گردشگری در ایران با کمترین هزینه

موضوع: جاذبه های گردشگری تاریخ: ۱۹ شهریور ۱۳۹۵ 0 دیدگاه 448 مشاهده
روزنامه هفت صبح – محمدجواد ترابی: ایران با ۲۱ میراث جهانی فرهنگی و طبیعی ثبت شده و با اقلیم زیستی و آب و هوایی متنوع، نمونه ای بی همتا در میان کشورهای منطقه برای گردشگری به حساب می آید. ایران، یکی از معدود کشورهایی است که در هر فصل از سال می توان با چندین ساعت رانندگی از بیابان به جنگل رسید یا از برف بر بلندای کوه ها به ساحل های گرم جنوب رفت. در اینجا ۵ شگرد پرکاربرد برای ایرانگردی ارزان را معرفی می کنیم.

۱- تعیین مقصد

اقلیم و آب و هوا: با فرا رسیدن تعطیلات آخر هفته یا قرار گرفتن سریالی تعطیلات در کنار هم، نخستین سوال برای هر شخص ایرانگردی این است که این بار به کجا بروم؟ یک راهنمایی ساده می تواند این باشد که در فصل های گرم به مناطق مرتفع و ییلاقی برویم و در فصل های سرد سراغ مناطق پایین دست تر، مانند کناره های دریا، بیابان ها و… . با این حال نمی توان حکم کلی بر این اساس داد و ممکن است آب و هوا در روزهای به خصوصی شرایط مطلوب آن فصل را در مقصدتان نداشته باشند.
پیشنهاد ما سر زدن به دو سایت weather.ir و accuweather.com است؛ اولی نسخه وطنی پیش بینی هوا را در اختیارتان می گذارد و پیش بینی هایش به ویژه در محدوده سه روزه با اعتبار است. سایت دوم، متعلق به یک شرکت خصوصی آمریکایی است که پیش بینی خوبی حتی تا ۱۵ روز آینده برای هر آبادی چندخانوار ارائه می کند و شما براساس آن می توانید بلندمدت تر برنامه ریزی کنید و همچنین در روزهای نزدیک از جزییات ساعت به ساعت تغییرات آب و هوایی مطلع شوید.
توجه داشته باشید که سایت ایرانی تحت پوشش سازمان هواشناسی ایران، این امکان را به شما می دهد که پیش بینی های استانی و وضعیت آب و هوای راه های کشور را یک جا ببینید و نسبت به وقوع پدیده های آب و هوایی هشدارهای لازم را صادر می کند، در صورتی که در اکیوودر (Accuweather) این امکان برای ایران فراهم نیست. حواستان باشد نه فقط پیش بینی آب و هوای مقصد بلکه مسیر و استان هایی که از آن می گذرید را تا جای ممکن نیز بررسی کنید.

ترافیک جاده ها: این مورد فقط برای آن دسته از افرادی است که قصد سفر با اتوبوس یا خودروی شخصی را دارند. سرزدن به ۱۴۱٫ir یا همان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای مرکز مدیریت راه های کشور از مواردی است که به هر گردشگری توصیه می شود. شاید باورتان نشود که این سایت یکی از بهترین نمونه های خود در دنیا می تواند قلمداد شود.

این سایت علاوه بر نمایش به هنگام ترافیک جاده ای حتی بعضا تصاویر زنده برخی از راه های بین شهرها را به نمایش می گذارد و شما دست کم ساعاتی پیش از عزیمت مطلع خواهید بود که با چه حجم ترافیکی طرف هستید.
در روزهایی که بسیاری در جاده های شمال کشور در ترافیک گیر افتاده بودند، برخی با استفاده از همین سایت و اپ های آن که اطلاعات لحظه ای در اختیار می گذارد، بهترین زمان و مسیر را برای حرکت یافتند و برخی با توجه به این اطلاعات مقصد سفر ایرانگردی خود را تغییر دارند. مطمئنا حرکت در جهت غرب، شرق و جنوب بدون ترافیک، بهتر از گذران نصف روز در ترافیکی سنگین و مهلک است.

۲- انتخاب وسیله

اگر اهل مسافرت با هواپیما هستید: سایت های مختلفی برای تهیه بلیت فراهم است. بسیاری از خطوط هوایی ایرانی در نسخه های جدید سایت خود اقدام به فروش بلیت با نرخ اصلی می کنند، اما پیشنهاد می کنیم پیش از آن به سایت tcharter.ir سر بزنید. در این سایت شما می توانید ارزان ترین پرواز چارتری (بعضا حتی ارزان تر از قطار) به مقصدتان را بیابید. حق عضویت اندک روزانه یا مدت داری تهیه کنید و پس از نهایی کردن انتخابتان به لیست اصلی آژانس صادرکننده بلیت متصل شوید.
دقت کنید که بلیت های چارتری گرچه عموما ارزان ترند ولی قابل کنسل کردن نیستند. (با پیگیری بسیار در حدل حداقل برگشت پول بلیت ممکن است که به صرفه نیست.) اگر قطعا قصد سفر دارید بلیت چارتری تهیه کنید، در غیر این صورت از همان خطوط هوایی مدنظرتان اقدام کنید.

اگر اهل مسافرت با قطار هستید: کافی است به سایت شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران rai.ir سربزنید. در این سایت، هر سه سامانه خرید بلیت (رجا، سفیر و فدک) که معلق به شرکت های مختلف هستند، فهرست شده است و شما می توانید از یکی از این ها قطار مورد خودتان را پیدا و بلیت مد نظرتان را خریداری کنید.

اگر اهل مسافرت با اتوبوس هستید: قدیمی ترین و البته سخت ترین راه برای تهیه آنلاین بلیت اتوبوس، سایت payaneh.ir است. سایت جدیدتری هم به سبک سایت های امروزی به راه افتاده که safar724.com نام دارد. سومین سایت معتبر هم برای خرید بلیت اتوبوس سایت payaneh.com است.

البته این تنها راه خرید بلیت نیست و شما می توانید مستقیما از سایت برخی از شرکت ها مانند رویال و سیر و سفر هم خرید بلیت تان را انجام دهید. در این سایت ها، شما می توانید تخفیف های ویژه ای برای سفر دریافت کنید، مثلا بلیت ۱۲۶ هزار تا ۱۴۰ هزار تومانی تهران به استانبول به جای بلیت های ۱۸۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومانی.

اگر اهل مسافرت با خودروی شخصی هستید: حتما پیش از سفر یک نرم افزار مناسب نقشه راه نصب کنید. بیشتر افراد از گوگل مپ یا همان نقشه گوگل استفاده می کنند ولی این پیشنهاد ما نیست. گوگل مپ نیاز به اتصال به اینترنت دارد و حتی در نسخه آفلاین اطلاعاتش ممکن است شما را به درستی به مقصد راهنمایی نکند.

دو برنامه اسماند (OsmAnd) و سایجیک (Sygic)، نسخه آفلاین نقشه کشور را با جزییات مناسبی در اختیار کاربر قرار می دهند.به ویژه اسماند که با توجه به کمتر شناخته شده بودنش، امکان دانلود ده نقشه رایگان را می دهد و با دانلود نقشه ایران، در هیچ روستا و آبادی کوچکی هم شما را تنها نمی گذارد.
این برنامه با توجه به آفلاین بودن (بی نیازی از اتصال به اینترنت) ضعف ها و خطاهایی برای محاسبه مسافت های بیش از ۵۰۰ کیلومتر دارد ولی با امکان خرد کردن مسیر، شما در دورافتاده ترین نقاط هم خیالتان از بابت مسیریابی راحت است.

۳- به مقصد برسیم به کجا برویم؟

فهرست اماکن دیدنی تورها: عمده آنهایی که نقشه دست می گیرند یا کتابی برای آشنایی با آثار فرهنگی و طبیعی مقصد را تهیه می کنند، یا گردشگران خارجی در داخل کشورمان هستند یا گردشگران ایرانی در خارج از کشور. اما در داخل کشور، ایرانگردان کمتر تن به هزینه های البته اندک این چنینی می دهند، مگر اینکه در مواقع خاصی از سال که آن هم به رایگان این نقشه ها در اماکن دیدنی و همینطور در مبادی ورودی و خروجی شهرها به رایگان توزیع می شود.
بهترین توصیه برای آشنایی با مقاصد دیدنی، سرزدن به سایت های گشت ها یا همان آژانس های گردشگری است. آن ها به ترتیب روز (در نتیجه فاصله و مسافت) فهرستی از اماکن دیدنی منطقه ای که تور در آن اجرا می شود را ارائه داده اند. این شمایید که می توانید با جست و جویی ساده در اینترنت (توصیه ما استفاده از بسته های اینترنتی در سفر است، چرا که در غیر این صورت خرجتان زیاد می شود)، می توانید ببینید آن مکان دیدنی در فهرست علاقه مندی شما قرار دارد یا خیر و از راه دسترسی آن با همان نرم افزارهای مورد اشاره مطلع شوید.

هشتگ ها: هشتگ نام اماکن دیدنی و شهرها هم می تواند در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام شما را به تازه ترین تصاویر گرفته شده از آن مکان ها برساند. گرچه هشتگ کمپین #MustSeeIran و چندصد کمپین گردشگری دیگر تابع آن در ایران، یکی دیگر از راه های اطلاع از مناطق دیدنی ایران است ولی توجه کنید که آن عکس ها الزاما تازه گرفته شده نیستند و ممکن است نمایی در یک فصل یا در سالی پیش که پرآب تر یا خشک تر بوده را به نمایش بگذارد.

به همین دلیل توصیه می کنیم برای اطلاع از آخرین وضع منطقه مورد نظرتان حتما علاوه بر بررسی تصاویر با هشتگ های مرتبط به صفحات این عکاسان نیز سر بزنید و با بررسی عکس های آخر آن از ثبت آن در زمان اخیر مطمئن شوید.

بارها پیش آمده که افراد به هوای یک پاییز دل انگیز جنگلی که عکس هایش (تصاویر سال های پیش آن) در اینترنت دست به دست می شود راهی مقصدی شده اند ولی با تعجب مطلع شده اند که پاییز در مقصد هنوز فرانرسیده و حتی برگ درختان زرد نشده است. همینطور در مورد سفیدپوش شدن زمین با برف و…

اپ ها: بسیاری از شهرها و مناطق گردشگری ایران دیگر اپ های مختص به خود دارند و کافی است با جست و جویی ساده در اینترنت یا سر زدن به کافه بازار (برای کاربران اندروید)، محبوب ترین اپ شهر و مکان مورد نظرمان را دانلود کنیم و به رایگان از راهنمایی های گردشگری آن بهره ببریم.

کجا بمانیم؟

هتل ها: مشهورترین سایت های رزرو هتل در ایران دو سایت hotelyar.com و eghamat24.com هستند که با قیمت های مناسب حتی در شهرها و آبادی هایی که حدسش را نمی زنید، مکان اقامتی برای رزرو فهرست کرده اند. علاوه بر این تخفیف های ویژه این سایت ها بسیار مناسب و به شما امکان قیاس هزینه اقامت در مراکز مختلف اقامتی را می دهد.
اخیرا نیز سایت های دیگری مثل egardesh.com، iranhotelonline.com و jabama.ir فعال شده اند که آن ها نیز به این فضای رقابتی افزوده اند.

گزینه های دیگر: شاید بهترین و ارزان ترین راه بوم گردی و استفاده از خانه های محلی برای اقامت باشد. کافی است جست و جویی ساده در اینترنت انجام دهید یا پس از رسیدن به مقصد (نه در ایام تعطیلات) از افراد محلی پرس و جو کنید.

همیشه خاطرتان باشد که خانه های معلم برای افراد متاهل و همسفرانشان شرایطی را در نظر می گیرند. این مورد به ویژه در شهرستان های کم امکانات برای پیدا کردن سرپناه و گذران دست کم یک شب، گزینه قابل اعتمادی است آن هم با هزینه ای بسیار اندک.

۵- برای مبادا!

بسیاری از ما شماره هایی مرتبط با وقوع حوادث را حفظ هستیم ولی اگر در سفر برای مان مشکلی پیش آمد چه کنیم.
۱۳۴: سامانه سازمان هواشناسی برای اطلاع از آخرین وضعیت پیش بینی آب و هوا.
۱۴۱: سامانه مرکز مدیریت راه های سازمان راهداری و حمل و نقل کشور برای اطلاع از وضعیت تردد جاده ای.
۰۹۶۲۹: ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر که علاوه بر ارائه اطلاعات گردشگری، پاسخگو به شکایات شما از مراکز گردشگری و اقامتی نیز هست و خدمات امداد خودرو نیز ارائه می دهد.
۱۱۲: ندای امداد جمعیت هلال احمر برای مواقعی که حادثه ای در مسیر رخ می دهد و تحت پوشش اورژانس های شهری نیست؛ همچنین برای بهره گیری از امداد و نجات در کوهستان.

گردشگری در ایران با کمترین هزینه


ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

کدام شهر ایران هتل های گران تری دارد؟

ادامه مطلب
روزنامه هفت صبح: دست خودتان است؛ یک شب اقامت در هتل آپارتمان 65 هزار تومانی را انتخاب می کنید یا با پرداخت سه میلیون و 550 هزار تومان به ...
زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

زیباییِ از دست رفته روستاي گردشگري قلات

ادامه مطلب
وب‌سایت توریسم آنلاین: آنقدر زباله هاي شهري، تعدد خانه هاي مخروبه و كوه هايي كه در حال برش هستند تا به ساختمان هاي فلزي و بتني تبديل شوند در ...
آبشار منج،دنا

آبشار منج،دنا

ادامه مطلب
زهرا مرادی استان کهگیلویه و بویراحمد, طبیعی و تفریحی آبشار منج دنا در موقعیت جغرافیایی E510647 N310912 در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. منج یکی از شهرهای استان است. گویش، ...
زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

زیباترین آبشارهای ایران در استان‌های جنوبی

ادامه مطلب
وب‌سایت چیدانه - فاطمه افشاریان: در روزهای آغازین فصل پاییز با خنک‌تر شدن هوا آن دسته از عزیزانی که به خاطر گرمای تابستان عطای سفر تابستانی را به لقایش ...
گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

گردشگری غذا در ایران با این همه خوراکی

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت - زهرا محرابی: گردشگری غذا یا به قول ایرانی ها، شکم گردی یک سبک گردشگری است که سال هاست مورد توجه توریست ها بوده و ...
پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

پاییز گردی رویایی در جنگلی بر فراز ابر ها

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: ایرانگردی در همه فصل های سال به خصوص در پاییز،‌ حس و حال خاصی دارد. پاییز،‌ فصل هزار رنگ هزار نقش است و به ...
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر

ادامه مطلب
کاخ سلطنتی مرمر ،رامسر کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ مرمر یکی از نفیس‌ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است. این کاخ به دستور رضا شاه پهلوی در سال ۱۳۱۶ به بهره‌برداری رسید و تا انقلاب سال ...
راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

راز عمارت سفید در دل کویر کرمان

ادامه مطلب
خبرگزاری ایسنا - سمیه حسنلو: کنار ریل‌های آهنی منتهی به شهر کرمان، در دل کویر، عمارت سپیدرنگِ باشکوهی دیده می‌شود که تا همین یک سال پیش، مخروبه‌ای بیش نبود ...
ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ویدیو آبگرم یله گنبد،کیمیایی در دشت قزوین

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

از کباب‌ تا‌ کوفته‌ تبریزی‌ و‌ دیزی‌ خوری‌ در تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت آفتاب نیوز: «تصور کنید که در دشتی سرسبز پر از شالیزارها، مزارع چای و باغ‌های زیتون هستید؛ جایی که به شما اجازه می‌دهد تا زردآلوهای طلایی را بچینید ...
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر

ادامه مطلب
کارگاه نمد مالی در جواهردره رامسر دست هایی که این روزها چنین لرزه به جانشان افتاده، همان دست های توانایی است که سالهای طولانی چراغ هنری اصیل را روشن نگه ...
دیدنی ترین دریاچه های ایران

دیدنی ترین دریاچه های ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها: دریاچه ها یکی از پرطرفدار ترین مکان های گردشگری ایران هستند. باید بدانید که دریاچه های زیبایی در کشورمان وجود دارد که ما از وجود آنها ...
پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

پل گاودوش‌ آباد اوقان ، سراب

ادامه مطلب
این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در استان آذربایجان شرقی، شهرستان سراب و ...
بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

بزرگترین و شگفت انگیزترین غارهای ایران

ادامه مطلب
مجله همشهری دانستنیها - اشکان خسروپور: ایران از نگاه غارنوردان حدود دو هزار «غار» دارد. می گوییم از نگاه غارنوردان، چون هر کدام از رشته هایی که کارشان با ...
«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

«سی تیر»، خیابانی به وسعت تاریخ ایران

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو - سارا میرشجاعی: در دل پایتخت شلوغ و پر رفت و آمد، نبض خیابانی می زند که پرسر و صداست اما سنگینی تاریخی پرحکایت را به ...
پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

پاییز گردی در زیباترین باغ تهران

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو - علی زمانی: پاییز گردی در تهران نیز،‌ همیشه حال و هوای خاص خود را داشته است. پاییز، فصل گالری گردی و موزه گردی بوده، چرا که ...
گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

گُمیشان؛ شهری که یادگار اشکانیان دریانورد است

ادامه مطلب
مجله مهرگان نو: سندهای تاریخی بی شماری هست که نشان می دهد «گمیشان» یکی از هسته های یک جانشینی اشکانیان بوده، آن هم درست زمانی که «گرگان رود» از ...
ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ویدیو نخل و نخل گردانی در استان یزد

ادامه مطلب
ما دو دوست و دو جوان هستیم و هر دو عشق به ایران و گردشگری ایران داریم طوری که این عشقمان ما را به این فکر انداخت که این وبسایت ...
چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

چشمه قلقلک، محیطی دلنشین برای توسعه گردشگری

ادامه مطلب
وب‌سایت عصر ایران: روستای سرزیارت جزو یکی از سرسبز‌ترین روستاهای استان البرز به شمار می‌رود، هرچند این روستا طبیعت زیبایی دارد اما وجود چشمه‌ای طبیعی به نام چشمه «قلقلک» ...
جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

جزایر ایرانی خلیج فارس را بشناسید

ادامه مطلب
برترین ها: خلیج همیشه فارس در جنوب کشورمان قرار دارد و نام خلیج فارس تا ابد خلیج فارس باقی خواهد ماند. در این میان آنچه که ...
گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

گردشگران خارجی بعد از سفر به ایران چه می نویسند؟

ادامه مطلب
خبرگزاری مهر - رویا سادات هاشمی: خواندن سفرنامه گردشگرهای خارجی که به ایران سفر کرده اند همیشه فرصت هیجان انگیزی است برای محک زدن خودمان،برای اینکه بدانیم ما و ...
شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

شگفت انگیزترین ماهی های جهان در نصف جهان!

ادامه مطلب
هفته نامه همشهری سرنخ - جلال الدین شمسایی: برای دیدن کلکسیونی از ماهی های عجیب و غریب باید زحمت یک مسافرت را به خودتان بدهید و به تونل آکواریوم ...
خانه موزه های گرانبهای ایران

خانه موزه های گرانبهای ایران

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت: بارها پیش آمده از کنار خانه های قدیمی عبور کرده ایم و رنگ و بوی زندگی از آن به مشام مان رسیده است. رنگ و ...
پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

ادامه مطلب
جام جم آنلاین: «برای آن ها که به دنبال تجربه های جدید هستند، ایران کشوری است مملو از جاذبه های کمتر شناخته شده که با زیبایی و قدمت تاریخی ...
به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو: بیابان گردی و کویر نوردی، یکی از ظرفیت های ممتاز گردشگری در ایران چهار فصل است و مخاطبان داخلی و بین المللی فراوانی دارد. یکی از جاهایی ...
عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

ادامه مطلب
وب‌سایت همگردی: تصور ذهنی بیشتر ما از دریاچه، حوضچه ای پر آب با طبیعت سرسبز هست که اطراف اون رو زیبا کرده و با شنیدن اسم تالاب هم، تالاب ...
تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

ادامه مطلب
zoomit.ir: موسسه اقتصاد و صلح فعالیت خود را بر مبنای توسعه شاخص‌هایی برای تحلیل صلح و سنجش ارزش اقتصادی آن انجام می‌دهد. این موسسه با محاسبه هزینه جرم و ...
نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

ادامه مطلب
وب سایت همشهری شش و هفت - محمد باریكانی: كیش مهم‌ترین جزیره گردشگری و تجاری ایران است كه سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج ایران را به ...
جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

ادامه مطلب
در پنجاه کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آمل منطقه میان بند در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا روستایی ییلاقی به نام گت کلا با طول و عرض جغرافیایی ۵۳″ ۲۹′ ...
گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

ادامه مطلب
شهرهای کوچک و ارزان اسپانیا که گردشگران باید ببینند در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگری اسپانیا بسیار پیشرفت کرده است به طوری که به دومین صنعت گردشگری ...

های گردی