ترکیه تلفیق سنت و مدرنیته(۲)

موضوع: جاذبه های گردشگری تاریخ: ۱۷ آبان ۱۳۹۴ 0 دیدگاه 1137 مشاهده

ترکیه تلفیق سنت و مدرنیته(۲)

به نقل از هاید برگ:  این مطلب سریالی قرار است به ترتیب در مورد جاذبه های گردشگری، میراث جهانی یونسکو در ترکیه، شهرهای ترکیه و جاذبه های آنها، اعیاد ملی و مذهبی در ترکیه، تعطیلات رسمی، لباس های ترکیه، آداب ورسوم و فرهنگ ترکیه، هنر، سینما، برترین فیلم های ترکیه و انواع غذاها و نوشیدنی های این کشور برایتان صحبت کنیم.

اعیادملی و مذهبی در ترکیه

همانند کشورهای اروپایی، مبنای تقویم در ترکیه سال میلادی است و سال نو با ماه ژانویه آغاز می شود. در ترکیه، تعطیلات غیرمذهبی براساس تقویم میلادی و درجهت تعیین امور مذهبی و جشن های مذهبی از تقویم اسلامی استفاده می شود.

تعطیلات هفتگی ترکیه روزهای شنبه و یکشنبه است. البته شرکت های خصوصی فقط روز یکشنبه تعطیل هستند. ترکیه کشوری فرهنگی با تاریخی غنی است. اقوام مختلفی در این کشور زندگی می کنند و هر یک رسوم، اعیاد و جشن های خاص خود را دارند.

تعطیلات رسمی در ترکیه

•    اول ژانویه – سال نو (Yilbasi )

•    ۲۳ آوریل – روز استقلال ملی و روز کودک

•    اول ماه می – روز کار و همبستگی

•    روز یکم ماه می  – جشن عمومی (در شهر استانبول)

•    ۱۹ می – روز ورزش و جوانان و همچنین روز بزرگداشت آتاتورک

•    ۳۰ آگوست – روز پیروزی

•    ۲۸ و ۲۹  اکتبر – روز جمهوری

جشن های مذهبی در ترکیه

•    روزهای اول، دوم و سوم ماه شوال: عید فطر

•    روز دهم ماه ذی الحجه: عید قربان

•    ۲۰ آوریل: شب میلاد پیامبر (ص)

•    شب اولین جمعه ماه رجب: رغاییب

•    ۲۶ رجب: شب معراج پیامب (ص)

•    شب نیمه شعبان: برات کندیلی

•    عاشورا (مناطق شیعه‌نشین)

•    شب بیست و هفتم ماه رمضان: شب قدر

لباس های رسمی ترکیه

هر کشوری لباس رسمی و انواع لباس های محلی خود را دارد. ترکیه نیز از این قاعده مستثنا نیست. لباس های سنتی ترکیه ویژگی هایی را از اعتقادات مردم دارد.

زنان محجبه ترک، شال یا روسری و دامن های بلند می پوشند. در روستاها لباس های بلند و دامن های چین‌دار متداول است.

مهم‌ترین تحول در پوشش ترکیه در زمان آتاتورک اتفاق افتاد. وی لباس و کلاه غربی را اجباری و استفاده از عمامه و فینه را ممنوع کرد و حجاب زنان را برداشت.

از جمله لباس های این کشور باید به موارد زیر اشاره کرد.

•    لباده (Dolaman,Robe): لباده لباسی مردانه است و جلو باز، بلند و گشاد است و آستین هایی تنگ دارد. این جامه مردانه را روی سایر لباس ها می پوشند.

•    کلاه ترکی (Turkish Cap): اغلب مردان مذهبی، میانسال و روستایی ترکیه این کلاه غیر رسمی را به سر می گذارند و در ترکیه به آن کلاه زائران می گویند.

•    باش اورتوسو: روسری سنتی ترکیه است و بیشتر طبقه متوسط جامعه آن را انتخاب می کنند.

•    توربان: توربان نوع دوم حجاب سنتی زنان ترکیه است. این روسری بزرگ، سر و دور گردن را کامل می پوشاند.

•    جلیقه( , Yelek) : نوعی پوشش زنانه که معمولا بدون آستین است. گاهی در دو طرف آن دو جیب کوچک قرار دارد.

Picture 77143

•    یاشمک(Yașmak) : نوعی نقاب ترکی است که زنان مسلمان برای پوشاندن صورتشان از آن استفاده می کرده اند.

•    شلوار(Shalwar) : که در بعضی از روستاها در زبان ترکی پانتالون نامیده می شود و مردان آن را به پا می کنند. البته زنان، به ویژه زنان روستایی هم شلوارهایی گشاد و رنگی می پوشند.

آداب و رسوم و فرهنگ ترکیه

موقعیت جغرافیایی ترکیه و هم‌جواری آن با کشورهاب اروپایی، روی فرهنگ و آداب و رسوم مردم  ترکیه تاثیر بسزایی گذاشته است. ترک ها مردمی خانواده دوست و خونگرم هستند.

زن، طبق قانون ترکیه بعد از ازدواج از نام خانوادگی شوهرش استفاده می کند. چند همسری در ترکیه غیرقانونی است و ازدواج ها باید رسما ثبت شوند و ازدواج مذهبی و بدون ثبت رسمی، غیرقانونی می باشد.

مراسم ازدواج در ترکیه با رسوم و عقاید خاصی همراه است. به طور مثال، هنگامی که دختری ازدواج می کند تمام دوستان وی نامشان را درون کفش عروس می نویسند و در پایان مراسم ازدواج اگر کسی نامش از داخل کفش پاک شده باشد، به این معنی است که به زودی ازدواج خواهد کرد.

در محله های ترکیه تقریبا هیچ محله ای بدون قهوه خانه نیست و مردهای تُرک ساعت ها با دوستانشان در کافه ها و قهوه خانه ها می نشینند و صحبت می کنند. زنان هم برای چای بعد از ظهر در زمان های معینی، به نام دوره های ۷ تا ۱۷ روزه، با دوستان و همسایگان خود در یک جا جمع می شوند.

تُرک ها مردم مهمان نوازی هستند. آنها از دعوت مهمان به منازلشان لذت می برند. اگر مهمانان زود از خانه بروند، نوعی بی احترامی به صاحب منزل وحمل برخوش نگذشتن به مهمان می شود.

در مواقع عزاداری، همسایگان تا روز سوم غذا آماده می کنند و آن را به خانه داغ‌دیده می فرستند. خانواده مرحوم نیز حلوا می پزد و برای همسایگان می فرستد.

نوروز در ترکیه

نوروز تا نخستین سال‌های تشکیل جمهوری ترکیه در میان ترکان ترکیه پایدار ماند و سپس به تدریج اهمیت خود را از دست داد و فقط در مناطق کردنشین و در پاره‌ای از مناطق شمال، آیین رسوم این جشن موجودیت خود را حفظ کرده است.  مردم ترکیه عید نوروز را به عنوان یکی از معدود ایام جشن می‌‌گرفتند. در این روز حکیم باشی معجون مخصوصی به نام نوروزیه را برای پادشاهان و درباریان تهیه می‌ کرد. گفته می شود این معجون از چهل نوع ماده مخصوص تهیه ‌می شد و شفابخش بسیاری از بیماری‌ها و دردها و باعث افزایش قدرت بدنی می‌‌شده است.

کردهای ترکیه سال‌ها برای به رسمیت شناخته شدن نوروز در این کشور تلاش کردند و اکنون نوروز در ترکیه تعطیل رسمی است.

هنر نگارگری عثمانی

نگارگری عثمانی گونه‌ای از هنر در امپراتوری عثمانی بوده که به نگارگری ایرانی شباهت نزدیکی دارد و همچنین تاثیراتی از هنر چینی دارد. این هنر همراه با تذهیب، خوشنویسی، مرمرکاری کاغذ و صحافی کتاب است. از تصاویر برای توصیف بهتر جملات و مضامین استفاده می‌شد.

نقاشان در کارگاهی برای نقاشی جمع می‌شدند. ریشه یابی (عمیق نگری) در نگارگری عثمانی بسیار متفاوت است و می‌توان گفت هدف نگارگران همین عمیق‌نگری بود نه به تصویر کشیدن انسان یا چیزهای دیگر، زیرا آنان دنیا را با جهان بینی ای متفاوت می‌نگریستند. آنها بر اساس جهان بینی عرفانی به دنیا می‌نگریستند و دنیا را خالی از ارزش و نابود شدنی اما مفید برای بیان دیدگاهشان می‌دانستند.

سینمای ترکیه

در سال ۱۹۱۴ میلادی، فواد اوزکینای با ساختن یک فیلم مستند اولین فیلم ترک را ساخت. تاریخ سینمای ترک را به ۷ دوره متفاوت تقسیم می شود:

•    سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۳۰ میلادی

•    سال‌های ۱۹۳۱ تا ۱۹۵۰ میلادی

•    سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۰ میلادی

•    سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۷۰ میلادی

•    سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۸۰ میلادی

•    سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۰ میلادی

•    سال‌های بعد از سال ۱۹۹۰ و یا همان دوره معاصر سینمای ترک.

کارگردان‌های سرشناس ترکیه

ییلماز گونِی

ییلماز گونِی، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، بازیگر و نویسنده کردتبار اهل ترکیه است. او در سال ۱۹۳۷ میلادی در خانواده فقیری در یکی از روستاهای اطراف شهر آدانا در ترکیه به دنیا آمد. وی در کودکی مجبور به کار در مزارع شد. وی در دانشکده حقوق دانشگاه آنکارا مشغول به تحصیل بود که با آشنایی با نمایشنامه نویس مشهوری مسیر زندگیش تغییر یافت. گونِی در میان هنرمندان چپ جهان چهره‌ای شناخته شده است.

بعد از کودتای ارتش در ترکیه فرار کرد و به فرانسه پناهنده شد. در سال ۱۹۸۴ در سن ۴۷ سالگی بر اثر سرطان در پاریس گذشت. روزنامه در ترکیه درگذشت وی را چنین اعلام کرد:«فیلم تمام شد!»

نوری بیلگه جیلان

نوری بیلگه جیلان، کارگردان و عکاس اهل ترکیه است. همسر او، اِبرو جیلان، فیلمساز، عکاس و بازیگر است که در فیلم اقلیم‌ها (۲۰۰۶) با یکدیگر همبازی بودند. فیلم‌های سه میمون (۲۰۰۸) و روزی روزگاری در آناتولی (۲۰۱۱) موفق‌ترین آثار جیلان به شمار می‌روند. اولین فیلم، جایزه بهترین کارگردان جشنواره فیلم کن ۲۰۰۸ و دومی، جایزه گرندپری جشنواره فیلم کن ۲۰۱۱ را نصیب جیلان کرد. فیلم «روزی روزگاری در آناتولی» به عنوان نماینده سینمای ترکیه در جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان ۲۰۱۱ معرفی شده بود.

فاتح آکین

فاتح آکین متولد ۲۵ اوت سال ۱۹۷۳ در هامبورگ، کارگردان، فیلمنامه نویس و تهیه کننده ترک‌تبار اهل آلمان است. او در سال ۱۹۹۴ در رشته ارتباطات تصویری آکادمی دولتی هنرهای زیبای هامبورگ پذیرفته و در سال ۲۰۰۰ از این آکادمی فارغ‌التحصیل شد و در حین تحصیل به همکاری با شرکت Wüste Film پرداخت.

او نخستین فیلم کوتاه خود را در سال ۱۹۹۵ با نام «آن تو هستی» ساخت و این فیلم جایزه تماشاگران را در فستیوال بین‌المللی فیلم های کوتاه هامبورگ دریافت کرد.

آکین دومین فیلمش با عنوان Getürk را در سال ۱۹۹۶ ساخت و با این فیلم جوایز متعددی دریافت کرد و بعد از آن اولین فیلم بلند خود با عنوان Kurz und Schemrzlos (کوتاه و بدون درد) در سال ۱۹۹۸ کارگردانی کرد. بعد از این فیلم، دومین فیلم بلند خود با نام Im Juli (در ماه ژوئیه) کارگردانی کرد که این فیلم نیز با اقبال فراوان در جشنواره‌های فیلم روبرو شد.

آکین با فیلم Gegen Die Wand (در مقابل دیوار) جایزه خرس طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم برلین را از آن خود کرد. وی اولین کارگردان ترک بود که بعد از چهل سال این جایزه را دریافت می‌کرد. وی در سال ۲۰۰۵ به همراه سلما هایک، خاویر باردم و امیر کاستاریکا جزو هیأت داوران جشنواره فیلم کن بوده است.

آکین در سال ۲۰۰۷ جایزه بهترین فیلمنامه فستیوال کن را برای فیلمنامه فیلم لبه بهشت دریافت کرد.

فرزان ازپتک

فرزان ازپتک فیلنامه‌نویس و کارگردان ترک-ایتالیایی می‌باشد.

برترین فیلم های ترکیه

در این قسمت ۱۰ تا از بهترین فیلم های کشور ترکیه در طول تاریخ را به همراه رتبه آی‌ام‌دی‌بی آنها برایتان انتخاب کرده ایم.

۱٫   ( Babam Ve Oğlum (2005

رتبه IMDB: 8.8

۲٫   ( The Bandit (1996

رتبه IMDB: 8.7

۳٫   ( Selvi Boylum, Al Yazmalım (1978

رتبه IMDB: 8.7

۴٫   ( Muhsin Bey (1987

رتبه IMDB: 8.5

۵٫   ( The Herd (1979

رتبه IMDB: 8.3

۶٫   ( Masumiyet (1997

رتبه IMDB: 8.4

۷٫   ( The Road (1982

رتبه IMDB: 8.2

۸٫   ( The Wall (1983

رتبه IMDB: 8.1

۹٫    ( Dry Summer (1964

رتبه IMDB: 8.1

۱۰٫   ( Distant (2002

رتبه IMDB: 7.7


ویزای شینگن تضمینی مجله راهنمای ویزا

دیدگاه کاربران

مطالب مرتبط


دیگر مطالب بخش

خانه موزه های گرانبهای ایران

خانه موزه های گرانبهای ایران

ادامه مطلب
ماهنامه پیشه و تجارت: بارها پیش آمده از کنار خانه های قدیمی عبور کرده ایم و رنگ و بوی زندگی از آن به مشام مان رسیده است. رنگ و ...
پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

پنج مقصد گردشگری گمنام در ایران

ادامه مطلب
جام جم آنلاین: «برای آن ها که به دنبال تجربه های جدید هستند، ایران کشوری است مملو از جاذبه های کمتر شناخته شده که با زیبایی و قدمت تاریخی ...
به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

به مثلث برمودای ایران خوش آمدید

ادامه مطلب
وب‌سایت روزیاتو: بیابان گردی و کویر نوردی، یکی از ظرفیت های ممتاز گردشگری در ایران چهار فصل است و مخاطبان داخلی و بین المللی فراوانی دارد. یکی از جاهایی ...
عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

عجیب ترین دریاچه و تالاب های ایران

ادامه مطلب
وب‌سایت همگردی: تصور ذهنی بیشتر ما از دریاچه، حوضچه ای پر آب با طبیعت سرسبز هست که اطراف اون رو زیبا کرده و با شنیدن اسم تالاب هم، تالاب ...
تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

تنها ۱۰کشور در آرامش به سر می برند

ادامه مطلب
zoomit.ir: موسسه اقتصاد و صلح فعالیت خود را بر مبنای توسعه شاخص‌هایی برای تحلیل صلح و سنجش ارزش اقتصادی آن انجام می‌دهد. این موسسه با محاسبه هزینه جرم و ...
نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

ادامه مطلب
وب سایت همشهری شش و هفت - محمد باریكانی: كیش مهم‌ترین جزیره گردشگری و تجاری ایران است كه سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج ایران را به ...
جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

جنگل های اطراف گت کلا،چاخانی/ آمل

ادامه مطلب
در پنجاه کیلومتری جنوب شرقی شهرستان آمل منطقه میان بند در ارتفاع ۱۵۳۰ متری از سطح دریا روستایی ییلاقی به نام گت کلا با طول و عرض جغرافیایی ۵۳″ ۲۹′ ...
گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

گردشگران در سفر به اسپانیا این شهرهای زیبای اسپانیا را حتما ببینید! +عکس

ادامه مطلب
شهرهای کوچک و ارزان اسپانیا که گردشگران باید ببینند در طول چهار دهه گذشته صنعت گردشگری اسپانیا بسیار پیشرفت کرده است به طوری که به دومین صنعت گردشگری ...
دیدنی ترین نقاط ایران برای سفرهای لحظه آخری شهریور

دیدنی ترین نقاط ایران برای سفرهای لحظه آخری شهریور

ادامه مطلب
وب سایت چیدانه: کم‌کم هوا رو به خنک شدن می‌رود و فصل جذاب و پرهیجان تابستان به انتهای خود نزدیک می‌شود. به همین مناسبت در نظر داریم چند مقصد ...
بهترین کافی شاپ های اصفهان کجاست؟+عکس

بهترین کافی شاپ های اصفهان کجاست؟+عکس

ادامه مطلب
  با دلگرم همراه باشید تا شما را با بهترین کافی شاپ های اصفهان آشنا کنیم...         اسامی بهترین کافی شاپ های اصفهان   کافه کاهو:آدرس-اصفهان بوستان سعدی-طبقه زیرین قنادی کافه کاهو   کافه دوچرخه:آدرس-اصفهان میدان انقلاب-مادی ...
جاذبه های گردشگری ایران به روایت انگلیسی‌ها

جاذبه های گردشگری ایران به روایت انگلیسی‌ها

ادامه مطلب
خبرگزاری ایسنا: راه‌اندازی مجدد پروازهای بریتیش‌ایرویز در مسیر لندن-تهران، بهانه‌ای شد تا پایگاه خبری «اینترنشنال بیزنس تایمز» در گزارشی، با به تصویر کشیدن زیبایی‌های ایران، گردشگران انگلیسی را برای ...
ویدیو خانه هشت بهشت زواره

ویدیو خانه هشت بهشت زواره

ادامه مطلب
    زواره از نقاط تاریخی شهرستان اردستان در استان اصفهان می باشد. این گزارش را مهران سلطانیان برای تلویزیون اصفهان تهیه کرده است. برای دانلود ویدیو به طور مستقیم بر روی ...
گردشگری در ایران با کمترین هزینه

گردشگری در ایران با کمترین هزینه

ادامه مطلب
روزنامه هفت صبح - محمدجواد ترابی: ایران با 21 میراث جهانی فرهنگی و طبیعی ثبت شده و با اقلیم زیستی و آب و هوایی متنوع، نمونه ای بی همتا ...
هتل های لوکس و گران قیمت ایران را بشناسید

هتل های لوکس و گران قیمت ایران را بشناسید

ادامه مطلب
وب سایت همگردی: اقامت در یک شهر به اندازه بازدید از آن مهم و تاثیرگذار است. گاهی می توان اقامتی ساده و کم هزینه را تجربه کرد و حتی ...
۱۰ تا از ناشناخته ترین جاذبه های گردشگری جهان!

۱۰ تا از ناشناخته ترین جاذبه های گردشگری جهان!

ادامه مطلب
وب‌سایت چیدانه: تعداد بیشماری مقصد گردشگری حیرت انگیز در دنیا وجود دارد که توسط گردشگران قبضه شده اند. اما همچنان مکان های ناشناخته اما بسیار جذابی در نقاط مختلف ...
بهترین مقاصد آسیا برای سفر در فصل تابستان

بهترین مقاصد آسیا برای سفر در فصل تابستان

ادامه مطلب
برترین ها: از جزایر و سواحل زیبا گرفته تا شهرها و روستاها، آسیا میزبان مقاصد خیره کننده سفر است که گردشگران زیادی را به سوی خود ...
ترسناک ترین گذر گاه شیشه ای در ارتفاعات کوه تیانمِن

ترسناک ترین گذر گاه شیشه ای در ارتفاعات کوه تیانمِن

ادامه مطلب
برترین ها: اگر از ارتفاع می ترسید این گردشگاه در چین می تواند بدترین کابوس شما باشد که به حقیقت می پیوندد. این گذرگاه که حدود ...
همه چیز درباره سفر به وارنا، پایتخت ساحلی بلغارستان

همه چیز درباره سفر به وارنا، پایتخت ساحلی بلغارستان

ادامه مطلب
وب سایت همشهری شش و هفت - فاطمه عسگری آزاد: سومین شهر بلغارستان و سرمایه دریایی این کشور، جذاب‌ترین شهر ساحلی دریای سیاه است که هر سال گردشگران ...
۵ جاذبه گردشگری بی نظیر در ۵ شهر ایران!

۵ جاذبه گردشگری بی نظیر در ۵ شهر ایران!

ادامه مطلب
وب‌سایت چیدانه: در تب و تاب روزهای گرم شهریورماه هیچ چیزی مانند سفرهای کوتاه به جاهای خنک و دیدنی نمی‌تواند روزهای بلند تابستان را برای‌مان تعدیل کند. در این ...
سفر به مکان هایی که مثل خواب است

سفر به مکان هایی که مثل خواب است

ادامه مطلب
وب‌سایت توریسم آنلاین: ونیز ،تاج محل ،برج ایفل ،دیوار بزرگ چین و مکان های دیگر معروف گردشگری بیشتر ماههای سال مملو از گردشگرند به طوری که گرفتن یک عکس ...
به بهشت افسانه ای« بالی» سفر کنید

به بهشت افسانه ای« بالی» سفر کنید

ادامه مطلب
وب‌سایت 118 سفر: در این جشنواره لباس های رنگارنگ محلی، رسم و رسوم و سنت ویژه بالی به همراه موسیقی های متنوع به نمایش گذاشته می شود.جشنواره هنر بالی ...
عکس های زیبا از غار نباتی یزد

عکس های زیبا از غار نباتی یزد

ادامه مطلب
عکس های زیبا از غار نباتی یزد غار نباتی در 60 کیلومتری شمال غربی شهرستان تفت در حوالی روستای تاریخی و زیبای «ندوشن» از توابع بخش خضرآباد شهرستان صدوق (اشکذر) واقع ...
بهترین مناطق برای تعطیلات تابستانی

بهترین مناطق برای تعطیلات تابستانی

ادامه مطلب
بهترین مناطق برای تعطیلات تابستانی   درست است که ما همیشه انتظار رسیدن تابستان را می کشیم، اما به محض این که از راه می رسد و چند روزی از گرمای آن ...
پایتخت سبز اروپا، سرزمین جذاب توریست ها

پایتخت سبز اروپا، سرزمین جذاب توریست ها

ادامه مطلب
وب سایت همشهری شش و هفت - فاطمه عسگری آزاد: پایتخت اسلوونی یکی از سرسبزترین و زیباترین پایتخت‌های جهان است و در سال 2016 جایزه پایتخت سبز را توسط ...
چشمه جنگل سرخ او (فرستاده شده از: یدالله رعیت پناه)

چشمه جنگل سرخ او (فرستاده شده از: یدالله رعیت پناه)

ادامه مطلب
این عکس  نمایی از چشمه جنگل سرخ او خلیل شهر واقع در استان مازندران‎ فرستاده شده از  آقای یدالله رعیت پناه از خلیل شهر می باشد.       چشمه جنگل سرخ او (فرستاده شده ...
قبرستان اسرار آمیز سپید چاه در ایران

قبرستان اسرار آمیز سپید چاه در ایران

ادامه مطلب
وب‌سایت همگردی: تو شمالی ترین نقطه ایران، روستای معروفی وجود داره که دلیل شهرتش به خاطر گورستان اسرار آمیزیه که داخل روستا قرار گرفته. در ...
سوباتان، بهشت رویایی ایران

سوباتان، بهشت رویایی ایران

ادامه مطلب
وب سایت همشهری شش و هفت - اكرم احمدی: تا به حال به ییلاقی سفر كرده‌اید که آب از دل زمین بجوشد و بعد دوباره در زمین فرو ...
آش یخ – غذای محلی آذربایجانی

آش یخ – غذای محلی آذربایجانی

ادامه مطلب
  اگر می‌خواهید غذایی متفاوت را تجربه کنید آش یخ را که یکی از غذاهای سنتی آذربایجانی‌هاست به شما پیشنهاد می‌کنیم. مواد لازم برای ۴ تا ۶ نفر: ماست ترش (محلی): ۵۰۰ گرم یخ: ...
بزرگترین دیزنی لند دنیا در شانگهای چین

بزرگترین دیزنی لند دنیا در شانگهای چین

ادامه مطلب
وب‌سایت 118 سفر: این شهربازی ششمین مقصد اقامتگاهی دیزنی در دنیا است. ساخت و ساز این مجموعه در سال 2011 در منطقه جدید پودونگ آغاز شد.دیزنی لند شانگ های ...
کشورهای جایگزینِ ترکیه برای گردشگران ایرانی

کشورهای جایگزینِ ترکیه برای گردشگران ایرانی

ادامه مطلب
خبرگزاری ایسنا: حذف تورهای ترکیه، مقاصد دیگری را جایگزین کرده که چندان هم نوظهور نیستند، اما شاید در این وانفسای ناامنی کشور همسایه، اندکی با ذائقه‌ی انصراف‌داده‌ها جور درآید. ...

های گردی