معرفی بیابان های زیبا در جهان

موضوع: جاذبه های گردشگری تاریخ: ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ 0 دیدگاه 450 مشاهده

تصاویری جذاب و دیدنی از بیابان های زیبا و شگفت انگیز در جهان

 

 زیباترین بیابان‌های دنیا

 

در فیلم Theeb شاهد صحنه‌هایی هستیم که در بیان‌های اطراف وادی روم در اردن فیلم‌برداری شده‌اند و در آن از افراد بادیه‌نشین به عنوان بازیگران و نفرات حاضر در فیلم بهره گرفته شده تا نگاهی به منطقه‌ای داشته باشیم که برای مدت ۱۲ هزار سال در آن افرادی سکونت داشته‌اند.

در این فیلم داستان پسر جوانی بازگو می‌شود که در سال ۱۹۱۶ یک افسر بریتانیایی را در این بیابان همراهی می‌کرده است. برج‌های حفاظت‌شده و دره‌ها همگی در فیلم به چشم می‌آیند تا به نوعی بازدیدکنندگان نیز به دیدن این منطقه ترغیب شوند.

صحرای اطراف وادی روم (Theeb)

  

بیابان‌های وادی روم اردن مملو از صحنه‌های چشم‌نواز و زیبا است
تصاویر بیابان‌های وادی روم اردن مدت‌هاست که برای تبلیغ هرچه بیشتر صنعت گردشگری این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند. این منطقه ۷۴ هزار هکتاری مملو از صحنه‌های چشم‌نواز و زیبا است. امروزه قسمت‌های با دسترسی آسان به راحتی توسط گردشگران مختلف مورد بازدید قرار می‌گیرند اما همچنان با کمک یک بادیه نشین می‌توان به نقاطی کمتر دیده شده نیز سرک کشید.

صحرای Namib

  

تپه‌های شنی صحرای Namib از رنگ زرد تا نارنجی و قرمز تشکیل شده است
در طول سفر به این صحرا می‌توانید شاهد تپه‌های شنی از رنگ زرد تا نارنجی و قرمز باشید. در قسمت‌هایی از نامیب شاهد سنگ‌هایی با رنگ‌های عجیب از بنفش تا زرد براق خواهید بود. این صحرا مساحتی به وسعت ۸۱ هزار کیلومتر مربع دارد و در جنوب غربی آفریقا واقع شده است. این بیابان در قسمت‌های بیشتر آن فاقد سکنه می‌باشد اما در آن می‌توانید شاهد کرگدن سیاه، چیتا و گوره‌خر باشید.

 

صحرای بزرگ، شمال آفریقا

 صحرای بزرگ در شمال آفریقا از تپه‌های شنی، فلات‌های سنگی و دره‌های خشک تشکیل شده است
بزرگ‌ترین صحرای داغ جهان در ۱۰ کشور شمال آفریقا گسترده شده است و مساحتی به وسعت نه میلیون و چهارصد هزار کیلومتر مربع دارد که تقریبا به اندازه کشوری مانند چین است. این بیابان از تپه‌های شنی، فلات‌های سنگی و دره‌های خشک تشکیل شده است. راه‌های آبی آن نیز متناوبا جاری می‌شوند و به رود نیل در مصر می‌پیوندند.

مردم ساکن در این بیابان شامل بربرها در مراکش و مناطقی مانند موریتانی هستند. بسیاری از قسمت‌های این بیابان در لیبی، الجزایر و مصر در حال حاضر برای بازدید گردشگران ممنوع بوده اما کاروان‌ها با استفاده از شترها این گردشگران را به تپه‌هایی مانند Merzouga و Zagora می‌برند تا شب‌ها در زیر آسمان صاف اوقات خود را در نهایت آرامش سپری کنند.
صحرای Atacama

   

 صحرای Atacama دارای دمای بسیار بالا در طول روز و دمای زیر صفر در شباست

 

به طور کلی به مناطقی صحرا گفته می‌شود که میزان بارندگی در آن‌ها در طول یک سال کمتر از ۲۵۰ میلی متر است اما صحرای آتاکاما که در سه کشور شیلی، پرو بولیوی و آرژانتین گسترده شده سالیانه کمتر از یک میلی‌متر باران دریافت می‌کند.

در این بیابان با توجه به دمای بسیار بالا در طول روز و دمای زیر صفر در شب شاهد یکی از سخت‌ترین اوضاع جوی خواهید بود. تنها گونه‌های کمی از گیاهان و جاندارانی مانند کاکتوس و یا روباه خاکستری آمریکای جنوبی توانایی زنده‌ماندن در این منطقه را دارند. در این بیابان می‌توانید دریاچه‌های نمک و یا آسمان پر ستاره و روشن را نظاره‌گر باشید.

بیابان Sonoran در آمریکا و مکزیک

 

بیابان Sonoran در آمریکا و مکزیک تنها منطقه در جهان است که کاکتوس saguaro  در آن رشد می‌کند

این صحرا که قسمت‌هایی از آریزونا، کالیفرنیا و مکزیک را پوشش می‌دهد شامل نواحی حفاظت‌زده بی‌شماری مانند دره Coachella، پناهگاه حیات وحش ملی و پارک ملی درختان Joshua است. علی‌رغم ظاهر خشن محیطی، گیاهان و حیوانات زیادی در این منطقه رشد می‌کنند. این بیابان تنها منطقه در جهان است که کاکتوس saguaro  در یک منطقه وحشی در آن رشد می‌کند. از سوی دیگر حیواناتی مانند شغال‌ها و مرغ مگس خوار و ۱۰۰۰ گونه متفاوت دیگر نیز در این منطقه زیست می‌کنند.

ربع‌الخالی شبه جزیره عربستان

    

بیابان ربع‌الخالی کلیشه‌ای ترین صحرای جهان است که از خطوط مارپیچ تپه‌های شنی تشکیل شده است
عنوان ربع‌الخالی یا همان محله خالی از سکنه به خوبی گویای همه‌چیز در خصوص این بیابان است. با وسعت ۶۵۰ هزار متر مربع، این بیابان در کشورهای عربستان صعودی، عمان، امارات متحده عربی و یمن گسترده شده است.

شاید این بیابان را بتوان کلیشه‌ای ترین صحرای جهان به حساب آورد که از خطوط مارپیچ تپه‌های شنی تشکیل شده است. این بیابان توسط کاوشگر آن Wilfred Thesiger که در سال ۱۹۴۶ پیمایش آن را آغاز کرد و توسط بادیه‌نشینان راهنمایی می‌شد شهرتی جهانی پیداکرد و در حال حاضر آرشیوی از تصاویر آن در موزه آکسفورد قرارگرفته است. امروزه این بیابان به راحتی توسط گردشگران جدید مورد بازدید قرار می‌گیرد.

دره مرگ، آمریکا

دره مرگ یکی از گرم‌ترین مناطق روی زمین به شمار می‌آید

 

سونوران هرچه که باشد از نقطه‌نظر وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی در مقابل دره مرگ کم می‌آورد. گرم‌ترین، سردترین و البته خشک‌ترین منطقه آمریکای شمالی که بومیان منطقه از آن با عنوان tümpisa  یاد می‌کنند همان دره مرگ است که در منطقه شرقی کالیفرنیا قراردارد.

در دوران کشف طلا هنگامی که ۱۳ جوینده طلا در اولین کاوش جان خود را از دست دادند این نام به این منطقه نسبت داده شد. این منطقه یکی از گرم‌ترین مناطق روی زمین به شمار می‌آید که به علت ارتفاع کم (۸۶ متر پایین‌تر از سطح دریا) و کوه‌هایی که در اطراف آن گرما را به تله می‌اندازند دمای هوا غالبا در آن بیش از ۴۹ درجه سانتی‌گراد است.

Antarctica

 

به علت عدم بارش در منطقه Antarctica  این قاره جنوبی را می‌توان به عنوان یک صحرا به شمار آورد
اگرچه دمای هوا در این منطقه به ۸۹- درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد اما عدم بارش بدان‌معناست که این قاره جنوبی را می‌توان به عنوان یک صحرا به شمار آورد. با وسعتی که حرکت وال‌های عظیم‌الجثه در آب‌های سرد را یادآور می‌شود و یا تداعی کننده تکه‌های بزرگ یخ است شاهد شکل‌هایی زیبا از این یخ‌های غول‌پیکر هستیم که به علت وزش باد و برخورد آب شکلی خاص به خود گرفته‌اند.

 

صحرای Gobi

    

تصاویری تز بیابان های دیدنی جهان در های برگ

دمای هوای صحرای گبی در طول شب بسیار پایین و در طول روز دارای هوایی خشن و سوزان است
صحرای گبی قسمت‌هایی از نواحی جنوبی مغولستان و نواحی شمال غربی چین را در قالب مناطق بدون پوشش و نیمه‌بیابانی تحت سیطره خود درآورده است. دمای هوا در طول شب بسیار پایین بوده و در طول روز نیز شاهد آب و هوایی خشن و سوزان هستیم. با این اوصاف این بیابان‌ها محل زندگی گونه‌های متعدد جانوری مانند شترهای بلخی است. از سوی دیگر اینگونه اعلام شده که اولین تخم‌های دایناسورها در این منطقه یافت شده‌اند.
صحرای Taklamakan

   

صحرای Taklamakan دارای پوشش گیاهی محدودی می باشد
صحرای Taklamakan توسط نواحی Tien Shan، Pamiras و رشته‌کوه‌های Kunlun احاطه شده و شامل تحته‌های سنگی و شنی با ارتفاع هزار فوت است. پوشش گیاهی محدودی در این منطقه مشاهده می‌شود اما خبری از جمعیت دائمی در این منطقه نیست و تنها شکارچیان اندک و جمعیت‌های پراکنده مشاهده می‌شوند.

 

دشت لوت، ایران

     

 دشت لوت یکی از گرم‌ترین و خشک‌ترین نواحی جهان است
دشت لوت نیز در کشور عزیزمان ایران قراردارد تا به نوعی شاهد بیابان خالی از سکنه در این قسمت باشیم. این مکان یکی از گرم‌ترین و خشک‌ترین نواحی جهان است و گرم‌ترین منطقه آن گندم بریان نامیده می‌شود که در واقع ناحیه‌ای عظیم پوشیده شده از گدازه‌های تیره رنگ است.
دشت کویر ایران

    

دمای هوا در تابستان در دشت کویر ایران  از ۵۰ درجه سانتی گراد فراتر می‌رود
بزرگ‌ترین صحرای نمک در قسمت شمال شرقی ناحیه میانی ایران، ۳۹۰ کیلومتر گستردگی دارد و از کریستال‌های نمکی که به علت عدم بارش باران به وجود آمده‌اند تشکیل شده است. جوامع بشری به نواحی حاشیه‌ای آن محدود می‌شوند و یکی از آخرین محل‌های زندگی گربه‌سانان بزرگ مانند چیتا بوده است. دمای هوا در تابستان از ۵۰ درجه سانتی گراد فراتر می‌رود و مکان‌های زیادی برای اقامت وجود ندارند.

صحرای Thar

  

 صحرای Thar از نواحی شنی و بدون آب و علف پوشیده شده و درختانی مانند اقاقیا در آن یافت می‌شود
با پوشش قسمت‌هایی از راجستان در هند و پنجاب و سند در پاکستان، صحرای بزرگ هند را باید قسمتی از مسیر اصلی کاروان‌ها از دهلی به شمار آورد. این صحرا از نواحی شنی و بدون آب و علف پوشیده شده و درختانی مانند اقاقیا در آن یافت می‌شود.

این ناحیه کاملا با آنچه از قصرهای راجستان در بروشورهای تبلیغاتی مشاهده می‌کنید تفاوت دارد اما اسب‌سواری همچنان در آن به عنوان یک سرگرمی به شمار می‌آید.

Thar desertجمعیت مسلمان و هندو به زبان‌های مختلفی مانند Sindhi,Lahnda و Mawari  در این منطقه صحبت می‌کنند.

 


ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

ادامه مطلب
روزنامه هفت صبح: دست خودتان است؛ یک شب اقامت در هتل آپارتمان 65 هزار تومانی را انتخاب می کنید یا با پرداخت سه میلیون و 550 هزار تومان به ...
زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

ادامه مطلب
وب‌سایت توریسم آنلاین: آنقدر زباله هاي شهري، تعدد خانه هاي مخروبه و كوه هايي كه در حال برش هستند تا به ساختمان هاي فلزي و بتني تبديل شوند در ...
آبشار منج،دنا

آبشار منج،دنا

ادامه مطلب
زهرا مرادی استان کهگیلویه و بویراحمد, طبیعی و تفریحی آبشار منج دنا در موقعیت جغرافیایی E510647 N310912 در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. منج یکی از شهرهای استان است. گویش، ...
زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

ادامه مطلب
وب‌سایت چیدانه - فاطمه افشاریان: در روزهای آغازین فصل پاییز با خنک‌تر شدن هوا آن دسته از عزیزانی که به خاطر گرمای تابستان عطای سفر تابستانی را به لقایش ...
گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت - زهرا محرابی: گردشگری غذا یا به قول ایرانی ها، شکم گردی یک سبک گردشگری است که سال هاست مورد توجه توریست ها بوده و ...
پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: ایرانگردی در همه فصل های سال به خصوص در پاییز،‌ حس و حال خاصی دارد. پاییز،‌ فصل هزار رنگ هزار نقش است و به ...
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

ادامه مطلب
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ مرمر یکی از نفیس‌ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است. این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره‌برداری رسید و تا انقلاب سال ...
راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

ادامه مطلب
خبرگزاری ایسنا - سمیه حسنلو: کنار ریل‌های آهنی منتهی به شهر کرمان، در دل کویر، عمارت سپیدرنگِ باشکوهی دیده می‌شود که تا همین یک سال پیش، مخروبه‌ای بیش نبود ...
ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت آفتاب نیوز: «تصور کنید که در دشتی سرسبز پر از شالیزارها، مزارع چای و باغ‌های زیتون هستید؛ جایی که به شما اجازه می‌دهد تا زردآلوهای طلایی را بچینید ...
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

ادامه مطلب
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر دست هایی که این روزها چنین لرزه به جانشان افتاده، همان دست های توانایی است که سالهای طولانی چراغ هنری اصیل را روشن نگه ...
دیدنی ترین دریاچه های ایران

دیدنی ترین دریاچه های ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها: دریاچه ها یکی از پرطرفدار ترین مکان های گردشگری ایران هستند. باید بدانید که دریاچه های زیبایی در کشورمان وجود دارد که ما از وجود آنها ...
پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

ادامه مطلب
این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در استان آذربایجان شرقی، شهرستان سراب و ...
بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها - اشکان خسروپور: ایران از نگاه غارنوردان حدود دو هزار «غار» دارد. می گوییم از نگاه غارنوردان، چون هر کدام از رشته هایی که کارشان با ...
«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو - سارا میرشجاعی: در دل پایتخت شلوغ و پر رفت و آمد، نبض خیابانی می زند که پرسر و صداست اما سنگینی تاریخی پرحکایت را به ...
پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: پاییز گردی در تهران نیز،‌ همیشه حال و هوای خاص خود را داشته است. پاییز، فصل گالری گردی و موزه گردی بوده، چرا که ...
گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو: سندهای تاریخی بی شماری هست که نشان می دهد «گمیشان» یکی از هسته های یک جانشینی اشکانیان بوده، آن هم درست زمانی که «گرگان رود» از ...
ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

ادامه مطلب
وب‌سایت عصر ایران: روستای سرزیارت جزو یکی از سرسبز‌ترین روستاهای استان البرز به شمار می‌رود، هرچند این روستا طبیعت زیبایی دارد اما وجود چشمه‌ای طبیعی به نام چشمه «قلقلک» ...
جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

ادامه مطلب
برترین ها: خلیج همیشه فارس در جنوب کشورمان قرار دارد و نام خلیج فارس تا ابد خلیج فارس باقی خواهد ماند. در این میان آنچه که ...
گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

ادامه مطلب
خبرگزاری مهر - رویا سادات هاشمی: خواندن سفرنامه گردشگرهای خارجی که به ایران سفر کرده اند همیشه فرصت هیجان انگیزی است برای محک زدن خودمان،برای اینکه بدانیم ما و ...
شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

ادامه مطلب
هفته نامه همشهری سرنخ - جلال الدین شمسایی: برای دیدن کلکسیونی از ماهی های عجیب و غریب باید زحمت یک مسافرت را به خودتان بدهید و به تونل آکواریوم ...
خانه موزه های گرانبهای ایران

خانه موزه های گرانبهای ایران

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت: بارها پیش آمده از کنار خانه های قدیمی عبور کرده ایم و رنگ و بوی زندگی از آن به مشام مان رسیده است. رنگ و ...
پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

ادامه مطلب
جام جم آنلاین: «برای آن ها که به دنبال تجربه های جدید هستند، ایران کشوری است مملو از جاذبه های کمتر شناخته شده که با زیبایی و قدمت تاریخی ...
به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو: بیابان گردی و کویر نوردی، یکی از ظرفیت های ممتاز گردشگری در ایران چهار فصل است و مخاطبان داخلی و بین المللی فراوانی دارد. یکی از جاهایی ...
عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

ادامه مطلب
وب‌سایت همگردی: تصور ذهنی بیشتر ما از دریاچه، حوضچه ای پر آب با طبیعت سرسبز هست که اطراف اون رو زیبا کرده و با شنیدن اسم تالاب هم، تالاب ...
تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

ادامه مطلب
zoomit.ir: موسسه اقتصاد و صلح فعالیت خود را بر مبنای توسعه شاخص‌هایی برای تحلیل صلح و سنجش ارزش اقتصادی آن انجام می‌دهد. این موسسه با محاسبه هزینه جرم و ...
نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

ادامه مطلب
وب سایت همشهری شش و هفت - محمد باریكانی: كیش مهم‌ترین جزیره گردشگری و تجاری ایران است كه سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج ایران را به ...
جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

ادامه مطلب
در پنجاه کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آمل منطقه میان بند در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا روستایی ییلاقی به نام گت کلا با طول و عرض جغرافیایی ۵۳″ ۲۹′ ...
گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

ادامه مطلب
شهرهای کوچک و ارزان اسپانیا که گردشگران باید ببینند در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگری اسپانیا بسیار پیشرفت کرده است به طوری که به دومین صنعت گردشگری ...

های گردی