مهاجرت و زندگی در ارمنستان

موضوع: اقامت و مهاجرت به کانادا و اروپا تاریخ: ۰۵ تیر ۱۳۹۵ 0 دیدگاه 1583 مشاهده

مهاجرت و زندگی در ارمنستان

جمهوری ارمنستان از جمهوری‌های استقلال ‌یافته شوروی سابق، در منطقه قفقاز جنوبی (حوزه میانی دریای سیاه و دریای خزر) واقع است. همسایگان این کشور در غرب ترکیه، در شمال گرجستان، در شرق جمهوری آذربایجان و در جنوب ایران و ناحیه خودگردان نخجوان هستند.  حکومت ارمنستان جمهوری، پایتخت این جمهوری ایروان و جمعیت آن بیش از سه میلیون نفر است. بزرگ‌ترین دریاچه این کشور دریاچه سوان است که آب شیرین دارد.

ارمنستان

این کشور کوهستانی که در شمال فلات ایران، در غرب فلات ارمنستان و جنوب سلسله جبال قفقاز واقع شده است دارای ارتفاع ميانگين از سطح دریا ۱۸۰۰ متر است و تنها ۱۰ درصد سرزمین ارمنستان کمتر از ۱۰۰۰ متر ارتفاع دارند. بلندترین قله ارمنستان آراگاتس (Aragatz ) است که در شمال غرب این جمهوری واقع است و ۴۰۹۰ متر ارتفاع دارد.

با توجه به کوهستانی بودن این کشور رودهای ارمنستان اکثرا کوتاه و داراي جريان بسیار سریع هستند. اکثر رودهای ارمنستان از طریق رود ارس يا رودهای کورا یا آخوریان به دریاي خزر سرازیر می شوند.

نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک می‌باشد که در سده‌های میانه با افزودن پسوند فارسی ستان (به معنای سرزمین) به هایاستان تغییر یافت.

کشور ارمنستان جزو یکی از قدیمی ترین کشورهای صاحب دانشگاه و کتابخانه های فراوان در میان کشور های خاور میانه بوده و از جایگاه خوبی مخصوصا در زمینه تحقیق و پژوهش و علوم خاص مانند شرق شناسی مهندسی،معماری،زبان و اکثر رشته های هنری بویژه موسیقی در جهان برخوردار است. در سال ۱۲۰۶ هجری خورشیدی (۱۸۲۷میلادی) در زمان فتحعلی شاه قاجار، سپاه ایران از روسیه تزاری شکست خورد و سپس در پی پیمان نامه ترکمانچای، ارمنستان رسما از ایران جدا شد و به خاک روسیه پیوست. ارمنستان در سال ۱۳۷۰ از شوروی استقلال یافت.

شهر ایرَوان بزرگ‌ترین شهر ارمنستان و پایتخت این کشور است. ایروان در دامنهٔ کوه آرارات و بر کرانهٔ رود هرازدان بنا شده‌است.

مردم ارمنی پیرو آیین مسیحیت هستند. فرهنگ ارمنستان از ایران تاثیر زیادی پذیرفته‌است، چرا که ارمنستان مدتهای زیادی جزئی از ایران بوده‌است. نرخ باسوادی در ارمنستان بسیار بالا بوده و در حد کشور های پیشرفته صنعتی است. حدود ۹۹% از جمعیت بالای ۱۵ سال این کشور باسواد هستند که نرخ بسیار بالایی است.

آب و هوای کشور ارمنستان معمولا معتدل بوده و آب و هوای ایروان پایتخت ارمنستان سه ماه از سال بسیار سرد می باشد. میانگین دمای این شهر در ماه ژانویه ۱۰- درجه و در جولای ۳۰+ درجه ی سانتیگراد است. میزان بارندگی در ارمنستان و شهر ایروان بالا بوده و در ماه جولای نزدیک به ۱۲۰ میلی متر است. این کشور زیبا با جاذبه های فراوان گردشگری و تاریخی خود، در سال های اخیر تبدیل به یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگران سراسر جهان و همچنین ایرانیان شده که هر ساله مسافران بسیاری را جذب طبیعت بکر و جاذبه های تاریخی خود می کند.

جاذبه های گردشگری ارمنستان/ ایروان

موزه ماتناداران (Matenadaran Museum)

ماتناداران یکی از قدیمی ترین و ثروتمند ترین خزانه های کتاب در دنیا است. این موزه توسط مارک گریگوریان در سال ۱۹۵۷ میلادی طراحی شده است. کمتر گردشگری پیدا می کنید، که بدون ملاقات از این مرکز ایروان را ترک کند.

مجموعه ای از پله ها شما را به سمت مجسمه مسروپ ماشتوس ، مخترع الفبای ارمنی (در سال ۳۹۶ میلادی) سوق می دهد. در کنار آن مجسمه شاگرد مسروپ ماشتوس ساخته شده است، که دستش را با اشاره کرده به مدرس خود بالا نگه داشته است و درکنار او زانو زده است.  حروف الفبای ارمنی بر روی دیوار پشتی حکاکی شده است. مجموعه این کتاب ها شامل ۱۷۰۰۰ نسخه خطی است که تقریبا شامل تمامی نسخه های فرهنگی و علم دوران باستانی و میانه است. این نسخه ها شامل تاریخ، جغرافیا، دستور زبان، فلسفه، قانون، علم پزشکی، ریاضیات، گیتی شناسی، تحقیقات نظری در مورد تقویم، علم کیمیا، علم شیمی، ترجمه ها، ادبیات، تاریخ شماری، تاریخ هنر، نقاشی با تذهیب (مینیاتور)، موسیقی و تئاتر هستند.

همچنین نسخه های خطی به زبانهای عربی، فارسی، یونانی، سوریه ای، لاتین، اتیوپی، هندی، ژاپنی و غیره وجود دارد. قبل از ورود به موزه، مجسمه هایی از فیلسوفان ، دانشمندان و هنرمندان باستانی قرار دارند که به ترتیب توروس روسلین، گریکور تاتواتسی، آنانی شیراکاتسی، موسس خرناتسی، مخیتار گوش و فریک هستند.

به محض ورود از درهای بزرگ مس اندود شاهد موزاییک نبرد آوارایر میشوید، که هال ورودی را تزیین کرده است. این یک رویداد بسیار مهم برای ارامنه محسوب می شود ، که در ۲۶ ماه می سال ۴۵۱ میلادی آنها برای مقابله با دشمنان خودبرپا خواستند. بر روی دیوار رو به رویی قاب سه لوح ای است، که توسط هوهانس خاچاطریان با آبرنگ بر روی گچ نقاشی شده است. این نقاشی ۳ دوره متفاوت ازتاریخ و فرهنگ ارامنه را نشان می دهد. در این مرکز میراث فرهنگی، نسخه هایی می توان پیدا کرد که اصل آنها گم شده است و فقط از طریق ترجمه های ارمنی قابل شناسایی هستند. تاریخ ماتناداران به زمان های اختراع الفبای ارمنی بر می گردد.

موزه قلعه اربونی (Erebuni Fortress Museum)

امپراطوری اورارتو‌ها كه حدود سه هزار سال پیش در حوالی دریاچه وان در تركیه امروزی ساكن بودند شهر ایروان را با بنای قلعه اربونی بنیان نهادند. این قلعه در جنوب شرقی شهر و بر روی تپه‌ای قرار دارد. در پای تپه ساختمان آرین‌برد، اكنون یافته‌های باستان شناسان از این قلعه، از جمله فلزكاری‌های زیبای اورارتویی، را به نمایش گذارده است.

ساختمان موزه نقش‌ برجسته‌ای برنجی از پیكره‌هایی اورارتوری را بر نمای خود دارد.  قلعه خود توسط آرگیشتی اول پسر منوا، پادشاه اوراتو در سال ۷۸۲ پیش از میلاد بنا شده و اولین استحكامات اورارتویی در شرق رود ارسبود. اربونی ریشه نام ایروان است كه در طول زمان تغییر یافته است.

معبد گارنی (Garni Temple)

تاریخ بنای قلعه گارنی بر می گردد به دوران هایک ناهابت که به نام گارنیک نتیجه (هایک) نامگذاری شده است. رودخانه گارنی در ۲۸ کیلومتری جنوب شرقی ایروان قرار گرفته است و در محدوده استان کوتایک می باشد. این منطقه با داشتن شرایط آب و هوایی طبیعی منحصر بفرد در ارمنستان، ییلاق و شکارگاه اختصاصی پادشاهان در قرون مختلف بوده است. 

مجموعه فعلی که شاهد آن هستید از قسمتها و بناهای زیر تشکیل شده است:

۱- عبادت گاه یا بنای اصلی معبد که تاریخچه ساخت آن برمیگردد به قرن اول میلادی. این بنا به دستور پادشاه تیرداد اول در سال ۶۶ میلادی بنا گردید و به خدای مهر  تقدیم شد و به همین دلیل بعد از به رسمیت شناختن دین مسیحیت در ارمنستان در اوایل قرن چهارم میلادی این بنا دست نخورده باقی مانده و درکنار ان کلیسایی بنا گردیدکه بر اثرزلزله مهیبی به سال ۱۶۷۹ میلادی فرو ریخت است.

۲– در محدوده بنا شاهد یک حمام اختصاصی هستیم که مربوط به دختر خسرو پرویز، خواهر تیرداد سوم می باشد و تشکیل شده است از قسمتهای مختلف که شامل حوضچه های آب گرم و سرد و حمام بخار مباشد. قسمت جالب توجه این حمام کاشی کاری های کف حمام می باشد که از ۱۵رنگ طبیعی ساخته شده است و درآن ماهی های دریا به تصویر کشیده شده اند. درمرکز این نقش ها فیگور زن و مردی است که نماد خدای اقیانوس می باشند.

۳- تخته سنگی که شناسنامه معبد گارنی به شمار می رود که روی آن کتیبه ای به زبان یونانی قرار دارد و فرمان پادشاه وقت که در راستای بنای این اثر تاریخی حک گردیده است.

کلیسای گغارت (Church Geghart)

گغارت یک نوع نیزه می باشد که یک پایه چوبی دارد که بر سر آن یک آهن تیز تخت قرار گرفته است. این نیزه برمیگردد به زمانی که حضرت مسیح را به صلیب کشیده بودند و با فرو کردن این نیزه در بدن ایشان می خواستند مطمئن باشند که حضرت مسیح جان سپرده است و به همین دلیل این نیزه برای مسیحیان مقدس شناخته شده است. تاتوس اراکیال این نیزه را در اواسط قرن سیزدهم به ایری وانک (نام قدیم گغارت) می آورد و از آن پس به این نام معروف می گردد.

کلیسای گغارت در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی ایروان، در ساحل شرقی رودخانه آزاد، در دره تاریخی گغارت قرار گرفته است. این بنا در دو بعد زمانی مختلف ساخته شده و از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. در اوایل قرن سیزدهم این منطقه جزو املاک اختصاصی خاندان ذاکریان بوده است و قابل ذکر است که خاندان ذاکریان یکی از ثروتمندترین خاندان در تاریخ ارمنستان بوده اند که به دستورشان کلیسای بیرونی در سال ۱۲۱۵ ساخته شد. بعدها خاندان پروشیان این ملک را از خاندان ذکریان خریداری نمودند و دستور ساخت کلیسای درونی را به یک خواهر و معمار دادند. در اواخر قرن سیزدهم کلیسای درونی ساخته شد که از سه قسمت اصلی تشکیل شده. یکی از این قسمتها آرامگاه سلسله پروشییان محسوب می شود. ساخت کلیسای درونی که از تراش صخره به وجود آمده به مدت ۱۰ سال به طول انجامیده است. (۱۳۵۰-۱۳۴۰)

شهر جرموک (City Jermuk)

شهر زیبا و توریستی جرموک در شمال شرقی وایوتس دزور واقع شده است. طبیعت بینهایت زیبای آن، هوای تمیز و چشمه آب گاز دار جرموک، هر ساله در تابستان باعث جذب توریست های فراوانی میشود. آب آشامیدنی جرموک دارای خواص درمانی است که آبدرمانی آن از زمان قرون وسطی تاکنون ادامه دارد. متخصصان آبدرمانی در این شهر و به خصوص در هتلها موجود می باشند و از دیرباز مورد توجه خاص و عام هستند. قابل ذکر است که این روش های درمانی بسیار موثر واقع می شوند. یکی دیگر از ویژگی های این شهر وجود چشمه های آب آشامیدنی در اقصی نقاط شهر است که دمای انها بین ۳۰ تا۷۰ درجه می باشد.

دره گل ها (Tsaghkadzor or Valley of Flowers)

دره گل ها در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهر ایروان واقع شده است. از ویژگی های بارز این مکان، طبیعت سرسبز کوهستانی آن است که در فصل تابستان غرق در گل و گیاهایی زیبا و در زمستان پوشیده است از انبوهی برف. این دره از مراکز اصلی تفریحی در طول سال می باشد و شامل مجموعه های ورزشی، رستوران ها، هتلها و غیره است. طول پیست اسکی آن ۷ کیلومتر است و درسال ۲۰۰۴ تله سیژ آن را باز سازی و به تعداد ایستگاه های آن اضافه کردند. مجموعه ای از کلیساهای جامع را در این دره مشاهده میکنیم که از ۴ کلیسای بزرگ و۲ کلیسای کوچک تشکیل شده است. کلیسای اصلی آن گریگور مقدس است که درسال ۱۰۱۳ میلادی ساخته شده. در محوطه کلیسا مقبره بنیانگذار آن گریگور است که از سنگهای صلیبی قرن ۱۲و۱۳ ساخته شده و نیز مقبره ۲ پادشاه ارمنی که در جنگ سلجوقیان جان سپرده اند.

شهر اشتاراک (Ashtarak City)

از زمانهای قدیم افسانه ای روایت شده که سه خواهر در شهر اشتاراک زندگی می کردند و هر سه عاشق شاهزاده سارکیس می شوند. دو خواهر بزرگتر برای خوشبختی خواهر کوچکتر تصمیم به خودکشی می گیرند. یکی از آنها با لباس قرمز و دیگری با لباس زرد خود را به ته دره اشتارک می اندازند. خواهر سوم هم از ناراحتی لباس سفید رنگی می پوشد و خود را به ته دره می اندازد. پس از آن شاهزاده سارکیس به یاد آنها ۳ کلیسا به اسم رنگهای لباسشان در دره ساخت. بر اساس این افسانه طی قرون مختلف در این دره سه کلیسا ساخته شده است. بهترین کلیسای باقیمانده کلیسای قرمز است که درقرن هفتم میلادی ساخته شده است. ساخت کلیسای سفید به قرن ششم و کلیسای زرد به قرن ۱۳ و۱۴ مربوط می شود. یکی دیگر از مناطق دیدنی اشتاراک پلی است که از دره کاساخ (kasakh) می گذرد.

دریاچه سوان (Swan Lake)

یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین دنیا از جهت ارتفاع نسبت به سطح دریا است که درمرکز کشور ارمنستان استان گغارکونیک Gegharkunic واقع شده. منطقه سوان به عنوان یکی از مهمترین مراکز اکو توریستی در ارمنستان محسوب میشود. آب دریاچه سوان معمولا از رودخانه ها و چشمه هایی که در زیر دریاچه جاری هستند بوجود آمده و تغذیه می کند. اما تنها یک رودخانه از دریاچه سرچشمه می گیرد که هزاردان نام دارد و به دریاچه ایروان واقع در جنوب شهر می ریزد. از این آب جهت آبیاری زمین های کشاورزی دشت آرارات استفاده می شود. ارتفاع این دریاچه به ۲۰۰۰ متر از سطح دریا می رسد و مساحت آن ۹۴۰ کلومتر مربع میباشد. طی ۳۰ سال گذشته سطح آب جزیره ۱۹ متر کاهش یافته که اگر این روند ادامه پیدامی کرد، ما روزی شاهد خشکیدن آب دریاچه می شدیم. اما با کمک ساخت تونل ارپا سوان آب آب انبار به دریاچه متصل شد و همه روزه شاهد افزایش سطح آب هستیم. از مهمترین ماهی های دریاچه میتوان به ایشخان وسیگا اشاره کرد. در شمال دریاچه رشته کوه Geghama قرارگرفته است، که نام یکی از نوادگان پدر قوم ارمنی میباشد و درگذشته نیز دریاچه سوان به همین نام معروف بوده است. یکی از معروفترین آثار تاریخی در شبه جزیره سوان، کلیسای بسیار قدیمی Aracelots می باشد که در قرن ۹ میلادی (سال ۸۷۴) ساخته شده است. در اطراف دریاچه سوان مراکز تفریحی و توریستی بسیاری وجود دارد که از ساحل شنی، مجموعه پارک آبی، مجموعه سوارکاری و زمین تنیس و سوییت های اقامتی در ساحل می باشد.

شهر مذهبی اجمیازین   (jmiatsin or Echmiadzin or Vagharshapat)

در ۲۵ کیلومتری غرب ایروان واقع شده است و در حال حاضر چهارمین شهر بزرگ ارمنستان محسوب میگردد. مرکز روحانیت ارمنستان و محل نشست اسقف اعظم می باشد. شهر اجمیازین قرن ۳و۴ قبل از میلاد مسیح ساخته شده. واقارشابات نام قدیم آن است و در آن زمان پایتخت ارمنستان بوده و تا قرن ۴ میلادی مهمترین شهر محسوب شده است. ارمنستان قدیمی ترین کشور مسیحیت در دنیا به شمار میرود که با به رسمیت شناخته شدن دین مسیحیت این کشور پیشرفت های زیادی کرد. از جمله رونق گرفتن شهرها و پیدایش خط ارمنی و غیره. روایت شده است که درزمان شاه عباس علما و وزرای ارمنی بسیاری ساکن ایران بوده اند که تصمیم برگشت به ارمنستان داشتند. شاه عباس برای مانع شدن از خروج آنها از کشور تصمیم می گیرد که سنگ سنگ کلیسای اجمیازین را به ایران ببرد و تصویر خودش را بر روی دیوار حک کند. در نهایت شاه عباس با دیدن تصویر خود از این کار منصرف شده و تصمیم میگیرد کلیسایی باهمین شکل و معماری درجلفای اصفهان بنا کند که تا کنون باقی مانده است و مرکز روحانیت در اصفهان می باشد. بنیانگذار کلیسای اجمیازین گریگورلوساوریج مقدس بوده که روایت میشود که او خواب می بیند خداوند محلی را به او با یک عصای طلایی نشان می دهد و او تصمیم به ساخت کلیسا در آن منطقه مگیرد که این محل با عصا نشان داده شده، دقیقا در وسط کلیسا قرار گرفته و مقبره گریکور لوساوریچ مقدس می باشد. بعدها باستان شناسان به این نتیجه می رسند که زیر این محل در زمان های گذشته معبد خدایان بوده است. ساخت آن مربوط به سال ۳۰۱-۳۰۳ میلادی مباشد و عمده باسازی ان در قرن ۱۷ صورت گرفت.

گالری ملی ارمنستان (National Gallery of Armenia)

یكی از موزه‌های هنری مهم در دنیاست كه در سال ۱۹۲۱ تاسیس شده.  مجموعه‌ای غنی با بیش از ۱۹۰۰۰ اثر از هنرمندان روس، ارمنی و اروپای غربی.

برخی از آثار از موزه‌های هریتاژ (سنت پترزبورگ) و ترتیاكوف (مسكو) به این موزه انتقال داده شده. آثار هنرمندان ارمنی قرون هفده و هجده میلادی و مجموعه خانواده لازارِو، بنیانگذاران موسسه زبان‌های شرقی در مسكو، موزه را غنا بخشیده است.  بخشی از موزه به هنرمندان ارمنی خارج از كشور اختصاص دارد. آثار بی‌نظیری از هنرمندان اروپای غربی همچون وان دایك و روبنس نیز در این موزه نگهداری می‌شود.  هنرمندان ارمنی آثار زیبایی را بر مبنای فرهنگ و آداب و رسوم خود خلق كرده‌اند كه برای شیفتگان هنر و علاقه‌مندان به فرهنگ ارمنستان بسیار جذاب است.

مسجد کبود ایروان (Blue Mosque in Yerevan)

مسجد کبود ایروان در ارمنستان در اواسط قرن هجدهم در زمان نادرشاه از سوی حسینعلی خان والی شهر ایروان برای پاسخگویی به نیاز جامعه مسلمان ایروان ساخته شد. براساس نوشته ولادیمیر اریتیونیان از مورخان روسی ساخت این مسجد در سال ۱۷۶۰ آغاز و در دوره حسینعلی خان بین سالهای ۱۷۶۴ تا ۱۷۶۸ تکمیل شده است.

در ایروان قدیم (دورهٔ ایرانی) ۸ مسجد وجود داشته‌ است که اکنون از میان این مساجد، تنها مسجد جامع کبود ایروان باقی مانده‌است. این مسجد در بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۹ خورشیدی توسط معماران ایرانی بازسازی شد. در ارمنستان تمبر و پاکت پستی مسجد کبود ایروان نیز منتشر شده‌ است.

هزار پله  (Yerevan Cascade)

 Cascade به معنی آبشارهای کوچک می باشد و ایرانی ها در ارمنستان آن را به نام هزار پله به خاطر پله های زیادی که دارد می شناسند.

در کنار این مجموعه مجسمه های برنزی و سنگی زیبایی وجود دارد و اطراف این مجموعه فواره های و آب نماهای زیبای وجود دارد که با باغچه های زیبایی که دراطراف این فواراه ها و مجسمه ها وجود دارد زیبایی خاصی به این مجموعه می دهد.

در کنار این پله ها برای کسانی که توانایی بالا رفتن از پله ها را ندارند پله برقی وجود دارد که تا ساعت ۱۱ شب کار می کنند.  

لازم به ذکر است که در هر طبقه به صورت مجزا مجسمه و باغچه وجود دارد و در بالای این مجموعه شما میتوانید نمای زیبایی از شهر ایروان و سالن اپرا را هم داشته باشید. جدیدا در ساختمان این مجموعه، موزه جدیدی افتتاح شده است که مجموعه ای از آبگینه های زیبا که به صورت بسیار زیبایی فرم داده شده اند موجود می باشند و حتی در کنار آن شما می توانید یکسری از این آبگینه ها را خریداری کنید.

پارک پیروزی ایروان یا هاختاناک (Victory Park of Yerevan)

این پارک دقیقا در بالای هزار پله واقع شده و به ارمنی نام این پارک هاقتاناک به معنی پیروزی می باشد. در این پارک شهر بازی و رستوران های کوچک با موسیقی زنده وجود دارد. همچنین در این پارک یک دریاچه کوچک وجود دارد که می توانید با کرایه قایق های پارویی در این دریاچه اوقات خوشی را سپری کنید. 

در انتهای این پارک زیبا مجسمه زیبای مادر ارمنستان وجود دارد.

مام ارمنستان  تجسم شخص‌گونه از مفهوم ارمنستان است.  تندیس کنونی مام ارمنستان، به‌جای تندیس ژوزف استالین در این پارک نشسته ‌است.  مجسمه استالین یادمان پیروزی در جنگ بزرگ میهنی شوروی بود. تندیس استالین در سال ۱۹۶۷ برداشته شد (که دو کارگر نیز در جریان آن کشته شدند) و مجسمه مام ارمنستان که توسط آرا هاروتیونیان طراحی شده جای آن راگرفت. در زیر این مجسمه موزه جنگ ارمنستان واقع می باشد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

پارك دنیای آب ایروان (Yerevan World water park)

مجموعه روباز تفریحات آبی در دو هكتار، شامل استخر شنای موج دریا، جكوزی بار، سرسره‌های آبی،‌ بازی‌های آبی، استخر كودكان و …میباشد.  مسابقات و بازی‌های بسیاری در این پارك آبی برگزار می‌شود.  اجرای موسیقی زنده، رستوران غذاهای دریایی، بار سرو نوشیدنی‌ها از دیگر امكانات مجموعه است.

نمایش رقص دلفین ها (NEMO)

در شهر ایروان آکواریوم دلفینها نه تنها برای توریست ها بلکه برای همه مردم ارمنستان جالب و پرطرفدار می باشد.  لحظات زیبا همراه با رقص دلفین ها بسیار هیجان انگیز می باشد. علاوه بر دلفین ها در ابتدای برنامه بازی زیبای فوک های دریایی هم به برنامه جلوه ای خاص می دهد. روزهای عادی برنامه از ساعت ۱۹:۰۰ شروع می شود. (روز دوشنبه تعطیل است) و روزهای شنبه و یکشنبه در ۳سانس ۱۳:۰۰ و ۱۵:۰۰ و ۱۹:۰۰ برنامه  دارند.

Playcity

همانطور که از اسمش پیداست یکی دیگر از مناطق تفریحی (شهربازی) در ایروان می باشد که دارای پیست کارتینگ ماشین و پینت بال، بولینگ ، بیلیارد و دیگر بازیهای کامپیوتری می باشد.

باغ وحش ایروان
این باغ وحش در مسیر پارک آبی در شهر ایروان واقع می باشد و بعد از استقلال ارمنستان از نو بازسازی شده و حیواناتی از قبیل فیل و شیر آفریقایی به این مجموعه اضافه شده است.

ویزای شینگن تضمینی

نوشته ارمنستان اولین بار در پدیدار شد.

ارمنستان


ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

مهاجرت به بلژیک | هزینه های زندگی در بلژیک

مهاجرت به بلژیک | هزینه های زندگی در بلژیک

ادامه مطلب
مهاجرت به بلژیک | هزینه های زندگی در بلژیک افرادی که قصد مهاجرت به بلژیک و اقامت این کشور را دارند با مراجعه به سایت مرجع ویزاکاران فعالان معتبر این عرصه ...
مهاجرت به اتریش | ازدواج در اتریش

مهاجرت به اتریش | ازدواج در اتریش

ادامه مطلب
مهاجرت به اتریش | ازدواج در اتریش برای مهاجرت به اتریش و اقامت و مشاوره جهت راههای مهاجرت به این کشور به وبسایت مرجع ویزا و امور مرتبط مانند مهاجرت و ...
مهاجرت به اسپانیا | اقتصاد اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا | اقتصاد اسپانیا

ادامه مطلب
مهاجرت به اسپانیا | اقتصاد اسپانیا برای مهاجرت به اسپانیا و اقامت این کشور به وبسایت نیازمندی تخصصی ویزا و امور مرتبط مانند مهاجرت و اقامت: ویزاکاران مراجعه و با معتبرترین ...
مهاجرت به اسپانیا | مهاجرین در اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا | مهاجرین در اسپانیا

ادامه مطلب
مهاجرت به اسپانیا | مهاجرین در اسپانیا برای مهاجرت به اسپانیا و اقامت در این کشور به وبسایت نیازمندی تخصصی ویزا و امور مرتبط مانند: مهاجرت و اقامت: ویزاکاران مراجعه تا ...
مهاجرت و زندگی در لندن

مهاجرت و زندگی در لندن

ادامه مطلب
مهاجرت و زندگی در لندن شاید رویای بسیاری از مردم مهاجرت به لندن باشد.زندگی در لندن به خصوص برای نسل های جوان انگلیسی و خارجی جذاب است.مهم ترین دلیل انتخاب لندن ...
مهاجرت و زندگی در تاجیکستان

مهاجرت و زندگی در تاجیکستان

ادامه مطلب
مهاجرت و زندگی در تاجیکستان جمهوری تاجیکستان یکی از کشورهای منطقه آسیای مرکزی است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به عنوان کشوری مستقل سر برآورد. تاجیکستان از جنوب با افغانستان، ...
روش های مهاجرتی کانادا

روش های مهاجرتی کانادا

ادامه مطلب
هم اکنون می توانید عضو شبکه آریاناپارس در تلگرام شوید روش های مهاجرتی کانادا مروری سطحی بر روش های مهاجرتی کانادا،کمک شایانی به علاقه مندان به این کشور می کند تا از ...
ثبت شرکت در سوئیس برای مهاجرت به سوئیس و اقامت

ثبت شرکت در سوئیس برای مهاجرت به سوئیس و اقامت

ادامه مطلب
ثبت شرکت در سوئیس برای مهاجرت به سوئیس و اقامت نیازمندی و درج آگهی رایگان ویزا , مهاجرت و اقامت: ویزاکاران , شما را در امر ثبت شرکت در سوئیس از طریق ...
مهاجرت به استرالیا | قوانین سخت گیرانه استرالیا

مهاجرت به استرالیا | قوانین سخت گیرانه استرالیا

ادامه مطلب
مهاجرت به استرالیا | قوانین سخت گیرانه استرالیا برای مهاجرت به استرالیا و اقامت این کشور به وبسایت تخصصی ویزاکاران نیازمندی تخصصی ویزا و امور مرتبط مراجعه نمایید این وبسایت معتبرترین ...
مهاجرت به بلژیک | هزینه زندگی در بلژیک

مهاجرت به بلژیک | هزینه زندگی در بلژیک

ادامه مطلب
مهاجرت به بلژیک | هزینه زندگی در بلژیک افرادی که قصد مهاجرت به بلژیک و اقامت این کشور را دارند با مراجعه به ویزاکاران: نیازمندی تخصصی ویزا و امور مرتبط مانند: ...
اقامت و زندگی در آلمان

اقامت و زندگی در آلمان

ادامه مطلب
راهنمای اقامت در آلمان|زندگی در آلمان ادارة سكونت و ادارة امور خارجيان كارهاي ناخوشايند بايد در اسرع وقت انجام داده شوند. در آلمان دست و پاگيرترين ولي مهمترين كارها ادارات مي باشند. ...
مهاجرت به آمریکا از طریق کار | ویزای کار در امریکا

مهاجرت به آمریکا از طریق کار | ویزای کار در امریکا

ادامه مطلب
مهاجرت به آمریکا از طریق کار | ویزای کار در امریکا مهاجرت به امریکا , اقامت , کار در امریکا : ایالات متحده سالانه به هزاران نفر از کارگران خارجی در مشاغل ...
مهاجرت به اسپانیا از طریق کار و تخصص | هزینه زندگی در اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا از طریق کار و تخصص | هزینه زندگی در اسپانیا

ادامه مطلب
مهاجرت به اسپانیا از طریق کار و تخصص | هزینه زندگی در اسپانیا مهاجرت به اسپانیا از طریق کار و تخصص برای مهاجرت به اسپانیا و اقامت این کشور به نیازمندی تخصصی ...
دریافت ویزا و اقامت fip

دریافت ویزا و اقامت fip

ادامه مطلب
دریافت ویزا و اقامت fip جهت اخذ ویزای شینگن کاملا تضمینی همراه با عقد قرارداد رسمی و شرکتی و ضمانت اخذ ویزا بدون پیش پرداخت با موسسات مسافرتی ویزاکاران دارای مجوز رسمی ...
ویزای اقامت دانمارک

ویزای اقامت دانمارک

ادامه مطلب
اخذ اقامت دانمارک و ویزای دانمارک جهت اخذ ویزای شینگن کاملا تضمینی همراه با عقد قرارداد رسمی و شرکتی و ضمانت اخذ ویزا بدون پیش پرداخت با موسسات مسافرتی ویزاکاران دارای مجوز ...
اقامت امریکا | اقامت امریکا از طریق کار

اقامت امریکا | اقامت امریکا از طریق کار

ادامه مطلب
اقامت امریکا | اقامت امریکا از طریق کار قوانین حقوقی کار در آمریکا که ویزای کار در کشور آمریکا یا همان ویزای h1B ، ویزایی است که به یک فرد غیر آمریکایی ...
مهاجرت به امریکا | اقامت آمریکا تضمینی

مهاجرت به امریکا | اقامت آمریکا تضمینی

ادامه مطلب
اقامت آمریکا تضمینی مهاجرت به آمریکا و اخذ اقامت دائم این کشور ، به غیراز روش های مختلف پناهندگی سیاسی،اجتماعی، دینی و …..از طریق خانوادگی نیز امکان پذیر است. دولت آمریکا ...
ویزای قبرس | مهاجرت و اقامت قبرس

ویزای قبرس | مهاجرت و اقامت قبرس

ادامه مطلب
 ویزا و اقامت قبرس   آیا میخواهید درباره اقامت قبرس اطلاعات داشته باشید با خدمات دهندگان مهاجرت و اقامت از طریق آگهی های درج شده ایشان در وبسایت نیازمندی تخصصی امور ویزا و اقامت: ...
مهاجرت به استرالیا | اقامت در استرالیا | ویزای استرالیا

مهاجرت به استرالیا | اقامت در استرالیا | ویزای استرالیا

ادامه مطلب
مهاجرت به استرالیا | اقامت در استرالیا | ویزای استرالیا آیا میخواهید درباره ویزای توریستی استرالیا , مهاجرت به استرالیا و اقامت در این کشور اطلاعات داشته باشید با کارشناسان ویزاکاران که در این ...
چرا مهاجرت می کنیم و بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت کدامند؟

چرا مهاجرت می کنیم و بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت کدامند؟

ادامه مطلب
چرا مهاجرت می کنیم و بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت کدامند؟ آيا مي‌دانستيد برطبق آمارهاي سازمان ملل از هر 100 نفردر جهان 3 نفر مهاجرند، يعني در كشوري زندگي مي‌كنند كه ...

های گردی