کازابلانکا، شهر عشق های سیاه و سفید

موضوع: جاذبه های گردشگری تاریخ: ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ 0 دیدگاه 1075 مشاهده
هفته نامه اوقات خوش – محمدعلی مهدی: کازابلانکا در ذهن خیلی ها خاطره عشق همفری بوگارت و اینگرید برگمن در فیلم کازابلانکا را زنده می کند. اصولا شاید اگر مایکل کورتیس این فیلم را نساخته بود، خیلی از ما اصلا اسم کازابلانکا هم به گوش مان نخورده بود. اما حالا حداقل ذهنیتی راجع به شهر کازابلانکا داریم و می دانیم شهری در مراکش است و از خیلی جهت ها از پایتخت این کشور هم معروف تر است.

کازابلانکا

کازابلانکا یا سرای سفید که به عربی دارالبیضاء هم گفته می شود، به عروس شهرهای آفریقا شهرت دارد. کازابلانکا بزرگ ترین شهر مراکش است که در غرب آن واقع شده است. بخشی از شهرت این شهر مدیون فیلم به یادماندنی مایکل کورتیس است که هنوز جزو فیلم های برگزیده دوستداران سینماست. فیلی با نام این شهر بسیاری از علاقه مندان را راهی آفریقا کرد تا از آن دیدن کنند.

آب و هوای کازابلانکا از نوع مدیترانه ای معتدل و تحت تاثیر آب و هوای اقیانوس اطلس است که در تمام سال هم برای آن حکم فرماست.

البته این عروس آفریقایی چندان هم خالی از اشکال نیست، به طوری که ترافیک آن بسیار زیاد و کلافه کننده است و گاه گردشگران به سرشان می زند با نخستین قطار از کازابلانکا فرار کرده و به حومه آن پناه ببرند.

هر چند اگر از ترافیک و شلوغی شهر بگذریم، مسجد بسیار باشکوه و زیبای شاه حسن دوم و سرزندگی و زیبای شب های کازابلانکا به تنهایی برای وسوسه کردن هر گردشگری کافی است.

شهر امروزی کازابلانکا دارای قدمتی طولانی است. این شهر در قرن دهم قبل از میلاد توسط ماهیگیران فینیقی تاسیس شد و بعدها اقوام مختلفی در آن سکونت داشتند. شما در بدو ورود به کازابلانکا به فرودگاه بین المللی سلطان محمد پنجم راهنمایی می شوید که بزرگ ترین و پرترافیک ترین فرودگاه مراکش است.

پس از ورود به فرودگاه، گردشگران می توانند با استفاده از تاکسی های فرودگاه یا رفتن به ایستگاه قطار «وویاگریوس» خود را به مرکز شهر برسانند. به خاطر داشته باشید حتما نسبت به تهیه نقشه شهر در فرودگاه یا ایستگاه قطار اقدام کنید. البته شهر کازابلانکا شبیه شهرهای اروپایی است و تمام خیابان های آن دارای تابلوهای راهنماست و احتمال گم شدن گردشگران در آن بسیار کم است.

بخشی قدیمی شهر هم «مدینه» نام دارد. برخلاف سایر قسمت های شهر، احتمال گم شدن گردشگران در آن زیاد است که البته این موضوع جای نگرانی ندارد. به دلیل کوچک بودن مدینه، حتی در صورت گم شدن در این شهر، شما می توانید طی ۱۰ دقیقه از مدینه خارج شوید.

برای گردش در کازابلانکا، گزینه های بسیاری در اختیار دارید یعنی می توانید از خطوط مترو که به تازگی در شهری راه اندازی شده، استفاده کنید یا اینکه سوار اتوبوس یا تاکسی شوید.

تاکسی های کازابلانکا قرمز رنگ اند و رانندگان تاکسی دارای مهارت عجیبی در پیدا کردن مسیرهای بدون ترافیک و یافتن آدرس شما در هر گوشه و کنار شهر هستند.

در کازابلانکا نوع دیگری از تاکسی ها به رنگ سفید وجود دارد که عموما مرسدس بنزهای مدرن هستند که البته تنها به درد کسانی می خورد که در جیب شان آن قدر پول وجود دارد که نمی دانند چطور آن را خرج کنند. مراقب این تاکسی ها باشید و از سوار شدن به آنها خودداری کنید چرا که کرایه آنها برای مسیر مشابه در حدود چند برابر تاکسی های معمولی است.

دیدنی های کازابلانکا

مسجد شاه حسن دوم:
این مسجد که بزرگ ترین مسجد شهر محسوب می شود در بلوار سیدمحمد بن عبدالله (ص) قرار دارد و درهای آن به روی گردشگران از ساعت ۹ صبح گشوده می شود. مسجد شاه حسن دوم، سومین مسجد بزرگ جهان است که بلندترین مناره جهان در آن ساخته شده است.

تمامی گردشگران اعم از مسلمان و غیرمسلمان می توانند از این مسجد بازدید کرده و از دین تزئینات زیبا و کاشی کاری های فوق العاده آن و همچنین حمام بزرگی که در این مسجد ساخته شده است، لذت ببرند.مدینه یا شهر قدیمی: همان گونه که گفته شد بخش قدیمی کازابلانکا مدینه نام دارد. برخلاف بافت مدرن شهر که فرم اروپایی دارد، مدینه دارای بافت سنتی است و اگر خواهان دیدن چهره قدیمی شهرهای شمال آفریقا هستید حتما به مدینه بروید.

البته مدینه بسیار شلوغ و پرازدحام است و اگر به دنبال فضایی مدرن و تمیز می گردید سراغ اقامت در مدینه نروید اما به همه گردشگران توصیه می کنیم حتما حداقل نصف روز را برای بازدید از مدینه اختصاص دهند.

کورنیچ:
کورنیچ در کنار اقیانوس و در بخش غربی مسجد شاه حسن دوم واقع شده است. از ۱۰ سال پیش به این سو با رونق گرفتن این ناحیه و ساخت هتل ها و اقامتگاه های مدرن، کورنیچ به قطب گردشگری کازابلانکا تبدیل شد. زیباترین هتل ها و مدرن ترین بخش کورنیچ بولار اقیانوس نام دارد.

 تقریبا تمام رستوران های زنجیره ای غربی در این قسمت از کازابلانکا شعبه دارند. پیاده روی در این بلوار و نوشیدن یک فنجان چای داغ یا قهوه در کافه های رو به اقیانوس نیز از جاذبه های مورد علاقه گردشگران است.

زیارتگاه سیدعبدالرحمن: این زیارتگاه روی صخره های ساحلی مشرف به دریا در نزدیکی کورنیچ قرار دارد و تنها در طول روز و جزر کامل امکان دسترسی به آن وجود دارد. افراد غیرمسلمان اجازه ورود به این زیارتگاه را ندارند. البته شهرت زیاد این بنا باعث شده که گردشگران اروپایی با آمدن به ساحل های مجاو از زاویه و نمای زیبا با دیوارهای سفید و زیبایش عکس هایی به یادگار بگیرند.

محکمه پادشاه: این عمارت تاریخ نمایانگر سبک معماری قدیم شمال آفریقا یا سبک «موریش» است که شامل بیش از ۶۰ اتاق با تزیینات زیبای وبی و حجاری های فوق العاده پرکار است. تعداد زیادی گچبری و کاشی کاری و تزیینات فلزی نیز در جای جای این عمارت به چشم می خورد. البته باید یادآور شویم که لطفا به سرتان نزند که به تنهایی دل به دریا بزنید و بخواهید از این عمارت دیدن کنید چرا که بدون شک در آن گم می شوید، پس بهتر است صبر کنید و به صورت گروهی و در کنار راهنما وارد این عمارت شوید. فراموش نکنید حتما سری به حمام های سنتی کازابلانکا که به حمام های ترکی معروف هستند بزنید. این حمام ها بسیار شبیه حمام های سنتی خزینه دار ایرانی هستند و خود یکی از جاذبه های گردشگری شهر به حساب می آیند. از دیگر دیدنی های کازابلانکا می توان به دفتر پست مرکزی، گالری هنرهای مدرن، میدان هشت ضلعی و موزه ملی مراکز اشاره کرد.

کازابلانکا شهری مناسب برای خرید هم محسوب می شود. شما برای خرید می توانید به مغازه ها و فروشگاه های متعددی مراجعه کنید. در اطراف مدینه فروشگاه های زیادی وجود دارد که اجناس مراکشی و صنایع دستی از قبیل سفالینه ها، لباس های سنتی چرم و… ارائه می کنند. در صورتی که از این فروشگاه ها خرید می کنید چانه زدن را فراموش نکنید اگر هم به دنبال خرید وسایل و لباس های مارک دار هستید نیز بهترین گزینه در کازابلانکا فروشگاه ماریف است که در نزدیکی Twinسنتر قرار دارد.

غذاهای مراکشی

غذاهای مراکشی کاملا مشابه غذاهای اسپانیایی هستند و در رستوران های این شهر گردشگران به راحتی می توانند انواع غذاهای اسپانیایی، مراکشی و اروپایی را تهیه کنند.

کی برویم

کازابلانکا آب و هوای نسبتا معتدلی دارد و به همین خاطر در فصل های مختلف سال می توانید به این شهر سفر کنید. کازابلانکا منطقه پربارانی نیست و فقط زمستان ها بارش زیادی را تجربه می کند؛ شهر آب و هوای مدیترانه ای دارد و خیلی سرد یا خیلی گرم نمی شود. اصولا کازابلانکا و به خصوص منطقه جنوبی آن، به منطقه تعطیلات تابستانی شهرت پیدا کرده و ساحل منطقه در تمام طول تابستان مملو از گردشگران است.

پول و اختلاف ساعت

واحد پول مراکش درهم مغرب (MAD) است که به ۱۰۰ سنتیم تقسیم می شود. یک درهم تقریبا معادل ۳۰۰۰ ریال ایران است. لازم به ذکر است ورود و صدور ارز مراکش اکیدا ممنوع است. ولی با این حال هیچ محدودیتی در واردات ارز خارجی وجود ندارد و شما می توانید پول خود را به راحتی در دفاتر موجود در فرودگاه ها، هتل های مرکزی و بسیاری از بانک ها به درهم تبدیل کنید. به یاد داشته باشید که پیش از خروج از کشور نسبت به تبدیل ارزهای درهم خود اقدام کنید. خالی از لطف نیست اگر به این نکته نیز اشاره کنیم که اختلاف ساعت ایران با مراکش ۳:۳۰- است و قیمت تورهای کازابلانکا به صورت ترکیبی است. یعنی برای چهار شب اقامت در مراکش و دو شب در کازابلانکا یا بر عکس از ۶ تا ۸ میلیون تومان باید بپردازید.

کافه ریک

یکی از جاهایی که نباید دیدنش را از دست بدهید «کافه ریک» است. همفری بوگارت و اینگرید برگمن برای فیلم برداری صحنه های فیلم کازابلانکا پای شان را یک بار هم در این شهر نگذاشتند. اما سال ها بعد یک خانم خوش ذوق آمریکایی تصمیم گرفت روح فیلم را دوباره در شهر کازابلانکا بازسازی کند و موفق هم شد. خانم کتی کریگر که به «مادام ریک» معروف شده، زنی آمریکایی است که در مراکش زندگی می کند.

او «کافه ریک» را در سال ۲۰۰۴ میلادی افتتاح کرد و آن را درست شبیه همان کافه ای ساخته که در فیلم کازابلانکا نمایش داده می شود. نوازنده پیانوی کافه ریک هم همان آهنگ های جازی را که نوازنده سیاه پوست (سام) در فیلم می نواخت برای مشتریان رستوران می زند. بنابراین شنیدن آهنگ «همچنان که زمان می گذرد» را در این رستوران از دست ندهید.

کازابلانکا، شهر عشق های سیاه و سفید


ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

ادامه مطلب
روزنامه هفت صبح: دست خودتان است؛ یک شب اقامت در هتل آپارتمان 65 هزار تومانی را انتخاب می کنید یا با پرداخت سه میلیون و 550 هزار تومان به ...
زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

ادامه مطلب
وب‌سایت توریسم آنلاین: آنقدر زباله هاي شهري، تعدد خانه هاي مخروبه و كوه هايي كه در حال برش هستند تا به ساختمان هاي فلزي و بتني تبديل شوند در ...
آبشار منج،دنا

آبشار منج،دنا

ادامه مطلب
زهرا مرادی استان کهگیلویه و بویراحمد, طبیعی و تفریحی آبشار منج دنا در موقعیت جغرافیایی E510647 N310912 در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. منج یکی از شهرهای استان است. گویش، ...
زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

ادامه مطلب
وب‌سایت چیدانه - فاطمه افشاریان: در روزهای آغازین فصل پاییز با خنک‌تر شدن هوا آن دسته از عزیزانی که به خاطر گرمای تابستان عطای سفر تابستانی را به لقایش ...
گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت - زهرا محرابی: گردشگری غذا یا به قول ایرانی ها، شکم گردی یک سبک گردشگری است که سال هاست مورد توجه توریست ها بوده و ...
پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: ایرانگردی در همه فصل های سال به خصوص در پاییز،‌ حس و حال خاصی دارد. پاییز،‌ فصل هزار رنگ هزار نقش است و به ...
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

ادامه مطلب
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ مرمر یکی از نفیس‌ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است. این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره‌برداری رسید و تا انقلاب سال ...
راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

ادامه مطلب
خبرگزاری ایسنا - سمیه حسنلو: کنار ریل‌های آهنی منتهی به شهر کرمان، در دل کویر، عمارت سپیدرنگِ باشکوهی دیده می‌شود که تا همین یک سال پیش، مخروبه‌ای بیش نبود ...
ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت آفتاب نیوز: «تصور کنید که در دشتی سرسبز پر از شالیزارها، مزارع چای و باغ‌های زیتون هستید؛ جایی که به شما اجازه می‌دهد تا زردآلوهای طلایی را بچینید ...
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

ادامه مطلب
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر دست هایی که این روزها چنین لرزه به جانشان افتاده، همان دست های توانایی است که سالهای طولانی چراغ هنری اصیل را روشن نگه ...
دیدنی ترین دریاچه های ایران

دیدنی ترین دریاچه های ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها: دریاچه ها یکی از پرطرفدار ترین مکان های گردشگری ایران هستند. باید بدانید که دریاچه های زیبایی در کشورمان وجود دارد که ما از وجود آنها ...
پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

ادامه مطلب
این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در استان آذربایجان شرقی، شهرستان سراب و ...
بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها - اشکان خسروپور: ایران از نگاه غارنوردان حدود دو هزار «غار» دارد. می گوییم از نگاه غارنوردان، چون هر کدام از رشته هایی که کارشان با ...
«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو - سارا میرشجاعی: در دل پایتخت شلوغ و پر رفت و آمد، نبض خیابانی می زند که پرسر و صداست اما سنگینی تاریخی پرحکایت را به ...
پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: پاییز گردی در تهران نیز،‌ همیشه حال و هوای خاص خود را داشته است. پاییز، فصل گالری گردی و موزه گردی بوده، چرا که ...
گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو: سندهای تاریخی بی شماری هست که نشان می دهد «گمیشان» یکی از هسته های یک جانشینی اشکانیان بوده، آن هم درست زمانی که «گرگان رود» از ...
ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

ادامه مطلب
وب‌سایت عصر ایران: روستای سرزیارت جزو یکی از سرسبز‌ترین روستاهای استان البرز به شمار می‌رود، هرچند این روستا طبیعت زیبایی دارد اما وجود چشمه‌ای طبیعی به نام چشمه «قلقلک» ...
جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

ادامه مطلب
برترین ها: خلیج همیشه فارس در جنوب کشورمان قرار دارد و نام خلیج فارس تا ابد خلیج فارس باقی خواهد ماند. در این میان آنچه که ...
گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

ادامه مطلب
خبرگزاری مهر - رویا سادات هاشمی: خواندن سفرنامه گردشگرهای خارجی که به ایران سفر کرده اند همیشه فرصت هیجان انگیزی است برای محک زدن خودمان،برای اینکه بدانیم ما و ...
شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

ادامه مطلب
هفته نامه همشهری سرنخ - جلال الدین شمسایی: برای دیدن کلکسیونی از ماهی های عجیب و غریب باید زحمت یک مسافرت را به خودتان بدهید و به تونل آکواریوم ...
خانه موزه های گرانبهای ایران

خانه موزه های گرانبهای ایران

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت: بارها پیش آمده از کنار خانه های قدیمی عبور کرده ایم و رنگ و بوی زندگی از آن به مشام مان رسیده است. رنگ و ...
پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

ادامه مطلب
جام جم آنلاین: «برای آن ها که به دنبال تجربه های جدید هستند، ایران کشوری است مملو از جاذبه های کمتر شناخته شده که با زیبایی و قدمت تاریخی ...
به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو: بیابان گردی و کویر نوردی، یکی از ظرفیت های ممتاز گردشگری در ایران چهار فصل است و مخاطبان داخلی و بین المللی فراوانی دارد. یکی از جاهایی ...
عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

ادامه مطلب
وب‌سایت همگردی: تصور ذهنی بیشتر ما از دریاچه، حوضچه ای پر آب با طبیعت سرسبز هست که اطراف اون رو زیبا کرده و با شنیدن اسم تالاب هم، تالاب ...
تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

ادامه مطلب
zoomit.ir: موسسه اقتصاد و صلح فعالیت خود را بر مبنای توسعه شاخص‌هایی برای تحلیل صلح و سنجش ارزش اقتصادی آن انجام می‌دهد. این موسسه با محاسبه هزینه جرم و ...
نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

ادامه مطلب
وب سایت همشهری شش و هفت - محمد باریكانی: كیش مهم‌ترین جزیره گردشگری و تجاری ایران است كه سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج ایران را به ...
جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

ادامه مطلب
در پنجاه کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آمل منطقه میان بند در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا روستایی ییلاقی به نام گت کلا با طول و عرض جغرافیایی ۵۳″ ۲۹′ ...
گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

ادامه مطلب
شهرهای کوچک و ارزان اسپانیا که گردشگران باید ببینند در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگری اسپانیا بسیار پیشرفت کرده است به طوری که به دومین صنعت گردشگری ...

های گردی