هتل زندان در ایران

موضوع: جاذبه های گردشگری تاریخ: ۱۸ شهریور ۱۳۹۴ 0 دیدگاه 465 مشاهده

هتل زندان در ایران

به نقل از های برگ : در آهنی و سنگین بسته می شود. چیزی جز سیاهی دیده نمی‌شود. دیگر تنها به دنبال نفس است. تند تند نفس می کشد. بالا رفتن تپش قلبش را حس می کند. انگار پوست روی سینه اش در حال شکافتن است. همه نگرانی اش تنها این است که آیا اینجا می توان نفس کشید؟

ناگهان ضعف می کند. مجبور می شود به دنبال تکیه گاهی باشد. کمی به سمت راستش حرکت می کند. دیواری را با آرنج دستش لمس می کند. سپس انگشتانش را به دیوار می کشد. سیارهای ریز دیوار را لمس می کند. جای کشیدن ناخن ها را حس می کند. پشت به دیوار می کند و آرام آرام می نشیند. پایش را که دراز می کند اندازه سلول را می فهمد.

شاید عرضش به ۱٫۵ متر برسد. نفس عمیقی می کشد. شکل نشستن را عوض می کند تا بتواند دراز بکشد. آرام آرام به پشت دراز می کشد و چشم هایش را می بندد. هر چند تفاوتی حس نمی کند اما سنگینی سرش به او می فهماند که در حال خوابرفتن است.

چند ساعتی می گذرد. پریدن از خواب و بیداری در اینجا معنا ندارد. اصلا روزنه ای وجود ندارد که بیداری را حسکند. تنها منتظر یک صداست؛ صدای باز شدن در که حتما همراهش هوایی به داخل سلول ورود می کند. ناگهان آرزویش برآورده می شود. زندانبان در را باز می کند. چشم هایش را به زور باز می کند. انگار که دوباره حق حیات پیدا کرده است.

به زور بلند می شود. به زندانبان که می رسد تنها دوست دارد صدایی بشنود. حتی با لحن خشن زندانبان. آرام دستش را می گیرد. با مهربانی با او برخورد می کند. انگار که تبرئه شده است. انگار که می خواهند آزادش کنند. همراه زندانبان حرکت می کند. به سمت راهرویی می رود که «شب آخر»ی ها را می برند. شهرت اینجا را از قبل شنیده بود. جایی که وقتی به آنجا برسد آرزوی برگشت به همان سلول تاریک را خواهد داشت.

از در ورودی راهروی «شب آخر» وارد که می شود به زندانبان می گوید: «ش..ب آخ…». آنقدر صدایش می لرزد که نمی تواند جمله را تکمیل کند. زندانبان سکوت می کند تا پاسخ آری اش را نشنود. به سلول هایی می رسد که همه دوست ندارند صبح شود. اینجا چند نفری هستند اما انگار که نیستند. تنها سکوت است که اینجا را فرا گرفته.

سکوتی که صدای پر زدن کبوترها گاهی آن را می شکند. کبوترها می خواهند پرواز کنند اما در لابلای سیم های خاردار گویی گیر کرده اند و از اصابت بال های آنها به سیم هاست که اینجا زندانیان می فهمند تنها نیستند. اینجا دیگر برای آنها شاید صف انتظار پایان حیات شان است؛ سلول هایی که زمان در آنجا تکان نمی خورد مگر برای شب آخری ها که اتفاقا زودتر از همیشه می گذرد.

زندانی که هتل شد

اینجا زندان سیاسی قصر، زندانی است که تا قبل از ساخت زندان اوین در دهه ۱۳۴۰ تنها زندان پایتخت محسوب می شد. به گفته مدیرفعلی آن ظرفیت بیش از ۱۲۰۰ نفر را داشت که در مقاطعی بیش از ۱۰ هزار زندانی سیاسی در سال های قبل از انقلاب اسلامی در آن زندانی بودند. پس از انقلاب اسلامی هم این زندان محل حبس زندانیان غیرسیاسی شد و تا سال ۱۳۸۳ از آن استفاده می شد اما در این سال این زندان تعطیل شد و شهرداری تهران شروع به تخریب بخش هایی از آن کرد.

در همین حین با مخالفت برخی افراد جلوی تخریب این زندان گرفته و سپس به عنوان اثر ملی در سازمان میراث فرهنگی ثبت شد. این زندان از سال ۹۱ به باغ موزه تبدیل شد و در طرح جدید آن قرار شده به تدریج بخشی از فضای آن به هتل زندان و جاذبه گردشگری جدید در ایران تبدیل شود. جاذبه گردشگری که به گردشگری سیاه معروف است و طراحانش به دنبال این هستند که مکانی باشد برای ماجراجویانی که می خواهند در فضای زندان اقامت داشته باشند.

فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم این نوع گردشگری را اینطور تعریف کرده است: «گردشگری سیاه سفر به پایگاه های گردشگری خاص برای تجربه رنج مرگ است».

این برای اولین بار است که در ایران قرار شده به چنین جاذبه گردشگری توجه شود و قبل از عمومیت یافتن آن در میانه آذر ماه امسال تعدادی از نویسندگان، شبی را در سلول های بند سیاسی باغ موزه قصر سپری کردند. غلامرضا امامی، مهدی غنی، علیرضا محمودی ایرانمهر، محسن هجری، هادی خورشاهیان، مهدی رجبی، جعفر توزنده جانی، رضا خوشدل راد و مرتضی برزگر از جمله نویسندگانی بودند که در این طرح شرکت کردند و از عصر روز پنجشنبه ۱۳ آذر ماه تا ظهر فردای آن را در سلول های باغ موزه قصر گذراندند.

در این شبیه سازی، لباس ها، غذاها، نحوه برخورد زندانبانان، عبور و مرور همراه با افکت صداها بازسازی شد تا اولین مهمانان هتل زندان قصر در شرایطی نزدیک به واقعیت زندگی کنند. در آینده نیز قرار است این زندان پذیرای مهمانان دیگری باشد که قصد دارند طعم اقامت در اولین هتل زندان ایران را بچشند.

معروف ترین هتل زندان ها

هر چند هتل زندان قصر، اولین هتل زندان در ایران است اما پیش از این برخی کشورهای دیگر هم اینچنین جاذبه گردشگری را تجربه کرده اند. در کشور هلند یک زندان مخوف به نام «هت آریتسیوس» با صرف هزینه ۱۵ میلیون یورویی به یک هتل لوکس تبدیل شده است.

طبق گزارش تریپ ادوایزر، این زندان برای نزدیک به ۱۵۰ سال محل نگهداری زندانیان خطرناک زیادی بود و تا آخرین روز کاری اش در سال ۲۰۰۷ نیز هیچ زندانی نتوانست از آن فرار کند. با اینحال این زندان در حال حاضر به یک هتل لوکس با امکاناتی شامل ۲۴ اتاق، ۱۲ سوئیت و دیگر امکانات رفاهی از جمله مرکز خرید، استخر، سونا و زمین تنیس تبدیل شده است. همچنین در این زندان که هزینه هر شب اقامت در سوئیت های آن حدود ۷۰۰ یورو است، بهترین غذاها توسط سرآشپزهای فرانسوی پخت می شود.

به جز کشور هلند، کشور آمریکا هم تجربه اینچنین جاذبه گردشگری را دارد. مشهورترین زندان دنیا «آلکاتراز» در خلیج سان فرانسیسکو در ایالت کالیفرنیاست. شهرت این زندان در این است که از امنیت فوق العاده ای برخوردار بوده و در طول ۲۹ سال فعالیت هیچ کس نتوانست از آن فرار کند. تمام کسانی که قصد فرار از این زندان را داشتند دستگیر شدند. دور تا دور این زندان را آب فرا گرفته و هم اکنون این زندان بسته شده و به یک تفریحگاه تبدیل شده است.

اما همین زندان در کشور آمریکا، الگویی برای ساخت هتل زندانی دیگر در کشور آلمان شده است. صاحب و سازنده هتل «آلکاتراز» آلمان درباره هدفش از ساختن این هتل گفته است ما این هتل را ساختیم تا کسانی که می خواهند طعم زندان را بچشند، از نزدیک با محیط زندان آشنا شوند و حداقل یک شب در زندان خوابیدن را تجربه کنند. موضوع قابل توجه در مورد این هتل زندان این است که کرایه یک اتاق معمولی در این هتل به حدود ۷۰۰ دلار می رسد.

علاوه بر این، زندان سن پدرو، بزرگترین زندان بولیوی با ظرفیت ۱۵۰۰ نفر هم کاربرد اینچنینی دارد. آنطور که منابع خبری گزارش داده اند، کودکانی که در حیاط زندان بازی می کنند، وجود رستوران، مغازه های کوچک و حتی هتل این زندان، آن را شبیه به شهری کوچک کرده تا زندان.

در این زندان از محافظ، مامور، میله های زندان و لباس فرم خبری نیست. سلول ها در این زندان اجاره داده می شوند یا اگر زندانی بخواهد می تواند آن را تا زمان اتمام محکومیت خریداری کند. تعدادی از زندانیان با کار کردن در مغازه های زندان امرار معاش می کنند و تعدادی نیز با ساخت صنایع دستی و فروش آنها خارج از زندان، پول درمی آورند.

برخی از نزدانیان با خانواده های خود زندگی می کنند و فقط همسران و بچه های آنها می توانند برای خرید و فروش اجناس از زندان خارج شوند. همانند یک شهر واقعی خانه ها یا سلول ها در قسمت های مختلف زندان قیمت های متفاوتی دارند. به عنوان مثال سلول های یکی از مجهزترین قسمت ها Los pinos نام دارد که بزرگتر و مجهز به آشپزخانه و سرویس بهداشتی مجزاست. قیمت خرید این سلول ها بین هزار تا ۱۵ هزار دلار گزارش شده است. حتی شنیده شده در قسمت های محروم این زندان گاهی دو خانواده مجبورند در یک سلول با هم زندگی کنند و توریست ها نیز می توانند آزادانه از این زندان دیدن کنند و اگر مایل باشند در هتل این زندان اقامت کنند.

عقب ماندگی در گردشگری

راه اندازی اولین هتل زندان در ایران در حالی است که در حوزه گردشگری هر چند قرار بوده ایران آنقدر پیشرفت کند که در منطقه اول شود اما مقایسه تنها کشور ترکیه با ایران حاکی از آن است که هر چند به گفته برخی مقامات، درآمد گردشگری ایران سالانه حدود شش میلیارد دلار است، اما برخی منابع خبری درآمد کشور ترکیه (به عنوان یکی از کشورهای همسایه ایران) ‌را از این طریق ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرده اند.

در این مورد مسعود سلطانی فر، رییس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری گفته است با وجودی که ایران از جمله کشورهای پرجاذب با اماکن و ابنیه و محوطه های مختلف باستانی، تاریخی و فرهنگی است و باید حداقل سه درسد درآمد بخ شگردشگری جهان را داشته باشد اما متاسفانه در سال ۹۲ تنها شش میلیارد دلار درآمد داشته است.

موضوع قابل توجه دیگر آن است که بنا به گفته بیژن زنگنه وزیر نفت، درآمد ایران از محل صادرات نفت خام و میعانات گازی در سال گذشته ۴۱ میلیون و ۶۱۰ میلیون دلار بوده است که این رقم یعنی درآمدی همسنگ با درآمد سالانه صنعت گردشگری تنها یک کشور اروپایی به نام ایتالیا. با اینحال باید دید کشف جاذبه های گردشگری جدید در ایران چه کمکی می تواند به افزایش درآمدهای گردشگری کشور کند.

شبی خوش در زندان قصر

من زندانی سیاسی قبل از انقلاب بودم. در زندان کمیته. اما به دیدار آزادگانی همچون آیت الله طالقانی و یاران شان و برخی خویشاوندان که زندانی سیاسی بودند به زندان قصر می رفتم. از پشت میله ها یا در ملاقات ها آنها را می دیدم اما از سلول های انفرادی و بندهای عمومی تنها تصوری و تصویری در ذهنم نقش بسته بود.

چند وقت پیش خانم عرفان نظر آهاری به من پیشنهاد داد که از زندان قصر قبلی و باغ موزه فعلی بازدید کنم. به مدد راهنمایان کاروان و مدیریت نیک نهاد باغ موزه قصر، بندهای گوناگون زندان را دیدم و بندهای عمومی و انفرادی را. آنچه برای من جالب بود سلول های انفرادی بند سیاسی بود و تصویرهایی که به دیوار زندان نصب شده بود.

آزادگانی از همه گروه ها که برای آزادی به بند افتاده بودند؛ سلول انفرادی یا بند عمومی.

عرفان و دوستان پیشنهاد کردند چهره ای را برگزینم و به یاد او همراه با دیگر دوستان شبی را در سلول انفرادی بگذرانم. پذیرفتم. خواستم که تجربه کنم شبی را از شبان درازی که آزادگان به صبح رساندند.

بند زندانیان سیاسی سلول شماره ۱۴ سلول من بود. سلول طالقانی. به یاد «طالقانی، آن پیر پاک ما».

قصه ای را قلم زدم. با خود اندیشیدم که چه شب های درازی در میان این مربع سیمانی زنان و مردانی به عشق آزدی و حق و عدالت دل شان گرم و تن شان سرد بود…

با صدای ضربه ای به در، صبح در سلول باز شد. سلولی که فقط یک دایره کوچک داشت. دایره ای برای دیدن نگهبان که حتی در زندان هم زندانی را راحت نمی گذاشتند. وقتی در باز شد مردی که چهره مهربانی داشت سلام کرد، ساندویچ و تخم مرغی به دست داشت و پس از آن چایی و پس از آن، لیوان چای…

لباس زندانیان به تن داشت… چهره اش آشنا بود اما نمی شناختم. در هواخوری زندان با دوستان دیگر دانستم که این مرد سید مهدی غنی بود، زندانی سیاسی سابق زندان قصر و نویسنده و پژوهشگر امروز…

بعد از هواخوری باز به سلول برگشتیم. حکم آزادی را زندانبان مجازی، عرفان آهاری صادر کرده بود. در راه که از در بند عمومی زندانیان سیاسی بیرون می آمدم قصه ای را که شب نوشته بودم به او تحویل دادم. نام قصه این بود: «من خوابدیده بودم…» قصه درباره بذر گل سرخ و شاخه گل سرخی است که در رویاهایم در باغچه زندان کاشته بودم.

زندانبان از قصه من خبر نداشت. شگفتا که زندانبان شاخه گل سرخی به دستم داد. لباس های زندان را تحویل دادم، لباس معمولی را به تن کردم و با دوستان به خانه رسیدم. شاخه گل سرخ را در گلدان آبی قرار دادم. تا کی این گل سرخ می ماند و پژمرده نمی شود؟


ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

ادامه مطلب
روزنامه هفت صبح: دست خودتان است؛ یک شب اقامت در هتل آپارتمان 65 هزار تومانی را انتخاب می کنید یا با پرداخت سه میلیون و 550 هزار تومان به ...
زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

ادامه مطلب
وب‌سایت توریسم آنلاین: آنقدر زباله هاي شهري، تعدد خانه هاي مخروبه و كوه هايي كه در حال برش هستند تا به ساختمان هاي فلزي و بتني تبديل شوند در ...
آبشار منج،دنا

آبشار منج،دنا

ادامه مطلب
زهرا مرادی استان کهگیلویه و بویراحمد, طبیعی و تفریحی آبشار منج دنا در موقعیت جغرافیایی E510647 N310912 در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. منج یکی از شهرهای استان است. گویش، ...
زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

ادامه مطلب
وب‌سایت چیدانه - فاطمه افشاریان: در روزهای آغازین فصل پاییز با خنک‌تر شدن هوا آن دسته از عزیزانی که به خاطر گرمای تابستان عطای سفر تابستانی را به لقایش ...
گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت - زهرا محرابی: گردشگری غذا یا به قول ایرانی ها، شکم گردی یک سبک گردشگری است که سال هاست مورد توجه توریست ها بوده و ...
پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: ایرانگردی در همه فصل های سال به خصوص در پاییز،‌ حس و حال خاصی دارد. پاییز،‌ فصل هزار رنگ هزار نقش است و به ...
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

ادامه مطلب
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ مرمر یکی از نفیس‌ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است. این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره‌برداری رسید و تا انقلاب سال ...
راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

ادامه مطلب
خبرگزاری ایسنا - سمیه حسنلو: کنار ریل‌های آهنی منتهی به شهر کرمان، در دل کویر، عمارت سپیدرنگِ باشکوهی دیده می‌شود که تا همین یک سال پیش، مخروبه‌ای بیش نبود ...
ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت آفتاب نیوز: «تصور کنید که در دشتی سرسبز پر از شالیزارها، مزارع چای و باغ‌های زیتون هستید؛ جایی که به شما اجازه می‌دهد تا زردآلوهای طلایی را بچینید ...
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

ادامه مطلب
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر دست هایی که این روزها چنین لرزه به جانشان افتاده، همان دست های توانایی است که سالهای طولانی چراغ هنری اصیل را روشن نگه ...
دیدنی ترین دریاچه های ایران

دیدنی ترین دریاچه های ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها: دریاچه ها یکی از پرطرفدار ترین مکان های گردشگری ایران هستند. باید بدانید که دریاچه های زیبایی در کشورمان وجود دارد که ما از وجود آنها ...
پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

ادامه مطلب
این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در استان آذربایجان شرقی، شهرستان سراب و ...
بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها - اشکان خسروپور: ایران از نگاه غارنوردان حدود دو هزار «غار» دارد. می گوییم از نگاه غارنوردان، چون هر کدام از رشته هایی که کارشان با ...
«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو - سارا میرشجاعی: در دل پایتخت شلوغ و پر رفت و آمد، نبض خیابانی می زند که پرسر و صداست اما سنگینی تاریخی پرحکایت را به ...
پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: پاییز گردی در تهران نیز،‌ همیشه حال و هوای خاص خود را داشته است. پاییز، فصل گالری گردی و موزه گردی بوده، چرا که ...
گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو: سندهای تاریخی بی شماری هست که نشان می دهد «گمیشان» یکی از هسته های یک جانشینی اشکانیان بوده، آن هم درست زمانی که «گرگان رود» از ...
ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

ادامه مطلب
وب‌سایت عصر ایران: روستای سرزیارت جزو یکی از سرسبز‌ترین روستاهای استان البرز به شمار می‌رود، هرچند این روستا طبیعت زیبایی دارد اما وجود چشمه‌ای طبیعی به نام چشمه «قلقلک» ...
جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

ادامه مطلب
برترین ها: خلیج همیشه فارس در جنوب کشورمان قرار دارد و نام خلیج فارس تا ابد خلیج فارس باقی خواهد ماند. در این میان آنچه که ...
گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

ادامه مطلب
خبرگزاری مهر - رویا سادات هاشمی: خواندن سفرنامه گردشگرهای خارجی که به ایران سفر کرده اند همیشه فرصت هیجان انگیزی است برای محک زدن خودمان،برای اینکه بدانیم ما و ...
شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

ادامه مطلب
هفته نامه همشهری سرنخ - جلال الدین شمسایی: برای دیدن کلکسیونی از ماهی های عجیب و غریب باید زحمت یک مسافرت را به خودتان بدهید و به تونل آکواریوم ...
خانه موزه های گرانبهای ایران

خانه موزه های گرانبهای ایران

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت: بارها پیش آمده از کنار خانه های قدیمی عبور کرده ایم و رنگ و بوی زندگی از آن به مشام مان رسیده است. رنگ و ...
پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

ادامه مطلب
جام جم آنلاین: «برای آن ها که به دنبال تجربه های جدید هستند، ایران کشوری است مملو از جاذبه های کمتر شناخته شده که با زیبایی و قدمت تاریخی ...
به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو: بیابان گردی و کویر نوردی، یکی از ظرفیت های ممتاز گردشگری در ایران چهار فصل است و مخاطبان داخلی و بین المللی فراوانی دارد. یکی از جاهایی ...
عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

ادامه مطلب
وب‌سایت همگردی: تصور ذهنی بیشتر ما از دریاچه، حوضچه ای پر آب با طبیعت سرسبز هست که اطراف اون رو زیبا کرده و با شنیدن اسم تالاب هم، تالاب ...
تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

ادامه مطلب
zoomit.ir: موسسه اقتصاد و صلح فعالیت خود را بر مبنای توسعه شاخص‌هایی برای تحلیل صلح و سنجش ارزش اقتصادی آن انجام می‌دهد. این موسسه با محاسبه هزینه جرم و ...
نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

ادامه مطلب
وب سایت همشهری شش و هفت - محمد باریكانی: كیش مهم‌ترین جزیره گردشگری و تجاری ایران است كه سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج ایران را به ...
جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

ادامه مطلب
در پنجاه کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آمل منطقه میان بند در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا روستایی ییلاقی به نام گت کلا با طول و عرض جغرافیایی ۵۳″ ۲۹′ ...
گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

ادامه مطلب
شهرهای کوچک و ارزان اسپانیا که گردشگران باید ببینند در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگری اسپانیا بسیار پیشرفت کرده است به طوری که به دومین صنعت گردشگری ...

های گردی