویزاها را در روز چهارشنبه تحویل می دهد، پرواز این تورها دوشنبه شب از تهران آغاز می شود و پنجشنبه صبح هم به فرودگاه امام باز می گردد.


دلتان را خوش نکنید

با توجه به مثالی که در بالا نیز به آن اشاره شد، برای گرفتن ویزای کانادا این تورها در ابتدا ادعا می کنند لیدر ویژه سفارت کانادا در اختیار شما قرار می دهند که البته زیاد دلتان را به این وعده ها خوش نکنید. این لیدرها تنها کاری که انجام می دهند این است که با یک ماشین شما را تا سفارت می برندو بعد هم می گویند برگشت به عهده خودتان است! کاری که شما می توانید تنها با گرفتن بلیت پرواز به سمت آنکارا و گرفتن ماشینی از همانجا و آوردنتان به سفارتخانه انجام دهید! کار دیگری که آژانس های مد نظر انجام می دهند فروختن وقت سفارت آمریکا به مسافران است. به عنوان مثال برای گرفتن وقت از این سفارتخانه در آنکارا باید تماس تلفنی بگیرد که همیشه هم اشغال است. برخی از این تورها کاری که می کنند با توجه به ارتباطی که در سفارت آمریکاب رای خودشان دست و پا کرده اند وقت ها را می گیرند و به مسافر بسته به فاصله زمانی که دور یا نزدیک باشد ۱۰۰ تا ۴۰۰ حتی ۶۰۰ دلار هم می فروشند که این روش نوعی دلالی هم به حساب می آید.


از سفارتخانه ها چه خبر؟

طبق گفته مسافران مقصد آنکارا که قصد گرفتن ویزا برای کانادا دارند چندان هم کارشان آسان نیست و البته برخوردها هم آنقدر که باید مناسب و درخور نیستند. روزهای سه شنبه از ساعت ۸ صبح متقاضیان جلوی در سفارت صف می کشند و چند ساعتی را زیر آفتاب صبر می کنند تا نوبت ورودشان به ساختمان سفارت برسد. پس از ورود به سفارت و چند ساعت معطلی هم در آنجا و تحویل مدارک، مسئولان سفارت می گویند از ساعت ۲ بعدازظهر به بعد روز چهارشنبه برای دریافت روادید. دوباره به سفارت مراجعه کنید. روز چهارشنبه هم پس از چند ساعت معطلی و صف ایستادن های دوباره، ویزای شما صادر می شود. گفته می شود اوضاع در سفارتخانه های دیگر هم بهتر از این نیست.


تعداد ایرانیان مقیم آمریکا، کانادا و انگلیس

بهدلیل آن که برخی ایرانی های مقیم کشورهای خارجی در سرشماری ها خود را ایرانی معرفی نمی کنند، در مورد تعداد آنها هیچ گاه رقم دقیقی وجود نداشته و تعداد واقعی آنها بیش از آمارهای ارائه شده است. نزدیکترین تخمین به واقعیت را مدتی قبل معاون اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرده که طبق آنها تعداد ایرانیان در کشورهای آمریکا، انگلیس و کانادا از سایر کشورها بیشتر است. در ادامه این آمارها را مرور می کنیم.

– آمریکا: معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور در آمارهایش اعلام کرده یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر ایرانی مقیم آمریکا هستند. عمده ایرانیان مقیم آمریکا در جنوب کالیفرنیا ساکن هستندو تعداد آنها در برخی گزارش ها قریب به ۶۰۰ هزار نفر آمده است. بقیه مهاجران هم بیشتر در ایالت تگزاس، ویرجینیا، نیویورک، مریلند و شهرهای سیاتل و آتلانتا حضور دارند. نکته مهم در مورد ایرانی های مقیم آمریکا موفقیت های آنهاست به طوری که برطبق یکی از محاسبات دانشگاه ام آی تی این گروه مهاجر ۵۰ درصد  بالاتر از حد میانگین جامعه در آمریکا درآمد کسب می کنند. از نظر تحصیلات هم از بین ۶۷ گروه مهاجر ایرانی ها رتبه دوم را در این کشور در اختیار دارند.

– انگلیس: تعداد ایرانیان مقیم انگلستان ۴۱۰ هزار نفر اعلام شده است. تعداد ایرانیان مقیم بریتانیا یعنی کسانی که در ایران متولد شده اند و در این کشور اقامت گرفته اند با فرزندانشان که در آمار سال ۲۰۰۱ حدود ۴۵ هزار نفر اعلام شده بود و با تخمین هایی که می زدند تعداد آنها در آمارهای غیررسمی تا سال ۲۰۱۰ حدود ۶۰ هزار نفر ذکر می شد. البته با توجه به بالا بودن هزینه های زندگی در این کشور خیلی از ایرانی ها بعد از مهاجرت مجبور به بازگشت می شوند. گفته می شود زندگی در انگلستان سالانه بین ۷۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان هزینه دارد.

– کانادا: در مورد کانادا هم داستان مشابه انگلستان است و تعداد ایرانیان آن ۴۱۰ هزار نفر ذکر شده است. با توجه به اینکه همیشه تعداد ایرانی های مقیم کانادا در آمارهای غیررسمی زیر ۱۰۰ هزار نفر اعلام می شد، رقم ۴۱۰ هزار نفری که معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال اعلام کرده تصورات قبلی را به هم می ریزد. البته در سال های اخیر کانادا یکی از کشورهای مهاجرپذیر از ایران بوده و حتما دیده اید که تبلیغات وسیعی هم برای اخذ اقامت کانادا صورت می گیرد.


ویزا با ۶۰۰ دلار

انتقال سفارت کانادا به ترکیه در سال گذشته باعث شده تا برخی موسسات اقدام به نوآوری هایی در ارائه خدمات کنند. اگر ویزای کانادا آماده باشد و فقط قصد دریافت آن را داشته باشید، برخی شرکت های مسافرتی ۶۰۰ دلار و یک وکالتنامه از شما می گیرند و ظرف مدت یک هفته گذرنامه تان را به ترکیه برده و برایتان ویزا را دریافت می کنند. این شرکت ها ادعا می کنند که یک دفتر هم در شهر آنکارا دارند و کارها را خیلی زود انجام می دهند.

پیگیری های خبرنگار هفت صبح نشان می دهد اولا اکثر این شرکت ها هیچگوننه ثبت قانونی در ایران ندارند و دوما وجود دفتر دومی در کشور ترکیه هم کذب است. روال کار چنین شرکت هایی این است که بعد از گرفتن گذرنامه و وکالتنامه از شما، آنها را به دست افراد خودشان در شهر آنکارا می رسانند و آن افراد هم با ایستادن در صف سفارت ویزای شما را دریفات می کنند. بنابراین اگر گذرنامه تان گم شد یا اتفاقی افتاد، دستتان به هیچ جایی بند نیست.


ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

ادامه مطلب
روزنامه هفت صبح: دست خودتان است؛ یک شب اقامت در هتل آپارتمان 65 هزار تومانی را انتخاب می کنید یا با پرداخت سه میلیون و 550 هزار تومان به ...
زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

ادامه مطلب
وب‌سایت توریسم آنلاین: آنقدر زباله هاي شهري، تعدد خانه هاي مخروبه و كوه هايي كه در حال برش هستند تا به ساختمان هاي فلزي و بتني تبديل شوند در ...
آبشار منج،دنا

آبشار منج،دنا

ادامه مطلب
زهرا مرادی استان کهگیلویه و بویراحمد, طبیعی و تفریحی آبشار منج دنا در موقعیت جغرافیایی E510647 N310912 در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. منج یکی از شهرهای استان است. گویش، ...
زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

ادامه مطلب
وب‌سایت چیدانه - فاطمه افشاریان: در روزهای آغازین فصل پاییز با خنک‌تر شدن هوا آن دسته از عزیزانی که به خاطر گرمای تابستان عطای سفر تابستانی را به لقایش ...
گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت - زهرا محرابی: گردشگری غذا یا به قول ایرانی ها، شکم گردی یک سبک گردشگری است که سال هاست مورد توجه توریست ها بوده و ...
پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: ایرانگردی در همه فصل های سال به خصوص در پاییز،‌ حس و حال خاصی دارد. پاییز،‌ فصل هزار رنگ هزار نقش است و به ...
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

ادامه مطلب
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ مرمر یکی از نفیس‌ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است. این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره‌برداری رسید و تا انقلاب سال ...
راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

ادامه مطلب
خبرگزاری ایسنا - سمیه حسنلو: کنار ریل‌های آهنی منتهی به شهر کرمان، در دل کویر، عمارت سپیدرنگِ باشکوهی دیده می‌شود که تا همین یک سال پیش، مخروبه‌ای بیش نبود ...
ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت آفتاب نیوز: «تصور کنید که در دشتی سرسبز پر از شالیزارها، مزارع چای و باغ‌های زیتون هستید؛ جایی که به شما اجازه می‌دهد تا زردآلوهای طلایی را بچینید ...
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

ادامه مطلب
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر دست هایی که این روزها چنین لرزه به جانشان افتاده، همان دست های توانایی است که سالهای طولانی چراغ هنری اصیل را روشن نگه ...
دیدنی ترین دریاچه های ایران

دیدنی ترین دریاچه های ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها: دریاچه ها یکی از پرطرفدار ترین مکان های گردشگری ایران هستند. باید بدانید که دریاچه های زیبایی در کشورمان وجود دارد که ما از وجود آنها ...
پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

ادامه مطلب
این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در استان آذربایجان شرقی، شهرستان سراب و ...
بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها - اشکان خسروپور: ایران از نگاه غارنوردان حدود دو هزار «غار» دارد. می گوییم از نگاه غارنوردان، چون هر کدام از رشته هایی که کارشان با ...
«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو - سارا میرشجاعی: در دل پایتخت شلوغ و پر رفت و آمد، نبض خیابانی می زند که پرسر و صداست اما سنگینی تاریخی پرحکایت را به ...
پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: پاییز گردی در تهران نیز،‌ همیشه حال و هوای خاص خود را داشته است. پاییز، فصل گالری گردی و موزه گردی بوده، چرا که ...
گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو: سندهای تاریخی بی شماری هست که نشان می دهد «گمیشان» یکی از هسته های یک جانشینی اشکانیان بوده، آن هم درست زمانی که «گرگان رود» از ...
ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

ادامه مطلب
وب‌سایت عصر ایران: روستای سرزیارت جزو یکی از سرسبز‌ترین روستاهای استان البرز به شمار می‌رود، هرچند این روستا طبیعت زیبایی دارد اما وجود چشمه‌ای طبیعی به نام چشمه «قلقلک» ...
جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

ادامه مطلب
برترین ها: خلیج همیشه فارس در جنوب کشورمان قرار دارد و نام خلیج فارس تا ابد خلیج فارس باقی خواهد ماند. در این میان آنچه که ...
گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

ادامه مطلب
خبرگزاری مهر - رویا سادات هاشمی: خواندن سفرنامه گردشگرهای خارجی که به ایران سفر کرده اند همیشه فرصت هیجان انگیزی است برای محک زدن خودمان،برای اینکه بدانیم ما و ...
شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

ادامه مطلب
هفته نامه همشهری سرنخ - جلال الدین شمسایی: برای دیدن کلکسیونی از ماهی های عجیب و غریب باید زحمت یک مسافرت را به خودتان بدهید و به تونل آکواریوم ...
خانه موزه های گرانبهای ایران

خانه موزه های گرانبهای ایران

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت: بارها پیش آمده از کنار خانه های قدیمی عبور کرده ایم و رنگ و بوی زندگی از آن به مشام مان رسیده است. رنگ و ...
پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

ادامه مطلب
جام جم آنلاین: «برای آن ها که به دنبال تجربه های جدید هستند، ایران کشوری است مملو از جاذبه های کمتر شناخته شده که با زیبایی و قدمت تاریخی ...
به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو: بیابان گردی و کویر نوردی، یکی از ظرفیت های ممتاز گردشگری در ایران چهار فصل است و مخاطبان داخلی و بین المللی فراوانی دارد. یکی از جاهایی ...
عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

ادامه مطلب
وب‌سایت همگردی: تصور ذهنی بیشتر ما از دریاچه، حوضچه ای پر آب با طبیعت سرسبز هست که اطراف اون رو زیبا کرده و با شنیدن اسم تالاب هم، تالاب ...
تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

ادامه مطلب
zoomit.ir: موسسه اقتصاد و صلح فعالیت خود را بر مبنای توسعه شاخص‌هایی برای تحلیل صلح و سنجش ارزش اقتصادی آن انجام می‌دهد. این موسسه با محاسبه هزینه جرم و ...
نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

ادامه مطلب
وب سایت همشهری شش و هفت - محمد باریكانی: كیش مهم‌ترین جزیره گردشگری و تجاری ایران است كه سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج ایران را به ...
جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

ادامه مطلب
در پنجاه کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آمل منطقه میان بند در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا روستایی ییلاقی به نام گت کلا با طول و عرض جغرافیایی ۵۳″ ۲۹′ ...
گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

ادامه مطلب
شهرهای کوچک و ارزان اسپانیا که گردشگران باید ببینند در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگری اسپانیا بسیار پیشرفت کرده است به طوری که به دومین صنعت گردشگری ...

های گردی