وسایل لازم سفر

موضوع: اخبار گردشگری تاریخ: ۲۵ مهر ۱۳۹۴ 0 دیدگاه 1250 مشاهده

وسایل لازم سفر

به نقل از های برگ: در فيلم «روي هوا» جناب جورج كلوني نكته‌اي راجع به زندگي مي‌گويد:‌«بايد طوري رفتار كنيد كه همه زندگي‌تان در يك ساك كوچك سفري جا شود وگرنه هميشه معطل خواهيد شد.» آقاي كلوني كمي تند رفته است اما حداقل مي‌شود حرفش را براي زندگي هم كه نه، براي مسافرت كاملا درست دانست. همراه داشتن حداقل وسايل يعني فراغ بال بيشتر، يعني دست و بال‌تان همه‌اش‌ گير اين‌ور و آن‌ور كردن ساك و چمدان و باراني نيست و مي‌توانيد با يك دست دوربين را بگيريد و از مناظر عكس بيندازيد. يا معطل اين‌كه اينجا چه بپوشم و چه نپوشم نخواهيد شد. ۲دست لباس ديگر كه اين بازي‌ها را ندارد. با توجه به اين موضوع انتخاب لباس مناسب براي هر سفر، اهميت بيشتري پيدا مي‌كند؛ اين‌كه لباس‌هايي انتخاب كنيد كه حداكثر ميزان استفاده و راحتي را براي شما داشته باشند.

 


 

اگر مي‌خواهيد به شمال ايران سفر كنيد

هم لباس گرم، هم راحـت

 •  به هواي شمال اعتماد نكنيد؛ هم لباس گرم برداريد، هم لباس راحت. مي‌توانيد لباس‌هايي همراه داشته باشيد كه بتوان چند لايه روي هم پوشيد و درصورت گرم شدن هوا آن را كم و زياد كرد. شلوار جين بهترين انتخاب براي هواي ابري شمال است تا با نخستين قطرات باران نگران لك شدن آن نباشيد.
 •  باراني يا كاورهاي نايلوني نازك، همراه‌تان باشد. حتي در روزهاي معمولي هم هواي كنار دريا سرد است. گول روزهاي آفتابي را نخوريد.
 •  بهتر است در هواي باراني شمال، لباس‌هاي نخي نپوشيد. لباس‌هاي نخي تا مدت‌ها سرما و رطوبت را در خود نگه مي‌دارند. بهترين انتخاب، لباس‌هايي است كه كمي الياف صنعتي داشته باشند. بالاپوش مناسب را فراموش نكنيد.
 •  چتر همراه داشته باشيد.

 


 

اگر مي‌خواهيد به جنوب ايران سفر كنيد

دور شلوار جين را خط بكشيد

 •  صندل بهتر از كفش چرمي است. اگر كفش ورزشي مي‌پوشيد، بايد هر روز جوراب‌تان را عوض كنيد چون در هواي شرجي جنوب، كاملا داخل كفش بو مي‌گيرد.
 •  چند دست لباس تابستانه يا پاييزه؛ بهتر است. شلوار جين با خودتان برنداريد تا در گرماي غيرمنتظره جنوب، عرق سوز نشويد. شلوار جين هم بعد از شست‌وشو خيلي طول مي‌كشد تا خشك شود. لباس‌ها و شلوارهاي نخي يا كتان بهترين انتخاب هستند.
 •  با خودتان لباس‌هاي غيرمحبوب‌تان را برداريد تا درصورت اضافه بار، بتوانيد به راحتي از شرشان خلاص شويد.
 •  اگر براي مسافرت به جايي مثل كيش يا قشم مي‌رويد، بهتراست با خودتان كمترين ميزان لباس را برداريد و لباس‌هاي مورد نيازتان را آنجا تهيه كنيد.
 •  لباس‌هايي با خود ببريد كه بتوان با يك چنگ زدن در آب ساده عرقش را گرفت و سه سوت در آفتاب خشك كرد. اگر اهل شنا كردن هستيد، مايو را فراموش نكنيد.

 


 

وسايل ضروري

باتري قلمي، شارژر موبايل، آي‌پاد با موزيك‌هاي متنوع، دوربين عكاسي، راديو، چراغ قوه، چاقو سوئيسي چندكاره، چاي كيسه‌اي، بيسكويت دايجستيو، فلاسك آب‌جوش و سرد، نقشه، داروهاي موردنياز، وسايل كمك‌هاي اوليه، شماره تلفن‌هاي ضروري و كارت‌هاي شناسايي.


 

اگر مي‌خواهيد به كوهستان برويد

چگونه همه چيز را در كوله جا بدهيد؟

 •  كفش‌هاي محكم، ساق بلند و كفش‌هايي كه زياد نگران خراب شدن‌شان نباشيد.
 •  كاپشن بادگير، بالا پوش‌هاي نايلوني، دستكش و باراني.
 •  شما بايد لباس‌هاي گرم و چسبان زير لباس‌هاي‌تان بپوشيد و لباس رو بهتر است الياف مصنوعي باشد كه باد را به داخل راه ندهد.
 •  كرم مرطوب‌كننده لب، كرم ضد‌آفتاب، كلاه پشمي و دستكش را فراموش نكنيد. شال گردن كاربردي‌ترين لباس در هواي سرد است. هم گردن‌تان را گرم نگه مي‌دارد و هم درصورت لزوم مي‌توانيد صورت‌تان را با آن بپوشانيد.
 •  لباس‌هايي با رنگ شاد و روشن يا با تكه‌هاي براق بپوشيد. اين براي زمان گم شدن در كوهستان يا براي جا نماندن از اكيپ دوستان مفيد است.
 •  اگر قرار است با كوله پشتي به مسافرت برويد، وسايل‌تان را جمع كنيد و يك مدت با كوله‌پشتي همان نزديكي‌هاي خانه‌تان قدم بزنيد و ببينيد مي‌توانيد براي مدت طولاني آن همه وسايل را حمل كنيد يا نه. بهتر است شلوارهايي بپوشيد كه پايين‌شان كمي تنگ‌تر است يا اين‌كه مي‌توانيد از «مچ‌پيچ» استفاده كنيد. عينك آفتابي هم با خودتان برداريد.

 


 

اگر مي‌خواهيد به جنگل برويد

چه كفشي بپوشيد؟

 •   لباس‌هاي جيب‌دار بپوشيد تا وسايل مختلف را در آن‌ها جا دهيد. بالاپوش‌تان حتما بايد طوري باشد كه حداكثر سطح بدن‌تان را بپوشاند. اين‌طوري هم از سرما و رطوبت جنگل و هم از نيش حشرات و شاخ و برگ درختان در امانيد.
 •  كفش‌هاي راحت و محكم مثل بوت يا چكمه بپوشيد. كفشي را انتخاب كنيد كه نگران خراب شدن آن در گل و لاي نباشيد. به‌طور كلي، شلوار ضد‌آب براي كوه و جنگل مناسب است.
 •  لباس گرم هم با خودتان برداريد. شب‌هاي جنگل سرد و نمناك است.

 


 

با چه وسيله اي سفر مي‌كنيد؟

 

 • با ماشين شخصي مسافرت مي‌رويد؟

لباس سبك بپوشيد با بالاپوش گرم تا بعد از مدتي كه داخل ماشين گرم شد، فقط آن ‌را در بياوريد و دوباره موقع پياده شدن بپوشيد. هواي ماشين ممكن است به دليل گرماي موتور كه به داخل مي‌آيد، گرم باشد.
شلوارهاي كتاني و راحت براي نشستن‌هاي طولاني در ماشين، مناسبند. سعي كنيد شلوار جين نپوشيد.

 • با قطار مسافرت مي‌رويد؟

كفش راحت بدون بند بپوشيد كه بتوانيد به راحتي آن را بپوشيد و بعد براي خوابيدن در تخت طبقه بالا آن را از پا دربياوريد و بعد هم سريع دوباره بپوشيد.
لباس قطار بايد لباس سبك و راحتي باشد تا براي خوابيدن مجبور به عوض كردن آن نباشيد. مي‌توانيد از گرمكن‌هاي ورزشي تيره استفاده كنيد كه ظاهري نيمه‌رسمي دارند و ديگر لازم نباشد براي استفاده از رستوران قطار يك‌بار ديگر لبا‌س‌تان را عوض كنيد.
با خود يك روانداز سبك برداريد. بالش‌هاي دور گردني لايكو كه هم براي زمان نشستن خوبند و هم براي زمان خواب.

 • با اتوبوس مسافرت مي‌رويد؟

وضع اتوبوس با قطار و ماشين كاملا فرق مي‌كند. گاهي ممكن است خيلي گرم و گاهي خيلي سرد باشد. لباس گرم همراه ببريد. كفش راحت با جوراب تميز بپوشيد تا زماني كه خواستيد كفش‌تان را درآوريد، بوي كفش و جوراب باعث آزار ديگران نشود.
يك بالش كوچك يا يك پتو سفري براي زماني كه در جاده‌هاي سرد مسافرت مي‌كنيد، مي‌تواند كمك كند تا به‌خوبي از زمان داخل اتوبوس براي استراحت استفاده كنيد.

 • با هواپيما به مسافرت مي‌رويد؟

لباس دست و پاگير نپوشيد. پوشيدن لباس‌هاي شل‌وول و چند تكه در هواپيما با آن راهروهاو صندلي‌هاي تنگ در مواقع ضروري اشكال ايجاد مي‌كند. از لباس‌هاي بدون زيپ و قطعات فلزي استفاده كنيد تا موقع عبور از گيت معطل نشويد. اما بهتر است لباس‌هاي چند لايه بپوشيد، چون هواي كابين هواپيما دمايش گاهي تغيير مي‌كند.


 

نكاتي كه حتما بايد بدانيد

 

 •    اول اين‌كه مقصدتان، جاهايي كه قرار است برويد و لباس‌هايي كه احتمالا مجبوريد، بپوشيد را كاملا درنظر بگيريد. اگر مهماني خاصي بايد برويد، اول لباس آن ‌را كنار بگذاريد. متناسب با فرهنگ منطقه‌اي كه به آنجا سفر مي‌كنيد لباس‌تان را انتخاب كنيد.
 •    بهتر است دركل لباس كم همراه ببريد يا لباس‌هايي را انتخاب كنيد كه جاي كمي مي‌گيرند، مثل لباس‌هاي نخي و ابريشمي. از لباس‌هايي استفاده كنيد كه كاربردهاي مختلفي داشته و براي آب‌وهواي مختلف مناسب باشند و بتوان با تركيب آن‌ها با هم مدل متفاوتي به‌دست آورد.
 •    كفش كم برداريد. كفش جاگير و براي بسته‌بندي بسيار سخت است. كثيف بودن آن باعث مي‌شود نتوانيد راحت آن را كنار هر لباسي بگذاريد. كفش پاشنه بلند و لژدار با خود نبريد. اول اين‌كه جاگير هستند و هماهنگ كردن لباس با آن‌ها سخت است و ديگر اين‌كه راه رفتن با آن‌ها مشكل است. بهترين انتخاب، كفش اسپرت مشكي است كه با همه لباس‌ها مي‌آيد. اگر احتمال دارد يك مهماني نيمه‌رسمي هم برويد، بهتر است يك كفش نيمه‌رسمي هم همراه داشته باشيد. كفش نو را قبل از مسافرت چندبار بپوشيد تا در سفر پاي‌تان را اذيت نكند.
 •    در كل كسي از شما به‌عنوان مسافر انتظار ندارد كه لباس رسمي در جاهاي مختلف داشته باشيد. از كساني كه در مسافرت‌ها ناگهان يك ست كامل لباس رسمي با كفش واكس خورده در يك مهماني رو مي‌كنند، جاي تعجب دارد.
 •    لباس‌هاي نخي و ابريشمي و لباس‌هايي با الياف مصنوعي معمولا كمترين جاي ممكن را مي‌گيرند. لباس‌هايي را انتخاب كنيد كه مي‌توان آن‌ها را درصورت لزوم با دست شست.
 •    براي بسته‌بندي لباس‌ها آن‌ها را تا نكنيد، چون پف مي‌كنند و بيشتر جا مي‌گيرند يا زير فشار لباس‌ها چروك مي‌شوند. بهتر است لباس‌ها را مثل سوسيس بلغاري لوله كنيد. چيدن اين لوله‌هاي لباس كنار هم راحت‌تر است و برداشتن هركدام ترتيب همه لباس‌ها را به هم نمي‌زند. براي بسته‌بندي، لباس‌هايي را كه ابتدا يا حين سفر احتياج داريد، روي ساك بگذاريد تا مجبور نشويد همه ساك را به هم بريزيد. موقع بسته‌بندي يك نظم كلي را رعايت كنيد تا بدانيد، مثلا كجاي چمدان بايد دنبال جوراب بگرديد.
 •    اگر خيلي اصرار به بردن لباس‌هاي مختلف داريد و در مقصدتان هم دسترسي به اتو بخار داريد، مي‌توانيد از كيسه‌هاي وكيوم استفاده كنيد. اين كار براي بسته‌بندي لباس‌هاي پشمي كه جاي زيادي مي‌گيرند، ايده‌آل است.
 •    هميشه به تعداد مناسب، لباس زير همراه داشته باشيد. بهترين حالت به اندازه نصف تعداد روزهايي است كه در مسافرت هستيد. كيسه مخصوص لباس‌هاي چرك را هم فراموش نكنيد. داشتن ساك‌هاي چند لايه و چند قسمت كه بتوان لباس‌ها را دسته‌بندي كرد براي مسافرت‌هاي نيمه‌طولاني عالي است.

 


 

در چه جايي اقامت مي‌كنيد؟

 

 • هتل: لباس خواب مناسب با خود ببريد؛ با گرمكن ورزشي مي‌توانيد به لابي هتل برويد اما با شلوارك نه. به خاطر امكان استفاده از خشك‌شويي هتل مي‌توانيد خيلي از لباس‌هاي رسمي را هم بدون ترس از چروك ماندن با خود ببريد.
 • خانه اقوام: يك لباس نيمه‌رسمي براي اين‌كه هميشه با لباس راحتي نباشيد. يك شلوار جين يا شلوار كتان گشاد با تي‌شرت مناسب براي مواقعي كه نمي‌خواهيد لباس مهماني بپوشيد، با خود ببريد. مي‌توانيد خيلي از لباس‌هاي‌تان را اينجا بشوييد. به همين دليل امكان بردن لباس‌هاي مختلف را داريد.
 • چادر: لباس‌هاي گرم و ضد‌آب با خود ببريد. زيرانداز و پتو به اندازه لازم همراه داشته باشيد. لباس‌هايي با خود ببريد كه بتوانيد ۲روز بدون عوض كردن، بپوشيد.

ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

آمستردام را با قایق درنوردید!

آمستردام را با قایق درنوردید!

ادامه مطلب
آمستردام را با قایق درنوردید! برنامه «قایق رانی در آمستردام» یکی از بزرگترین جاذبه ها و بهترین مراسم دریایی در جهان است که در آن کشتی های بزرگ و صدها کشتی ...
طولانی ترین دیوار دنیا | گینس های گردشگری

طولانی ترین دیوار دنیا | گینس های گردشگری

ادامه مطلب
طولانی ترین دیوار دنیا | گینس های گردشگری در این قسمت از گینس های گردشگری نگاهی داریم به دیوار چین ( GREAT WALL OF CHINA )، طولانی ترین دیوار دنیا. شاید مشهورترین نشانه ...
۵ دلیل مهم برای داشتن بیمه ی مسافرتی

۵ دلیل مهم برای داشتن بیمه ی مسافرتی

ادامه مطلب
5 دلیل مهم برای داشتن بیمه ی مسافرتی زمانی که شما برای تعطیلات خود و مسافرت برنامه ریزی می کنید چه قصد سفر به کشورهای همسایه یا کشورهای دورتر را داشته ...
مراسم گرامیداشت روز دانشجو

مراسم گرامیداشت روز دانشجو

ادامه مطلب
http://dsfr.ir/615jxd مراسم گرامیداشت روز دانشجو ...
فیلیپین، جایی شبیه بهشت

فیلیپین، جایی شبیه بهشت

ادامه مطلب
فیلیپین، جایی شبیه بهشت فیلیپین کشوری آسیایی است که در جنوب شرقی آسیا و در غرب اقیانوس آرام و بین دریای جنوبی چین و دریای فیلیپین و در ‏شرق کشور ویتنام، ...
نظر مسافران درباره کشورهایی که بدترین غذاها را دارند

نظر مسافران درباره کشورهایی که بدترین غذاها را دارند

ادامه مطلب
نظر مسافران درباره کشورهایی که بدترین غذاها را دارند کشور بریتانیا مدتها بین مسافران لقب کشوری با بیمزه ترین غذاها را به خود اختصاص داده است. اما این کشور در این ...
ویدیو راهنمای گردشگری ایتالیا

ویدیو راهنمای گردشگری ایتالیا

ادامه مطلب
راهنمای گردشگری ایتالیا ایتالیا – رم برای گرفتن وقت سفارت ایتالیا در کمترین زمان و بهترین نرخ با شماره 09124434559  مهدی و 09120714715 مهدیلو تماس حاصل نمایید نوشته ویدیو راهنمای گردشگری ...
چطور در زمستان و هوای سرد کمپ بزنیم؟

چطور در زمستان و هوای سرد کمپ بزنیم؟

ادامه مطلب
وب‌سایت گردالی: تابستان معمولا شلوغترین فصل کمپینگ است. ولی افرادی هستند که ترجیح میدهند زمستان ها اینکار را انجام دهند. کمپینگ در زمستان چالش برانگیزتر است و صحنه های ...
مناسب ترین چمدان برای یک سفر

مناسب ترین چمدان برای یک سفر

ادامه مطلب
مجله ایده آل: برای رفتن به مسافرت یکی از اصلی‌ترین وسایلی که حتما به آن احتیاج پیدا خواهید کرد انواع چمدان، ساک‌های مسافرتی و کیف‌های بزرگ است. دنیای چمدان‌ها ...
دهکده گردشگری عباس برزگر

دهکده گردشگری عباس برزگر

ادامه مطلب
http://dsfr.ir/i781hz دهکده گردشگری عباس برزگر ...
مسجد الازهر هرم بزرگ جیزه

مسجد الازهر هرم بزرگ جیزه

ادامه مطلب
از قدیمی ترین مساجد و دانشگاه های جهان اسلام محسوب می شود که در سال 361 هجری (975 میلادی) توسط جوهر صقلّی فرمانده فاطمی ساخته شده و منقول است که ...
مسجد سلطان حسن

مسجد سلطان حسن

ادامه مطلب
در سال 757 هجری (1356 میلادی) توسط سلطان حسن بن محمد بن قلادون به عنوان مسجد و مدرسه ای برای چهار مذهب اسلامی شناخته شده تأسیس گردیده و از زیباترین ...
فانوس اسکندریه

فانوس اسکندریه

ادامه مطلب
فانوس دریایی اسکندریه هفتمین مورد عجایب هفتگانه جهان است که در مصر قرار داشت. برجی که بر فراز آن آتشی بود تا شبها راهنمای ملوانان برای رسیدن به بندر اسکندریه ...
مسجد عمروبن عاص

مسجد عمروبن عاص

ادامه مطلب
اولین مسجدی است که در سال 21 هجری در مصر ساخته شده و گفته می شود چهاردهمین مسجدی است که در اسلام ساخته شده است. از آن جا که قدیمی ...
اهرام سه گانه مصر

اهرام سه گانه مصر

ادامه مطلب
مجموعه اهرام جیزه نام مجموعه اهرام سه گانه و تاریخی ساخته شده در دوران مصر باستان است که در حاشیه شمالی شهر قاهره کنونی واقع شده است. هرم بزرگ جیزه ...
قلعه صلاح الدین

قلعه صلاح الدین

ادامه مطلب
قلعه صلاح الدین قاهره یکی از محبوبترین جاذبه های گردشگری در مصر است و بخاطر نسیم خنکی که در آن منطقه می وزد به آن لقب گنبد مملو از باد ...
مسجد ابن طولون رود نیل

مسجد ابن طولون رود نیل

ادامه مطلب
در سال 265 هجری (886 میلادی) توسط احمد ابن طولون ساخته شده و سومین مسجد ساخته شده در تاریخ اسلامی مصر و از بزرگ ترین مساجد این کشور با 26 ...
مسجد محمدعلی پاشا

مسجد محمدعلی پاشا

ادامه مطلب
مسجد محمد علی پاشا واقع در قلعه صلاح الدین قاهره در مصر است که از سوی محمد علی پاشا بین سالهای 1830 تا 1848 به سبک معماری عثمانی و الگو ...
کتابخانه اسکندریه

کتابخانه اسکندریه

ادامه مطلب
یكی از شگفتیهای دنیای قدیم، كتابخانه اسكندریه در كشور مصر بود. این كتابخانه 228 سال قبل از میلاد مسیح، توسط بطلمیوس اول در شهر بندری اسكندریه بنا شد و به ...
مجسمه ابوالهل

مجسمه ابوالهل

ادامه مطلب
یکی از آثار بسیار زیبایی که در رو به روی هرم بزرگ قرار دارد مجسمه ابولهل است این مجسمه از لحاظ معماری بسیار زیبا می باشد و طبق مدارک به ...
پل ریالتو ( Rialto Bridge )

پل ریالتو ( Rialto Bridge )

ادامه مطلب
پل ریالتو ( Rialto Bridge ) یکی از چهار پلی است که بر روی کانال گراند ( Grand Canal ) در ونیز ایتالیا قرار دارد. پل ریالتو قدیمی ترین پل ...
استونی

استونی

ادامه مطلب
جمهوری استونی ( Estonia ) کوچکترین و شمالی ‌ترین کشور منطقه بالتیک است و از تعداد زیادی جزیره در ساحل جنوبی خلیج فنلاند تشکیل شده است. استونی از جنوب با ...
میانمار

میانمار

ادامه مطلب
میانمار ( Myanmar ) یا برمه موسوم به سرزمین طلایی کشوری است که اکثر ساکنان آن را بودایی‌ ها تشکیل داده‌ اند. میانمار در قرن نوزدهم به تصرف بریتانیایی ‌ها ...
میکرونزی

میکرونزی

ادامه مطلب
ایالات فدرال میکرونزی ( Micronesia ) کشوری در میان آب ‌های اقیانوس آرام است که از مجموعه 600 جزیره بزرگ و کوچک تشکیل شده است. کشور میکرونزی در شمال ...
آلمان

آلمان

ادامه مطلب
جمهوری فدراتیو آلمان ( Germany ) یکی از کشورهای اروپای غربی است که از سال 1989، پس از فروپاشی دیوار برلین، در تلاش است با توسعه اقتصادی روز افزون، ...
برای پیاده روی اربعین چطور آماده شویم؟

برای پیاده روی اربعین چطور آماده شویم؟

ادامه مطلب
خبرگزاری مهر: «پیاده روی اربعین» و دغدغه های مربوط به آن، این روزها موضوع گپ و گفت خیلی از هموطنان ماست.برای آمادگی بیشتر زائران حسینی در این سفر معنوی، ...
۱۳ دلیل بیماری و استرس در سفر

۱۳ دلیل بیماری و استرس در سفر

ادامه مطلب
وب‌سایت گردالی: بعضی وقتها در طول سفر استرس همراهتان است یا سرما میخورید و بیمار میشوید. در ادامه دلایل این اتفاق ها و راه حل هایی ساده برای برطرف ...
اطلاعات کلی در مورد تونس – راهنمای گردشگری و توریستی تونس

اطلاعات کلی در مورد تونس – راهنمای گردشگری و توریستی تونس

ادامه مطلب
پایتخت : تونس وسعت : حدود 164 هزار کیلومتر مربع جمیعت : حدود 10 میلیون نفر زبان رسمی : عربی پول رایج : دینار تونس کد تلفن : 00216 شهرهای مهم : تونس، حمامت موقعیت : تونس نام ...
دریم ورلد بانکوک – راهنمای گردشگری و توریستی تایلند

دریم ورلد بانکوک – راهنمای گردشگری و توریستی تایلند

ادامه مطلب
شهربازی بانکوک با انواع بازی ها و سرگرمی های متعدد، ساعت های شادی را برای کودکان فراهم می کند. شهر برفی، تنگه باریک، اتومبیل عتیقه، گردباد، فرش پرنده، پیست اتومبیل رانی ...
آلمان – آشنایی با کشور آلمان ( Germany )

آلمان – آشنایی با کشور آلمان ( Germany )

ادامه مطلب
جمهوری فدراتیو آلمان ( Germany ) یکی از کشورهای اروپای غربی است که از سال 1989، پس از فروپاشی دیوار برلین، در تلاش است با توسعه اقتصادی روز افزون، گذشته ...

های گردی